Bezár

SZTE GTK Hírarchívum

Kornai János és az innováció

Kornai János és az innováció

2014. március 21.
2 perc

Bojár Gábor előadása a szegedi Gazdaságtudományi Karon.

Kornai_marc20

Bojár Gábor az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerzett fizikus diplomát 1973-ban. Ezt követően, 1973 és 1981 között az Eötvös Loránd Geofizikai Intézet matematikai szakcsportvezetője, majd 1982-ben két társával megalapítja a Graphisoft építészeti, építőipari szoftverfejlesztő és értékesítő céget, amely az évek alatt nemcsak multinacionális céggé vált, hanem a világ 5 AEC CAD vállalata között szerepel a személyi számítógépen futó építészeti, építőipari tervezőszofverek piacán. Bojár Gábort sikeres vállalkozói tevékenységéért az információtechnológia alkalmazása terén és a hazai szoftveripar rangjának emeléséért Kalmár László-díjjal, Eötvös Loránd-díjjal, Gábor Dénes-díjjal és a Magyar Köztársaság Széchenyi-díjával tüntették ki.

Bojár Gábor
Kornai János és az innováció
2014. március 20.

Az előadás bevezetőjeként nemcsak Bajár Gábor eddigi munkásságáról hallhattunk, hanem életének azon meghatározó pillanatairól, éveiről is, amelyek elősegítették, hogy vállalkozóként érvényesüljön. Megtudhattuk a jó és rossz vezető tulajdonságait, amelyek arra sarkalták a Graphisoft vezetőjét, hogy magánál tehetségesebb szakembereket alkalmazzon. Bojár Gábor szerint ugyanis „A jó vezető akkor boldog, ha munkatársai jó munkát végeztek”.

A személyes élmények mellett a hallgatóság rövid összefoglalót kapott arról, hogyan is alakult meg a ma már multinacionális vállalatként ismert Graphisoft, valamint arról, hogy kezdetben hogyan kovácsoltak előnyt a hátránynak vélt adottságokból a cég munkatársai. Ezen versenyelőnyök ugyanis nagyban motiválták munkatársait a sikerre, ennek köszönhetően pedig számos innovációt hoztak létre. Ezen innovációk nagyszámú elismerést és díjat kaptak, számukra viszont a legnagyobb elismerés az, hogy az általuk feljlesztett ArchiDAD szoftverrel készítik a világ 3D-ben tervezett épületeinek felét - azaz a szakma minden tagja elismeri termékeiket és tevékenységüket.

A siker azonban nem könnyen adatott meg, számos nehézséggel kellett szembenézniük a szoftver buktatóitól kezdve a piac csapdáin át az állami beavatkozásig. Ezen nehézségekre azonban utólag már pozitívan néznek, hiszen tanultak belőlük, és ezeknek is köszönhető, hogy a vállalat ma már a világ élvonalába tartozik.

Az előadás zárásaként hallhattunk néhány szót a Bojár Gábor által alapított Aquincum Institute of Technology-ról, ahová évről-évre számos hallgató érkezik a világ legnagyobb egyetemeiről, hogy fél éven át itt sajátíthassák el jövőjük alapjait.


A rendezvénysorozat többi előadása is elérhető honlapunkon.

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek