Black_Merenyi_Kalman

Megrendülten tudatjuk, hogy Dr. Merényi Kálmán, a szegedi jogi kar büntetőjogi tanszékének ny. egyetemi docense, korábbi megyei főügyész, életének 86. évében, 2019. június 10-én elhunyt.

2019. június 13.

Merényi Kálmán életútja

(1934-2019)

Merényi Kálmán 1934. január 8-án született Szegeden. Érettségi vizsgáit 1952-ben tette le, kitűnő eredménnyel. Édesapjával szemben indult koncepciós per miatt a jogi karra beadott jelentkezését annak ellenére sem fogadták el, hogy ekkor már válogatott sportoló volt.

Mindeközben a Szegedi Tudományegyetemen 1954-től kezdett el dolgozni, először mint hivatásos gépkocsivezető, majd hét évig üvegtechnikusként tevékenykedett. Miután édesapja 1956-ban szabadult, 1961-ben már lehetősége nyílt esti tagozaton jogi tanulmányai megkezdésére. 1964-ben „summa cum laude” minősítéssel szerzett jogi doktorátust.

Fonyó Antal tanszékvezető hívását elfogadva 1964. szeptember 1-jével először tanársegédi, majd 1969. július 1-jével adjunktusi kinevezést kapott a Büntetőjogi Tanszéken. Az 1966-1967-es tanévtől kezdődően gondozta a kriminológia tantárgyat mind a három tagozaton, közel harminc éven keresztül. 1969-ban egy évre Ford-ösztöndíjat nyert el, amelynek köszönhetően Montrealban kutathatott.

1985-ben védte meg állam- és jogtudományi kandidátusi értekezését A szexuális erőszak címmel. Ezt követően 1987-ben kapott egyetemi docensi kinevezést. A tanszéken 1992-ig dolgozott főállású oktatóként.

1992-ben sikeresen pályázta meg a Csongrád Megyei Főügyészség vezetői beosztását. Oktatói munkáját ekkor sem adta fel, félállású egyetemi docensként tartott előadásokat.

1991-ben Kemenes Béla professzor ajánlásával a Magyar Jogász Egylet Csongrád Megyei Szervezete elnökévé választották. Később a megyei szervezet tiszteletbeli elnöke kitüntető címet adományozták részére. A Magyar Jogász Egylet országos alelnöki posztját is betöltötte.

Szakmai pályafutása mellett aktív élsportoló volt, negyvennégy alkalommal szerepelt a magyar férfi kosárlabda válogatottban. 1959-ben az isztambuli Európa-bajnokságon bronzérmet nyert a kosárlabda csapattal. A versenysporttól harminc évesen, 1964-ben vonult vissza.