A hatósági igazolvány egy olyan okirat, amely a hatóság valamely személy adatainak vagy jogainak rendszeres igazolására állít ki. Hatósági igazolványnak minősül a személyi igazolvány is, amely a polgár személyazonosságát és a törvényben meghatározott adatait közhitelszerűen tartalmazza. A személyazonosság igazolására egyébként több dokumentum is alkalmas lehet (útlevél, jogosítvány, ~) A törvény értelmében Magyarország területén elő magyar állampolgárokat, a bevándorolt és menekültként elismert személyeket, továbbá a külföldön élő magyar állampolgárokat – akkor, ha ezt külön kérelmezik – személyazonosító okmánnyal kell ellátni.
A jogszabály a személyazonosító igazolványok 2 fajtáját különbözteti meg:
1.állandó személyazonosító igazolvány: a törvényben meghatározott érvényességi idővel és tároló elemmel rendelkező személyazonosító igazolvány;
2.ideiglenes személyazonosító igazolvány: a törvényben meghatározott érvényességi idővel rendelkező, az állandó személyazonosító igazolvány kiadásáig a Kormány rendeletében meghatározott feltételek esetén kiállított személyazonosító igazolvány.
Állandó személyazonosító igazolvány annak a személyiadat- és lakcímnyilvántartás hatálya alá tartozó magyar állampolgárnak, bevándorolt, letelepedett, menekült vagy oltalmazott jogállású személynek adható, aki személyazonosságát és a személyazonosító igazolványban szereplő adatait megfelelően, különösen az e rendeletben meghatározott okiratokkal igazolja.
A polgár egyidejűleg csak egy érvényes személyazonosító igazolvánnyal rendelkezhet.
Az érvényes személyazonosító igazolványt a magyar állampolgár, a bevándorolt, a letelepedett, a menekült és az oltalmazott jogállású személy köteles sértetlenül megőrizni, jogszabályban meghatározott esetekben és módon – felhívásra –bemutatni, a személyazonosító igazolvány érvénytelenné válásakor, a visszavonás elrendelésekor vagy a jogosultság megszűnésekor, illetve az új állandó személyazonosító igazolvány kiadásakor a személyazonosító igazolvány átvételére jogosult hatóságnak leadni.
A személyazonosító igazolványt másra átruházni, letétbe helyezni, biztosítékul adni vagy átvenni nem szabad.
Az állandó személyazonosító igazolvány kiadására irányuló eljárás a jogszabályban meghatározott kivétellel kérelemre indul. Az állandó személyazonosító igazolvány kiadására irányuló kérelem elbírálásának ügyintézési határideje 20 nap.
Az állandó személyazonosító igazolvány kiadása iránti kérelem - fő szabály szerint -
1.bármely járási hivatalnál,
2.a kijelölt kormányhivatalnál,
3.– ha a polgár nem rendelkezik személyazonosság igazolására alkalmas más érvényes hatósági igazolvánnyal, valamint, ha első alkalommal igényel tároló elemmel rendelkező személyazonosító igazolványt -, a nyilvántartást kezelő szervnél
is előterjeszthető.
FORRÁSOK
1992. évi LXVI. Törvény - a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról
414/2015. (XII. 23.) Korm. rendelet - a személyazonosító igazolvány kiadása és az egységes arcképmás- és aláírás-felvételezés szabályairól