infoblokk_kedv_final_felso_RGB_ESZA_1
2024. december 27., péntek
Szegedi Tudományegyetem

Szegedi Tudományegyetem


Közérthetőségi Szócikk Adatbázis

Lakcím


A polgár lakcím adata bejelentett lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címe.

 

A Magyarország területén élő polgárok egymás közötti jogviszonyainak, illetve az állami szervek adatigényléseinek, az állami szervek és a polgárok közötti kommunikáció biztosítása érdekében az állam az (állam)polgárok alapvető személyi, lakcím és értesítési cím adatairól közhiteles nyilvántartást vezet. (A nyilvántartás az állampolgárok körén kívül kiterjed számos jogcímen Magyarország területén élő, vagy letelepedett külföldi állampolgárra is.)

 

E nyilvántartás tekintetében a polgár lakóhelye annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él, míg a polgár tartózkodási helye: annak a lakásnak a címe, ahol - lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül - három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik. A lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ, továbbá - a külföldön élő magyar és nem magyar állampolgárok kivételével - az a helyiség, ahol valaki szükségből lakik, vagy - amennyiben más lakása nincs - megszáll.

 

A polgár lakcím adata (lakcíme) a fentek figyelembevételével bejelentett lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címe. Ezzel szemben értesítési cím az a cím (címhely, postafiók vagy postai szolgáltató hely), amelyet kapcsolattartásra szolgáló elérhetősége céljából a lakcímén kívül a polgár a hatóságnak bejelentett.

 

A Magyarország területén élő polgárok kötelesek beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyük, illetve tartózkodási helyük címét nyilvántartásba vétel céljából a hatóságnak bejelenteni, amely kötelezettség bármely járási hivatalnál teljesíthető. Az értesítési cím bejelentése bármely járási hivatalnál, kijelölt kormányhivatalnál és a nyilvántartást kezelő központi szervnél teljesíthető. A lakcímbejelentés főszabály szerint személyes megjelenéssel teljesíthető. Ezzel szemben az értesítési cím elektronikus azonosítást követően elektronikus kapcsolattartás útján is bejelenthető.

 

FORRÁSOK

1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról