mekok

Bioszféra, Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kompetenciaközpont

Szakmai vezető:

Prof. Dr. Vágvölgyi Csaba
csaba@bio.u-szeged.hu

Operatív vezető:

Csaba Attila
csaba.attila@szte.hu
A Dél-Alföld régió meghatározó szereppel bír hazánk agrár és élelmiszeriparában. A régió nemzetközi elismertségű multidiszciplináris tudásközpontja a Szegedi Tudományegyetem. Az egyetem Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kompetenciaközpontja (MÉKOK) hivatott biztosítani a tématerületi kiválóságok fejlesztését és az innovációk támogatását.

Kiemelt cél a szervesen összekapcsolódó mezőgazdasági és élelmiszeripari termelés teljes spektrumában innovatív megoldások keresése, amelyek révén egészségesebb (kedvezőbb beltartalmi értékkel rendelkező) alapanyag és élelmiszer előállítás valósulhat meg. A kompetenciaközpont támogatja a tudatosan környezet- és egészségbarát termelési és gyártási eljárások kidolgozását, ösztönzi használatukat és az ehhez kapcsolódó képzést, tevékenysége révén pedig megoldásokat kínál a fenntarthatósági és környezetvédelmi problémákra, megteremtve egy fenntartható gazdasági tevékenység tudományos alapjait.

A kompetenciaközpont feladata, hogy az agrár- és élelmiszeriparon belül a nemzetközi normatíváknak megfelelően összefogja és segítse az ipari és akadémiai együttműködéseket. Ehhez kapcsolódóan kiemelten kezeli a gyakorlati alkalmazással bíró új innovációkat.

A kompetenciaközpont az elért innovációkkal, aktív partneri kapcsolatrendszerével hozzájárul az oktatási módszerek és az ismeretanyag megújításához, fejlesztéséhez, az oktatás gyakorlat orientáltságának növeléséhez. A kompetenciaközpont célja és feladata a legjobb nemzetközi és hazai gyakorlatok megismerése és adaptálása. A kompetenciaközpont az interdiszciplináris kiválósága által képes a létrehozott tudásbázisból új know-how-t, szabadalmat, terméket, szolgáltatást fejleszteni. Ez biztosítja a folyamatos gyakoratorientált innovációt, illetve növeli az Egyetem tudományos elismertségét.

A fenti célok eléréséhez a kompetenciaközpont hazai és nemzetközi forrásokat egyaránt megcéloz. Feladatai közé tartozik ezen pályázati lehetőségek figyelése, és a sikeres pályázati tevékenység elősegítése.

Kutatási/fejlesztési területek:

Multidiszciplináris agrártudományok, Multidiszciplináris élelmiszeripari tudományok, Biodiverzitás, Talajegészség, Talajtan, Vízgazdálkodás, Agrárpolitika, Vidék- és környezetpolitika, Településfejlesztés, Integrált területfejlesztés, Agrárinformációs rendszerek, Helyi gazdaság- és vállalkozásfejlesztés, Település és térségmarketing, Térségi tervezés és programozás, Alternatív gazdálkodás, Agrár digitalizáció, Smart és intelligens megoldások, Körforgásos gazdaság, Biomassza, Biokémia, Genetika, Növényélettan, Agrokémia, Mikrobiológia, Mezőgazdasági biotechnológia, Agrometeorológia, Nemzetközi mezőgazdaságtan, Földműveléstan, Állattenyésztés, Takarmányozástan, Állathigiénia és állategészségtan, Növénynemesítés, Növénytermesztés, Kertészet, Erdő- és vadgazdálkodás, Agrárkörnyezetgazdálkodás, Vetőmagtermesztés, Gyepgazdálkodás, Növényvédelem, Agrárgazdaságtan, Vállalatgazdaságtan, Mezőgazdasági termékfeldolgozás, Integrált növényvédelem, Precíziós mezőgazdaság, Élelmiszerbiztonság, Humán élelmezés



*

«||»

Széchenyi 2020 ESBA