Palkovics László miniszter Győrben egyeztetett Dráviczki Sándorral, az FDSZ elnökével

A január 18-i szakmai egyeztetésen Bódis József felsőoktatásért felelős államtitkár és Szauter Ferenc, a Széchenyi István Egyetem szakszervezeti elnöke is részt vett.

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete kiemelten a bérkérdésekkel és a fenntartóváltási folyamatokkal kapcsolatban kereste meg az ITM miniszterét. A FDSZ ősszel kidolgozott bértáblája kapcsán pozitívan vélekedettek a minisztériumi vezetők, reményeik szerint még idén megvalósulhat egy béremelés. A bér és a modellváltási folyamatok kapcsán felmerült, hogy egy külön felsőoktatási bértábla kerüljön bevezetésre, amely a fenntartói modelltől és a közalkalmazotti bértáblától független garanciát jelenthet a munkatársaknak.


A modellváltás kiterjesztése kapcsán elhangzott,hogy olyan intézmények jöhetnek csak szóba, ahol a gazdálkodás jelenleg is jól működik és a minisztérium garanciát lát az új rendszerben is stabil működésre.


A Budapesti Corvinus Egyetem kapcsán szóba kerültek különböző problémák, amelyek megoldására a minisztérium korrekciós intézkedéseket kíván tenni. A kétirányú kommunikáció és a közös munka érdekében Bódis József államtitkár néhány héten belül felsőoktatási kerekasztalt hív össze, ahol az FDSZ is helyet fog kapni.


A találkozó résztvevői összefoglalóként konstatálták, hogy a minisztérium és a szakszervezet álláspontjai közeledtek egymáshoz, továbbiakban is fontosnak tartják a rendszeres érdekegyeztetés.


Törvényi garanciákat az egyetemi autonómia és a szerzett munkavállalói jogok megőrzésére a modellváltás során! A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöksége meghirdetése óta figyelemmel kíséri a felsőoktatásbeli fenntartói, működési modellváltás fejleményeit. Információink szerint a küszöbön áll további intézmények bevonása a folyamatba, így a nemzeti felsőoktatási törvény újabb módosítása válik szükségessé a tavaszi parlamenti ülésszakon.


A jelenlegi törvényi feltételek nem nyújtanak megfelelő garanciát a közalkalmazotti jogállásból, illetve az oktatói státuszból fakadó többletjog és az egyetemi autonómia tartós megőrzésére. Szükséges tisztázni és törvényileg rögzíteni, hogy az új modellben a fenntartó nem vonhatja el az intézmények szenátusainak korábban biztosított törvényes jogait!


A 2019 tavaszán lezajlott törvénykezés ismeretében és a Corvinus átalakulásának tapasztalatai nyomán az FDSZ elnöksége kéri a kormányzatot, hogy az érintett intézményekkel és érdekvédelmi szervezetekkel egyeztetve olyan jogszabály-módosításokat kezdeményezzen, amelyekkel javítja a modellváltás törvényi feltételeit a szerzett munkavállalói jogok és az egyetemi autonómia megőrzésének érdekében!


Autonómiát, a hazai bérszínvonalnak megfelelő fizetést, a fenntartható és érdekegyeztetésen alapuló munkakörülményeket!


FDSZ Elnökség