Kedves Olvasó! A szívritmuszavar olyan állapot, amikor a szív szabálytalanul ver, vagy túl gyorsan, vagy pedig a normálisnál lassabban ver. Ez a szabálytalan működés befolyással bírhat a vér szállítására a test különböző területeire és különböző tüneteket eredményezhet.
Jellemző tünetek, panaszok:
- szívdobogásérzés: a szívritmuszavar gyakran járhat olyan érzéssel, mintha a szív túl gyorsan vagy szabálytalanul verne.
- szédülés vagy ájulás: az esetleges oxigénhiány miatt szédülés vagy akár ájulás is előfordulhat.
fáradékonyság és gyengeség: a szív hatékonyságának csökkenése eredményezheti.
Gyanú esetén elvégzendő vizsgálatok:
- A szívritmuszavar kivizsgálása során a kezelőorvos EKG-t, Holter monitorozást (24 órás EKG viselése) és szükség szerint további speciális teszteket végezhez el. Mindezek segítenek az orvosnak megállapítani a szívritmuszavar pontos típusát és annak súlyosságát.
Kezelési lehetőségek:
- Ismert provokáló, vagyis a szívritmuszavart kiváltó tényező vagy állapot korrigálása, annak kiküszöbölése (pl. koffein, emocionális stressz, pajzsmirigy túlműködés, stb.).
- Gyógyszeres kezelési lehetőségek: számos gyógyszer segíthet szabályozni a szívritmust és minimalizálni a klinikai tüneteket
- Invazív, eszközös beavatkozások: egyes súlyosabb ritmuszavarokban, melyek jelentős fokú panaszokkal, esetleg keringésmegingással járnak, vagy potenciálisan egy súlyosabb ritmuszavar provokálója lehet, katéterrel elvégezhető beavatkozásra kerülhet sor (pl. abláció, mely során a szívben jelen lévő kóros ingerképző gócot vagy kóros ingerületvezető rendszer működését megszüntetik, s ennek hatására a normális, élettani szívritmus helyreállhat. További műszeres beavatkozás a pacemaker vagy implantálható kardioverter defibrillátor. Ezek az eszközök szintén segítenek a szívritmus szabályozásában és szükség esetén megakadályozzák a súlyosabb ritmuszavarok, vagy akár a hirtelen szívhalál, vagyis a szív saját ingerképző- és ingerületvezető rendszerének hirtelen leállását.