Bezár

Kardiológiai oktató ambulancia

Kis vérköri magas vérnyomás

Kis vérköri magas vérnyomás

2023. december 05.
2 perc

Kedves Olvasónk! A kis vérköri magas vérnyomás, vagyis a pulmonális hipertenzió egy olyan állapot, amikor a kis vérkörben a tüdő artériáiban a vérnyomás emelkedett. Ez azért történik, mert a tüdő ereiben nő a szorító hatás, mely megnehezíti a szívnek a vér pumpálását.

Jellemző tünetek, panaszok:

- nehézlégzés: mivel a szív nehezen küzd meg a magas nyomással szemben, a tüdőbe jutó vér mennyisége csökken, s ebből adódóan a lélegzés „nehezebbé” válik, ugyanis az szén-dioxid – oxigén cseréje a tüdőben nem tud az egészséges állapotnak megfelelő hatékonysággal megtörténni. A betegség elején rendszerint terhelésre alakul ki a légszomj.
- fáradékonyság: a szív egyre nehezebben dolgozik a magas nyomással szemben, fala kitágul, izomzata gyengül, mely kimerültséget és fáradtságot eredményezhet. A beteg ilyenkor a megszokott napi rutinjának fizikai aktivitással is járó részeit egyre nehezebben képes elvégezni.
- szédülés vagy ájulás: az alacsonyabb oxigénszint okozhatja.
- lábdagadás: a magas nyomás hosszú távon a szív elégtelenségét eredményezi, mely miatt a vérerekben pangás alakul ki, s így az erekben uralkodó magasabb nyomás következtében folyadék kerül ki az erekből a szövetek közé, mely duzzanatban, vizesedésben nyilvánul meg.
Gyanú esetén elvégzendő vizsgálatok:
- A pulmonális hipertenzió kivizsgálása során orvosának lehetősége van megállapítani a pontos diagnózist. A vizsgálatok közé tartozik a fizikális vizsgálat, vérnyomásmérés, oxigénszint mérés, EKG felvétel készítése és a szív ultrahang vizsgálata, továbbá a klinikai kép függvényében kerékpár-terheléses szív ultrahang vizsgálatra is sor kerülhet. A terheléses vizsgálat során fekvő pozícióban egy kerékpárt kell tekerni egyre fokozódó ellenállással szemben, mely közben orvosa a szívét vizsgálja ultrahang készülékkel. Továbbá szükségessé válhat a jobb szívfél katéterezése a nyomásviszonyok megismerése érdekében.
Kezelési lehetőségek:
- Életmódváltás: egészséges életmód, rendszeres testmozgás és a káros szokások, mint a dohányzás mellőzése mind hozzájárulnak a szív egészségéhez.
- Gyógyszeres kezelési lehetőségek: egyre több gyógyszer válik elérhetővé, melyek segítségével csökkenteni lehet a tüneteket és lassítani a betegség progresszióját. Itt fontos kihangsúlyozni, hogy ez a betegség egyelőre nem gyógyítható, azonban egyre jobban hatékonyabban kezelhető.
- Oxigénterápia: az oxigénterápia során több oxigén tud hasznosulni a légzési felületen a tüdőkben, ezzel csökkenteni lehet a légszomjat, mely az életminőség javulását eredményezi.