infoblokk_kedv_final_felso_RGB_ESZA_1
2024. március 29., péntek
Szegedi Tudományegyetem

Szegedi Tudományegyetem


Közérthetőségi Szócikk Adatbázis

Rendőri erőszak alkalmazása


A rendőrség hatósági eljárása során a közbiztonság és a közrend védelme érdekében intézkedéseivel jogokat biztosít és kötelezettségeket írhat elő. Az önkéntes jogkövetés hiányában hatósági intézkedéseinek hatósági kényszer alkalmazásával is érvényt szerezhet, mely hatósági kényszer magában foglalja a legitim/jogszerű erőszak alkalmazását.

 

Fontos megjegyezni, hogy a rendőri intézkedések során a rendőrség köteles az arányosság elve alapján fellépni, vagyis a rendőri intézkedés nem okozhat olyan hátrányt, amely nyilvánvalóan nem áll arányban az intézkedés törvényes céljával. Ez a követelmény azt is jelenti, hogy abban az esetben, ha több alkalmas intézkedés, illetve kényszerítő eszköz áll rendelkezésre, akkor a rendőrnek azt kell választania, amely amellett, hogy képes biztosítani az intézkedés eredményességét, az érintettre a lehető legkisebb korlátozással, sérüléssel vagy károkozással jár.

A kényszerítő eszközök alkalmazására csak abban az esetben van lehetőség, ha a rendőrségi törvényben meghatározott feltételek fennálnak. Ha a rendőri intézkedés eredményessége kényszer alkalmazása nélkül is biztosítható, a rendőr nem alkalmazhat kényszerítő eszközöket.

Bár a rendőri hivatás velejárója, hogy megilleti a rendőröket az erőszak alkalmazása, azonban a rendőr nem alkalmazhat kínzást, kényszervallatást, kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmódot.

Azonban a rendőr feladatának ellátása során a törvényben foglaltaknak megfelelően korlátozhatja a testi épséghez, személyi szabadsághoz, a magánlakás, magántitok, levéltitok sérthetetlenségéhez, a személyes adatokhoz, valamint a tulajdonhoz fűződő jogokat.

Amennyiben az intézkedés során a rendőr valamilyen kényszerítő eszközt alkalmaz, minden tőle telhetőt meg kell tennie, hogy elkerülje a sérelem okozását, végső soron az emberi élet kioltását.

Abban az esetben, ha valaki a rendőr jogszerű intézkedésének ellenszegül a rendőr jogosult testi kényszer, bilincs, vegyi eszköz, elektromos sokkoló eszköz, rendőrbot, kardlap, illetőleg más eszköz alkalmazására. Törvényben meghatározott esetekben ezeken felül lehetőség van szolgálati kutya alkalmazására, lőfegyverhasználatra, csapaterő és tömegoszlatás igénybevételére.

A testi kényszer alkalmazása során a rendőr az ellenszegülés megtörésére, a cselekvésre vagy a cselekvés abbahagyására törekszik rábírni az intézkedés alá vont személyt.

A bilincs alkalmazására akkor kerülhet sor, ha az elengedhetetlen az önkárosítás, támadás vagy szökés megakadályozásához, valamint az ellenszegülés megtöréséhez.

A vegyi eszközök, elektromos sokkoló, rendőrbot és kardlap alkalmazása abban az esetben megengedett, ha mások vagy saját életét, testi épségét, illetőleg a vagyonbiztonságot veszélyeztető támadás elhárítása, a jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni ellenszegülés megtörése másként nem érhető el.

 

FORRÁSOK

Magyarország Alaptörvénye

1994. évi XXXIV. törvény a rendőrségről

Finszter Géza: A rendőrség joga, Duna Mix kft. Budapest 2012