2024. május 22., szerda

Világszínvonalú eszközöket kap az új Dialízis Központ és a képalkotó diagnosztika a szegedi Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban

Lezárult a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ eszközbeszerzési projektje, amely során az új helyre költöző Dialízis Központot szerelik fel a szükséges berendezésekkel, eszközökkel, és továbbfejlesztik a klinika képalkotó diagnosztikai hátterét. Dr. Martinek Tamás, a Szegedi Tudományegyetem rektorhelyettese a december 17-i projektzáró rendezvényen kiemelte: „A fejlesztés támogatja a korai felismerést és ezzel a betegségek megelőzését, a kezelés minőségének javulását, így a gyógyulási esélyek növekedését.”

A projekt célja volt, hogy az eddigi bérelt műszerparkot saját tulajdonú, a kor követelményeinek mindenben megfelelő eszközökre cseréljék, és fejlesszék az informatikai kapacitásokat. Az így kialakított diagnosztikai és terápiás feltételeknek köszönhetően a klinika a jövőben maximálisan meg tud felelni a régiós központtal szemben támasztott szakmai elvárásoknak. „A beruházás lehetővé teszi, hogy a betegek világszínvonalú ellátást kapjanak, és csökkentsük a várólistákat is. Mindezt úgy tudjuk megvalósítani, hogy működésünk is hatékonyabbá és takarékosabbá válik, de az előnyök között említhetjük még a környezetkímélő technológia alkalmazását is.” – Prof. Dr. Facskó Andrea, a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke.


Az orvostudomány egyik leggyorsabban fejlődő ága a képalkotó diagnosztika. Az új berendezések ezeket az eredményeket teszik elérhetővé a régió lakossága számára. A projekt során beszereztek egy 3 Teslás MR-t, amely a hagyományos módszerek mellett alkalmas angiográfia, spektroszkópia, diffúziós képalkotás, traktográfia és funkcionális vizsgálatok elvégzésére is. Az új 256 szeletes CT gyors leképezése miatt jelentősen csökkenti a vizsgálat idejét, így a betegek sugárterhelését is. A készüléket kardiológiai, onkológiai területen, a sürgősségi ellátásban és a pulmonológiában fogják használni. Hazánkban egyedülálló beszerzés a multimodális SPECT/CT, amellyel gyakorlatilag minden eddig használt izotópdiagnosztikai vizsgálat végrehajtható, és többletinformációt nyújt a funkcionális és a morfológiai eltérések összevetése révén. Négy ultrahang készüléket is kapott az intézmény. Az ízületek vizsgálatára alkalmas hordozható ultrahang a Nukleáris Medicina Intézetbe, a hasi, vaszkuláris és kardiológiai diagnózist szolgáló gép a Családorvosi Intézetbe, a harmadik a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikára került. A negyedik berendezés egy felsőkategóriás készülék, mely nemcsak a magas színvonalú onkológiai diagnosztikát, hanem a kutatást és az oktatást is támogatja. Az izotópkezelésekhez szükséges személyre szabott dózistervezést egy szcintillációs eszköz fogja segíteni, amely egy több mint 20 éves műszert vált fel. Az izotópos munkahelyek sugárvédelmének érdekében szerezték be a legszigorúbb előírásoknak megfelelő eszközöket: wolfram fecskendővédőket, ólomárnyékolt fecskendőszállítót, ólomüveg és automata fecskendőtöltőt. Az izotópok aktivitásának mérésére korszerű dóziskalibrátort vásároltak. A radioizotópos készítményeket ezentúl egy minden igényt kielégítő sugárárnyékolt lamináris boxban készíthetik el a szakemberek, a radiogyógyszerek megfelelő minőségét pedig egy HPLC készülékkel fogják ellenőrizni.


A képalkotó diagnosztika fejlődésével egyre több a képet és adatot kell kezelni. Ezért fejlesztették az archiváló informatikai rendszer hatékonyságát. A digitalizálást támogató és a távdiagnosztikára lehetőséget teremtő PACS (képtároló- és archiváló) rendszert bővítettek szoftveres, hálózati és tároló kapacitás oldalon.


A projekt másik területe a dialízis központ eszközbeszerzése volt. Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ I. sz. Belgyógyászati Klinika Nephrologia-Hypertonia Centruma kiemelt dialízis központ. A konzervatív vesebetegségek ellátásától a vesetranszplantációig valamennyi vesepótló beavatkozás elvégzésére alkalmas. A centrum dialízis kapacitása eddig széttagolt volt. A 27 kezelőhely, amely 102 beteg ellátását tette lehetővé, két épületben működött. A széttagoltság sok nehézséget okozott, és a lakosságszámot, valamint a statisztikai adatokat figyelembe véve a kapacitás sem volt már elégséges. A beruházás eredményeként a legkorszerűbb eszközökkel, a legmagasabb szakmai színvonalon és teljes körűen (hemodialízis, peritoneális dialízis, plazmaferezis, májpótló kezelés) fogjak tudni elvégezni a szervpótló, méregtelenítő kezeléseket.


21 új dialízis gépet szereztek be krónikus kezelésekre, mellyel négy plusz helyet hoztak létre. Négy gépet vásároltak fertőző, hármat akut páciensek, kettőt gyermekek kezelésére, egyet pedig az intenzív osztályra telepítettek. Vásároltak még 7 felnőtt tartalék és 1 gyermek tartalék berendezést is. A betegek többségének heti háromszor 4 órán át kell részt venni a kezelésen. Azért, hogy ezt az időt minél kényelmesebbé tegyék, 23 jó minőségű, több irányba állítható kezelőszéket, a rosszabb állapotú betegeknek öt hasonló adottságokkal rendelkező kezelőágyat, valamint az ezeket kiegészítő ágyasztalokat is beszerezték.


Vannak olyan esetek, amikor a beteg nem szállítható a dialízis központba, ezért lecserélték az eddig használt mobil eszközöket három új gépre, és vettek egy tartalék berendezést is, melyek használatát egy mobil víztisztító teszi teljessé. A peritoneális dialízis kezeléshez egy APD berendezést vásároltak. A máj-vese együttes elégtelensége gyakran előforduló életveszélyes állapot, melynek kezelését egy modern májpótló gép biztosítja. A plazmaferezis kezeléshez is új gépet szereztek be. Emellett beszereztek két testösszetétel monitort, amely segíti az orvosokat a hidratációs állapot és a dialízis dózis meghatározásában. Beszereztek egy komplex vízkezelő gépet, amellyel vezetékes vízből lehet dializáló folyadékot készíteni, és egyszerre 30 beteg kezelését teszi lehetővé. Ennek használatával elkerülhetők a nagyobb költségigényű meghibásodások, és takarékosabbá válik a vízfogyasztás is. A beszerzést egy terápiás adatkezelő, egy koncentrátumkeverő rendszer, sürgősségi felszerelés és egy kerekes szék teszi teljessé. A kapacitásbővítéssel évente 15 új beteg, köztük 2 gyermek fogadására lesz alkalmas a központ.


A projekt azonosítója: TIOP-2.2.6-12/1B-2013-0044
A projekt neve: Struktúraváltás támogatása a járó- és fekvőbeteg ellátás fejlesztésével a Szegedi
Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban

Az Európai Unió és a magyar állam által nyújtott támogatás összege: 2.594.267.991 Ft

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.