Universitas Miskolciensis logo__Soproni_Egyetem_v2
*

«||»

fenntarthatosag-ember-vadvilag-interakciok

Fenntarthatóság: Ember-vadvilág interakciók

Állatfajok megjelenése az ember kialakította környezetben: kiváltó okok, következmények, problémák és megoldások, együttélés.


Megismernéd milyen interakciók játszódnak le ember és vadvilág között a környezetedben? Szeretnél információkhoz jutni: A városi vadmegjelenések okairól? A közlekedés és az állatvilág kapcsolatáról? A különböző ágazatok kapcsolatáról? A különböző ágazatok és az állatvilág közötti konfliktusokról? Valamint az „Egy-Egészség” szemléletről?

 

A kurzus során megismerheted, hogy az ember által alakított környezetben milyen interakciók léphetnek fel ember és állatvilág között. Képessé válsz felismerni a kialakuló konfliktusokat, felmérni azok létrejöttéért felelős tényezőket és megismered az alkalmazható megoldásokat. Mindezt csapatban, egy szabadon választott ember-vadvilág interakciót érintő téma személyes megismerése és vizsgálatán keresztül. A „One-Health” Egy Egészség szemlélethez igazodóan.

 

Oktató: Dr. Tari Tamás (SOE)

Tervezett kontaktórák száma: 10

Előtanulmányi követelmény: nincs

 

Feladatok a félév során, kurzus teljesítése:

 

  • Projektfeladat: egy szabadon választott ember-vadvilág interakciók közé tartozó tématerület lokális vagy regionális felmérése, bemutatása és fejlesztési javaslatok kidolgozása.

A hallgatók a kurzus kezdetén online formában rövid „kick off meeting”-en vesznek részt, amely keretében egyrészt megismerik a tématerületet a kurzus oktatójának közreműködésével, másrészt megtörténik a csoportok összeállítása. Ezt követően a hallgatók megkezdik a tananyag egyéni elsajátítását. Az első mérföldkő elérését követően a csoportok a kötelező online konzultáció során javaslatot tesznek a kidolgozandó projekt-feladatukra vonatkozóan. Ezek érinthetik a lakott-területi vadmegjelenéseket, közlekedés és állatvilág kapcsolatát, erdőgazdálkodást, természetvédelmet, növény- és állattenyésztés és vadvilág interakcióit (károkozás, betegségek, stb.), bármilyen ember-vadvilág interakciót, ami a kurzus résztvevőihez közel áll. Kapcsolódhat ez a tartózkodási helyükhöz (város vagy régió szintjén), előtanulmányaikhoz vagy érdeklődési körükhöz. Ezt követően a kurzus oktatójával közösen kidolgozzák a vizsgálatok és felmérések menetét. Ezek lehetnek a választott témához kapcsolódó kérdőíves felmérések, direkt interjúk, online adatelemzések, gazdasági kalkulációk, valamint terepi felmérések, elvárás minimum két különböző vizsgálati módszer használata.

A következő lépés a vizsgálatok kivitelezése, az előzetesen egyeztetett személyi beosztás és feladatkörök szerint. A munka során a kurzus oktatója igény szerint online csoportkonzultáción áll rendelkezésre. Az adatok feldolgozását és a tapasztalatok összegzését követően a csoportok lehetőséget kapnak, hogy online beszámoljak a tapasztalatokról, majd ezt követően javaslatok megtételére és a projektzáró dokumentáció és prezentáció összeállítására kerül sor önálló munka keretében. A dokumentációnak és a személyesen bemutatott prezentációnak tartalmaznia kell a téma rövid hátterének ismertetését, az alkalmazott felmérési módszerek bemutatását, a részletes eredményeket és az azokból levont következtetéseket, valamint a gyakorlatban is használható, a probléma megoldására, a helyzet kezelésére vonatkozó javaslatokat. Értékelés alapja a választott téma komplexitása, megoldásra használt módszer kidolgozása és a javaslatok megvalósíthatósága.

  • Projektdokumentáció: a projekt szöveges dokumentumban történő bemutatása, tudományos munka formai követelményeinek megfelelően (bevezetés, anyag és módszer, eredmények, következtetések és javaslatok)
    • Formátum: PDF (csak elektronikusan)
    • Terjedelem: min. 6, max. 12 oldal
  • Projektbeszámoló: online, valamennyi csoporttag prezentálásával, a kurzus oktatója és a csoportok részvételével
    • Formátum: PPT
    • Terjedelem: min. 25 dia
    • Beszámolóra a csapatok rendelkezésére álló idő: min. 25, max. 40 perc