2024. július 17., szerda

SZTE ÁOK FARMAKOLÓGIAI ÉS FARMAKOTERÁPIAI INTÉZET TETŐTÉRI ÁLLATHÁZ FELÚJÍTÁSA BEFEJEZŐDÖTT

A Szegedi Tudományegyetem a Debreceni Egyetemmel, a Pécsi Tudományegyetemmel és a Semmelweis Egyetemmel konzorciumban az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program 3.6.2 pályázati konstrukcióján a Támogató 2017. május 25.-i döntésével 1.470.046.015 Ft támogatást nyert el a „Modern orvostudományi diagnosztikus eljárások és terápiák fejlesztése transzlációs megközelítésben: a laboratóriumtól a betegágyig című projekt megvalósítására.” A projekt az Európai Szociális Alapból és a hazai költségvetési előirányzatból 100%-os vissza nem térítendő támogatásban részesült.

 

20190919_092918

A projekt keretében a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet (6721 Szeged, Dóm tér 12.) részére, a Dóm téri műemlék épületegyüttes 11. szám alatti épületrészének padlástéri területén kisállat állatház helyiségeinek építési kivitelezése valósult meg nettó 111,18 m2-en.

 


Az EFOP-3.6.2-16-2017-00006 pályázatban megfogalmazott kísérletes munkához feltétlenül szükséges volt az állattartó facilitás Európai Unió által tudományos célokra felhasználandó állatok tenyésztésére és tartására előirányzott jogszabályokkal és normákkal összhangban történő teljes mértékű felújítása.

 

IMG_20191213_121050A felújítás eredményeképpen az állatházban a következő jelentősebb fejlesztések történtek:

  • Sikerült kialakítanunk legalább hat új korszerűen felszerelt állattartó és tenyésztő szobát, ahol biztosított a különböző fajok elkülönített tartása, illetve amely olyan korszerű berendezésekkel is fel vannak szerelve, amelyek biztosítják a különböző fajok tenyésztési és tartási különbségeket (például az állattartó szobák saját, a többiektől független hőmérséklet és páratartalmat, illetve mesterségesen beállítható nappali-éjszakai ciklust szabályozó berendezésekkel rendelkeznek).

 


  • Az állatházban kialakítottunk olyan korábban nem létező szobákat, amelyek kifejezetten a genetikailag módosított állatok tartását biztosítja. Ezeket az állatokat a különböző genetikai rendellenességek modellezésére tenyésztettünk ki, amely az EFOP projekt szakmai kísérletes munkatervével van összhangban.
  • kialakítottunk további helyiségeket (állatgondozók számára szociális helyiség, raktárhelyiségek, ketrecmosóhelyiség, stb.), amelyeket törvényi szabályozás ír elő, és amelyek eddig hiányoztak az állatházból.

 

Az így kialakított állatház a szegedi, pécsi és debreceni tudományos együttműködések alappillérét is képezi , hiszen a másik három partner intézményében csak egér-és patkánytartásra van lehetőség. Az állatház révén sikerült jelentősen megemelnünk az egyidőben tenyésztendő és tartandó állatok számát is, így lehetőség van az SZTE ÁOK elméleti intézetei által a graduális, de különösen a posztgraduális (PhD doktori) képzésben meghirdetett oktatási laboratóriumi gyakorlatok igényeinek kielégítésére. Az ÁOK posztgraduális képzései nyitottak az SZTE további Karai (pl. TTIK, GYTK és ETSZK) számára is.

 

A beruházás 2019.05.16 és 2019.09.30. között valósult meg nettó 79 867 255 Ft költséggel. A műszaki átadás-átvétel 2019.10.22-én lezárult, a használatbavételi engedély 2020.01.27-én vált jogerőssé, az állatház épülete beköltözhető.


https://u-szeged.hu/download.php?docID=99139