Tudásportál 2018

[1] 2 
2018. december 11.

A biztonságosabb betegellátás érdekében modern, több modulból álló gyógyszeradagoló berendezéssel bővül az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ gépparkja. A több mint 199 millió forint uniós támogatottságú projekt eredményeként olyan rendszert építenek ki a Szikra utcai Központi Gyógyszertárban, amely 700 különféle szilárd készítmény automatizált kezelését és óránként minimum 1500 adag gyógyszer előállítását teszi lehetővé. A beruházással a gyógyszerelés folyamata során fellépő kockázatok csökkenek, és az intézmény gazdálkodási mutatói a felhasznált gyógyszermennyiség tekintetében is mérséklődhetnek.

2018. december 04.

A Szegedi Tudományegyetem hetedik alkalommal rendezi meg a Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt, amelyen 50 határon túli és magyar középiskolás csapat méri össze tudását kémia, biológia, fizika tantárgyból. A december 6-án kezdődő versenyen a szegedi egyetem egykori rektorának életéről és munkásságáról is kérdezik majd a diákokat.

2018. december 03.

Tíz magyarországi középiskolából 12 kutatócsoport pályázott a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Kutatóiskolája címre. A nyerteseket november 30-án hirdették ki - 150-200 ezer forint támogatást kapnak.

2018. november 30.

A Richter Gedeon kiemelten kezeli a fiatal generáció támogatását és tehetséggondozását, hiszen a cég számára kulcskérdés, hogy a diákok érdeklődését felkeltse a gyógyszeripar iránt, és ezzel biztosítsa a szakemberek jövő generációját. A társaság idén is kiemelten támogatja az SZTE Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt.

2018. november 28.

Világvezető gyógyszer-transzporter szolgáltatásokat és termékeket kínál a Szegedi Tudományegyetem több intézetével is együttműködő SOLVO. A társaság idén is kiemelten támogatja az SZTE Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt.

2018. november 27.

Az Egis Gyógyszergyár Zrt. céljai között szerepel a természettudományos oktatás támogatása, a kiváló hallgatói teljesítmények méltó elismerésének elősegítése. A társaság idén is kiemelten támogatja az SZTE Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt.

2018. november 23.

Évek óta áll szoros együttműködésben a Givaudan Hungary Kft. és a Szegedi Tduományegyetem. A társaság duális képzési és szakmai gyakorlati helyszínként segíti a szegedi hallgatók tanulmányait, és idén is kiemelten támogatja az SZTE Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt.

2018. november 22.

A Diákhitel Központ mindig is nagy hangsúlyt fektetett a társadalmi felelősségvállalásra, melynek középpontjában az edukáció és a tehetséggondozás áll. Ennek jegyében a társaság kiemelten fontosnak tartja, hogy széles körű tájékoztatást nyújtson a fiataloknak az alapvető pénzügyi ismeretekről, segítse a pénzügyi kultúra terjesztését és támogassa a feltörekvő tehetségeket. A társaság idén is kiemelten támogatja az SZTE Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt.

2018. november 14.

A jubileumi 25. Szent-Györgyi Napok rendezvénysorozat november 16-23. között zajlik a Szegedi Tudományegyetemen. Az intézmény Nobel-díjas professzoráról elnevezett rendezvény már negyedszázada a tudomány ünnepe, melyen idén a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar mellett a Gyógyszerésztudományi Kar és a Fogorvostudományi Kar vállalt aktív szerepet.

2018. november 12.

Gérard Mourou professzor, lézerfizikus, a 2018. évi fizikai Nobel-díj egyik kitüntetettje 2018. november 15-én, csütörtökön 11 órától a József Attila Tanulmányi és Információs Központ kongresszusi termében előadást tart. Az előadás az SZTE polgárai számára nyilvános.

2018. november 07.

Napjaink egyik legjelentősebb globális problémájára, a növekvő szén-dioxid kibocsátás káros hatásaira is megoldást kínál a ThalesNano Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem közös kutatás-fejlesztési projektje, melynek keretében a konzorcium hidrogént előállító és szén-dioxidot átalakító elektrokémiai reaktorokat fejleszt Európai Uniós támogatással.

2018. október 25.

Hét hazai egyetem – köztük a Szegedi Tudományegyetem – részvételével alakult meg az Egyetemi Technológia- és Tudástranszfer Fórum, mely az intézményekben zajló innovációs folyamatok erősítését tűzte ki célul.

2018. október 17.

Campus Mundi ösztöndíjjal minden tehetséges és vállalkozó szellemű hallgatónak lehetősége nyílik külföldön eltölteni a szakmai gyakorlatát. A fiatalok ezzel egy életre szóló tapasztalatot és tudást szerezhetnek az SZTE-n folytatott tanulmányaik mellett vagy után. Szabó Florinával, az SZTE végzett hallgatójával az ösztöndíjról, külföldi kutatómunkájáról és élményeiről beszélgettünk.

2018. szeptember 26.

Gyorsabban és hatékonyabban hathatnak a jövőben a gyógyszerek Dr. Csapó Edit kutatási eredményeinek felhasználásával. Munkáját a L’Oreal és az UNESCO "A nőkért és a tudományért" díjjal ismerte el.

2018. szeptember 24.

A gyógyszertechnológia legjobb kutatási eredményeiről, a tudományterület legújabb kihívásairól és szabályozásáról tanácskozott több mint 250 szakember Szegeden. A tizenkettedik "Central European Symposium on Pharmaceutical Technology and Regulatory Affairs" konferencia az SZTE GYTK Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézet szervezésében zajlott.

2018. szeptember 24.

A Szegedi Tudományegyetem elindította a Virtus Vállalkozáskatalizátor programját, amelynek elsődleges célja, hogy a vállalkozói szemléletet és a vállalkozói kedvet népszerűsítse az egyetemisták és a kutatók körében. A program nyitórendezvényét Co-creation: az ipari-egyetemi együttműködés jövője címmel tartották szeptember 19-én.

2018. szeptember 24.

Rengeteg különleges programmal várja az érdeklődőket a Természettudományi és Informatikai Kar, illetve a Mérnöki Kar, szeptember 28-án. A Kutatók Éjszakáján megismerkedhetünk a feketelyukakkal, megtudhatjuk, hogyan készül a csoki télapó, milyen nyomokat hagynak a betegségek a csontokon, és megvizsgálhatjuk az X-kromoszómához kapcsolódó szemszín öröklődést is.

2018. szeptember 20.

A 2018-as Kutatók Éjszakáján is igazi különlegességeket tapasztalhatunk meg az SZTE Általános Orvostudományi Kar, az Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar, és a Gyógyszerésztudományi Kar jóvoltából. Többek között betekintést kapunk a neurokémia rejtelmeibe, a gyógyszerkészítés csodálatos világába és megtudhatjuk, mi folyik az ereinkben.

2018. szeptember 18.

A Mezőgazdasági Kar Hódmezővásárhelyen, az SZTE Füvészkert Szegeden várja az érdeklődőket szeptember 28-án, a Kutatók Éjszakáján. A programok között postagalamb versenyzés, interaktív vadászat és éjszakai kalandtúra is szerepel. Az éjszaka megtervezésében az SZTE mobil applikációja is segít.

2018. szeptember 13.

A Szegedi Tudományegyetem elindította a Virtus Vállalkozáskatalizátor programját, amelynek elsődleges célja, hogy a vállalkozói szemléletet és a vállalkozói kedvet népszerűsítse az egyetemisták és a kutatók körében. A program nyitórendezvényét szeptember 19-én 17 órától tartják a Szent-Györgyi Albert Agóra dísztermében.

2018. szeptember 11.

A Szegedi Tudományegyetem Szegeden és Hódmezővásárhelyen mintegy 300 programmal várja az érdeklődőket a Kutatók Éjszakáján. Szeptember 28-án, pénteken délutántól késő éjszakáig az óvódásoktól a felnőttekig minden korosztály talál érdekes programot. A tudományt és a kutatói életpályát népszerűsítő eseménysorozaton máskor nem látogatható helyek nyílnak meg a látogatók előtt.

2018. szeptember 04.

Kedvezményes számlavezetési csomagot és egyéb banki konstrukciókat vehetnek igénybe a Szegedi Tudományegyetem munkavállalói annak az együttműködési megállapodásnak köszönhetően, amelyet 2018. szeptember 4-én írt alá az SZTE vezetése és az MKB Bank Zrt. képviselői.

2018. szeptember 04.

A Szegedi Tudományegyetem Szegeden és Hódmezővásárhelyen mintegy 300 programmal várja az érdeklődőket a Kutatók Éjszakáján. Szeptember 28-án, pénteken délutántól késő éjszakáig az óvódásoktól a felnőttekig minden korosztály talál érdekes programot. A tudományt és a kutatói életpályát népszerűsítő eseménysorozaton máskor nem látogatható helyek nyílnak meg a látogatók előtt.

2018. szeptember 03.

Z. Karvalics László, az SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszékének docense 2018 júniusától két évre az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezete Információt mindenkinek programja 8 fős Bureau-jának tagja, Magyarország és a Közép-és Kelet-európai Választócsoport képviseletében. Korábban (2006-2010 között) már két cikluson keresztül betöltötte ezt a posztot.

2018. augusztus 31.

Az agykutatásban áttörést hoz a „csipkebogyó sejt”, annak az új típusú idegsejtnek a vizsgálata, amit eddig semmilyen laboratóriumi kísérletekben használt állatban sem figyeltek meg. A felfedezés az SZTE biológus professzora, Tamás Gábor és az Allen Agytudományi Intézet munkatársai együttműködésének gyümölcse. A szegedi akadémikust a tudományos szenzáció hátteréről és a munka folytatásáról is kérdeztük.

2018. augusztus 30.

Vörös Zsuzsanna, öttusázó olimpiai bajnok hallássérült kisfián segítettek az SZTE Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika orvosai. Áron a Magyarországon elérhető legmodernebb beszédprocesszort kapta meg, így hamarosan megtanul beszélni is.

2018. augusztus 26.

Az édesburgonya, vagyis a batáta termesztésének jövője érdekli Herczeg Evelynt. A Szegedi Tudományegyetem MGK mezőgazdasági mérnöknek készülő ÚNKP-ösztöndíjas hallgatójával és konzulensével, Szarvas Adrienn tanársegéddel beszélgetve azt is megtudtuk, mi a növényorvos dolga.

2018. július 26.

Az ötlettől a megvalósulásig óriási a távolság – fogalmazott Szabó Gábor akadémikus, a MISZ elnöke, amikor az innovációs folyamat összetettségéről beszélt az SZTE Mentor(h)áló projekt Pedagógiai esték-sorozatban. Az SZTE professzorának az innováció vezérelte gazdaságtól kezdődő és a kidolgozandó társadalmi innovációig terjedő skálát bemutató előadásának videóra rögzített változata immár az SZTE Hírportálon is elérhető.

2018. július 25.

A bölcsészet és a jog, az élettudományok és a fizika, a gazdaság és a helyes kutatói magatartás is terítékre kerül az SZTE nyári egyetemein. A Szegedi Tudományegyetem például júliusban 6 nyári iskolának ad otthont. Miért? Az SZTE 1-4 hetes nyári egyetemeinek szervezői közül két professzort kérdeztünk.

2018. július 16.

A Kisfaludy Lajos Alapítvány elismerésében részesült Hohmann Judit, a Gyógyszerésztudományi Kar Farmakognóziai Intézetének vezetője.

2018. július 16.

Mi az innováció? Erre az alapkérdésre is válaszolt Prof. Szabó Gábor akadémikus, a MISZ elnöke a Mentor(h)áló projekt fölkérésére tartott előadásán. A jövőbe mutató problémákat feszegető előadásról készült felvételt a Szeged TV először 2018. július 16-án tűzi műsorra.

2018. július 05.

Az SZTE Klebelsberg Könyvtár jól ismert Contenta repozitórium-rendszere egy oktatási anyagok, elektronikus tananyagok begyűjtésére és feltárására hivatott külön archívummal bővült. Az ETA a Szegedi Tudományegyetemen keletkezett és folyamatosan keletkező elektronikus tananyagok központi gyűjtőhelye.

2018. július 03.

Egyetemi innovációs központok képviselőinek szervezett intenzív képzést tudáshasznosítás és technológia-transzfer témában, „Understanding University Technology Transfer” címen Tel-Avivban június 19. és 20. között a Külgazdasági és Külügyminisztérium. A képzésen a Szegedi Tudományegyetem munkatársai is részt vettek.

2018. július 02.

A Szegedi Tudományegyetem is része annak az oktatási, ipari és kormányzati összefogásnak, amely a fenntartható közlekedést tűzte ki célul. Ennek jegyében június 29-én letették a Járműipari Kompetencia Központ alapkövét, együttműködési megállapodást írt alá az SZTE, a MOL-csoport és az Audi Hungária Zrt., valamint Szegedre telepítettek egy MOL féktermet.

2018. június 26.

Idén ünnepli tizedik évfordulóját a Central European Summer Course on Mycology (CESC). A humánpatogén gombák biológiájával foglalkozó nemzetközi konferenciát és nyári iskolát két évente szervezi meg az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Mikrobiológiai Tanszéke.

2018. június 25.

A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Alkalmazott és Környezeti Kémiai, valamint Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszéke, az Unichem Vegyipari, Kereskedelmi, Szolgáltató Kft.-vel és az indiai Amity Egyetem Alkalmazott Anyagtudományi kutatócsoportjával együttműködve a TÉT_15_IN felhívásra benyújtott és elnyert projektjét valósítja meg „Új típusú BiOX kompozitok környezetbarát előállítása, immobilizálása aktív szénszál/kerámiapapír felületén hatékony és újrahasznosítható fotokatalitikus felületek kialakítására” címmel. A projektben egy olyan készüléket terveznek, ami alkalmas lesz mind a hazánkban gyakran gondot okozó gyógyszer- és növényvédő szer maradványok, mind az Indiában problémát jelentő textilipari szennyvizek szennyezőinek hatékony lebontására.

2018. június 21.

A Straub Örökség Alapítvány 11. alkalommal rendezi meg a Középiskolás Élettudományi Kutatótábort, vagyis a KÉK-et, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjában. A június 25 - július 5. közötti táborban a fiatal biológusok izgalmas előadásokon és laborgyakorlatokon vehetnek részt.

2018. június 15.

Szegeden, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Nukleáris Medicina Intézetében is elérhető az a vizsgálat, amely a korábbiaknál jóval nagyobb biztonsággal mutatja ki az Alzheimer-kórt – már a betegség korai fázisában. Az elbutulással és leépüléssel járó betegség nem gyógyítható, de a folyamat – ha időben diagnosztizálják – lassítható.  

2018. június 14.

Oktatási és kutatási együttműködésről kötött megállapodást a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem 2018. június 14-én. A megállapodás értelmében a ménesbirtok tangazdasági képzés keretében szervezett gyakorlati oktatási, kutatási és fejlesztési program helyszíne lesz, a szegedi egyetem hallgatói pedig gyakorlatra alapozott képzésben, közös oktatási-kutatási programokban vehetnek részt.

2018. június 12.

Hetedik alkalommal rendezi meg magyarországi és határon túli középiskolások számára a Szegedi Tudományegyetem a Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt. A kémia, biológia és fizika tantárgyból, valamint Szent-Györgyi munkásságáról és életéről szóló rangos tanulmányi vetélkedővel az egyetem egykori rektora előtt tiszteleg, ugyanakkor a tehetséggondozásra is hangsúlyt fektet.

2018. június 05.

A cukorbetegség kialakulása, kockázati tényezői, szövődményei és a kezelés lehetőségei. Ez a címe a „Tudósok az Ön Egészségéért” című, a gyakori népbetegségekre fókuszáló ismeretterjesztő előadás-sorozat 2018. június 13-án 17 órakor kezdődő részének: a SZAB Székházban dr. Várkonyi Tamás (SZTE ÁOK) tart előadást.

2018. június 04.

A Szegedi Tudományegyetem és a Creative Accelerator 2018. június 12-én kutatói és hallgatói pitching napot rendez a Virtus Vállalkozás Pezsdítő Program keretében. Az esemény célja, hogy az SZTE kutatói és kreatív hallgatói megismerkedjenek a startupok világával.

2018. június 04.

A szájüregben előforduló gombák hogyan befolyásolják az ott kialakuló rákos daganatokat és e tumorok áttétképző képességét? E kérdésre keresi a választ Gácser Attila biológus, aki közös kutatócsoportot alakít az SZTE TTIK és az SZTE FOK munkatársaival, köszönhetően a Lendület II. programon elért sikerének.

2018. május 31.

Szegeden nagy lehetőségek nyíltak meg a tudományban – véli Nagy Ferenc, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont új főigazgatója, aki szerint hagyományosan nagyon jó a kapcsolatuk az SZTE-vel. Az MTA honlapján olvasható összeállításban 3 „lendületes” kutató is teret kap.

2018. május 24.

A SOLVO Biotechnológiai Zrt. által vezetett konzorcium 1,094 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert a „K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések” című pályázaton a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programkeretében. A 1,354 milliárd forintos összköltségvetésű projekt keretében őssejt alapú hepatociták előállításának kutatása zajlik, gyógyszerfejlesztési célokra.

2018. május 17.

A Szegedi Tudományegyetemen ismertette az egyetemekkel és az innovációval kapcsolatos elképzeléseit Palkovics László, innovációért és technológiáért felelős miniszterjelölt. Az egyetemek szerepe megkerülhetetlen a hazai innovációban - mondta az SZTE Innovációs Napján.

2018. május 14.

Az elmúlt években megrendezett Innovációs Nap idén Innovációs Hétté alakult, de a hagyomány nem törik meg és május 16-án 9 órától kezdetét veszi a programsorozat kiemelkedő rendezvénye.

2018. május 11.

Mit jelent az innováció az egyetemi szférában? Hogyan lesz egy felfedezésből szabadalom? Többek között ezt is kérdeztük Kemény Lajostól, az SZTE rektorhelyettesétől, a Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikát vezető professzortól abból az alkalomból, hogy elnyerte a Jedlik Ányos-díjat.

2018. május 10.

Mi az az innovációs ökoszisztéma? Milyen témákon dolgoznak a klinikai kutatások kiválóságai? Az egyetem hogyan vesz részt a szegedi tudásgazdaságban? Ezekre a kérdésekre is válaszol az SZTE 2018. május 14-17. közötti, változatos helyszínű, Innovációs Hét programsora, amelyet hallgatói ötletverseny és a Szent-Györgyi Albert innovációira is utaló legújabb film ősbemutatója tesz emlékezetessé.

2018. április 09.

A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának szervezésében 2018. április 6-án, pénteken kezdődött a Kreatív Tudományos Program Középiskolásoknak című kétnapos rendezvény az SZTE Bolyai épületében.

[1] 2