Pszichológiát tanul a Szegedi Tudományegyetemen a válogatott rövidpályás gyorskorcsolyázó. Idén, a világbajnokságon rajthoz álló női váltóban hárman képviselték Szegedet. Ha sikerül kijutnia, akkor a 2022-es, pekingi már a harmadik olimpiája lesz Kónya Zsófiának.
Tordai Tegzét, az SZTE TTIK elsőéves fizika szakos hallgatóját, az igazi versenyszellem jellemzi. Középiskolás korában már számos versenyen részt vett, többek között az SZTE Szent-Györgyi Albert Tanulmányi Versenyen is szerepelt. Ezután jött a Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpia is, majd pedig egy éles kanyarral a Nemzetközi Nyelvészeti Olimpia. Hogyan kapcsolódik össze ez a két teljesen eltérő terület? Erről is kérdeztük a fiatal tehetséget!
Már csak néhány mérkőzés választja el a Vidux-Szegedi RSE női röplabda csapatát attól, hogy a legmagasabb osztályba jusson. Ha sikerül, akkor a Tisza-parti klub lesz a harmadik Magyarországon, ahol a felnőtt férfi és a női csapat is a legmagasabb szinten szerepel. A klub játékosai között többen is a Szegedi Tudományegyetemen tanulnak. A női csapat egyik alapemberével, Kovács-Fiskus Fannival beszélgettünk.
Tudtad, hogy Szent Miklós, vagyis a „Mikulás” március 15-én született? Magyarországon az 1848/49-es forradalom és szabadságharc nyitánya, március 15. nemzeti ünnepünk. Azonban más érdekes események is történtek más években „március idusán”. Ezekből az akár a szegedi egyetemhez is kötődő kuriózumokból gyűjtöttünk össze ötöt – az időben cikázva.
A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának hallgatói már 2015. óta választhatják a duális képzési formát, mely során az egyetemen megszerzett tudás mellett versenyképes szakmai tapasztalatra is szert tehetnek.
Kuli István a Szegedi Tudományegyetemen tanul programtervező informatikus szakon. Az MVM -Szeged kajakosa idén Tokióban, négyes hajóban képviselné egyetemét, klubját és hazáját az ötkarikás játékokon.
A Szegedi Tudományegyetemen sport- és rekreációszervezés szakon másodéves hallgató a Bajnokok csapatának tagja volt a TV2 vetélkedőjében. Csoporttársai mellett tanáraitól is kapott biztatást a műsorral kapcsolatban, amiben életre szóló élményekkel gazdagodott.
A Coursera és az SZTE együttműködésének köszönhetően 2020 márciusa óta iratkozhatnak be az egyetem hallgatói a a világ legnagyobb online oktatási felületének kurzusaira, amelyet önkéntesek fordítanak magyar nyelvre. Az, hogy egyre több kurzus érhető el magyar nyelven a Courserán, a fordítóknak köszönhető. Ezúttal Nagy Bálintot, az SZTE hallgatóját kérdeztük.
A Szegedi Tudományegyetemen pedagógusnak tanuló evezős olyan időeredménnyel lett országos bajnok, ami több, mint tíz másodperccel jobb, mint a korábbi korosztályos rekord. Az SZTE hallgatói közül más is dobogóra állhatott a magyar bajnokságon.
Az egészséges desszertek készítéséről, sportolásról és a szegedi élelmiszeripari képzésről beszélgettünk Szabad Alexszel, a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának frissen végzett élelmiszerbiztonsági és –minőségi mérnökével.
A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának élelmiszerbiztonsági- és minőségi mérnöki mester szakos hallgatója, Fehér Nándor, kutatása során kézműves sörök főzésével és vizsgálatával foglalkozott.
A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának ÚNKP-ösztöndíjas hallgatója kutatómunkája során különböző műanyagokból készült 3D nyomtatott, fröccsöntött, RIM öntött, és vákuum öntött próbatestek ütőmunkáját vizsgálja.
Ismét ösztöndíjjal támogatta a Mérnöki Kar hallgatóit a pneumobil autó tervezésében és kivitelezésében az SZTE Alma Materhez kötődő Szegedi Universitásért 2007 Alapítvány.
„Minket úgy nevelnek, hogy tartsunk össze. Annyira kevesen vagyunk Magyarországon a szakmában, hogy családias a légkör, mindenki ismer mindenkit. Többek között ezt is szerettük volna átadni, hogy mi egy család vagyunk” – fogalmazott Baráth Tamás, az SZTE MGK III. évfolyamos hallgatója. Halál Dominik, Baráth Tamás és Kis Erzsébet mezőgazdasági mérnök szakos hallgatók az idén elmaradt nyílt nap helyett kedvcsináló kisfilmet készítettek a leendő hallgatók számára a kar működéséről, a képzésről és az ott kínált lehetőségekről.
10 év legjobb eredményét érte el a magyar csapat a 14. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpián - a sikernek az SZTE Gyakorló Gimnázium végzős diákja, Ludányi Levente is részese volt 2020 szeptemberében. A középiskolás csillagász ezüstérmet nyert a versenyen, és már készül a következő évi megmérettetésre.
A „nagymama szabályt” ajánlotta a közösségi médiát használók figyelmébe az SZTE ÁJTK Munkaügyi Kapcsolatok és Társadalombiztosítási Képzések Intézetének tanársegédje. Dr. Lukács Adrienn is online előadást tartott a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karra jelentkező fiatalok számára nyitott programban, melynek címe: „Law is in the Air – Ülj be virtuálisan jogi kari előadásokra!”
Ásotthalmon és Deszken is folynak édesburgonya termesztési kísérletek. Szarvas Adriennel, az SZTE Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar tanársegédével beszélgettünk a kutatásról és a felmerülő termesztéstechnológiai problémákról.
A Szeged Sportolója Díjat és a Magyar Országos Görkorcsolya és Gördeszka Szövetség Év Női Sportolója címet is elnyerte Gardi Dominika, az SZTE JGYPK negyedéves hallgatója. A fiatal tehetséget kérdeztük új kitüntetéseiről, versenyekről és a tanulmányairól.
A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából november 4-én Tudományos Díjakat adtak át az MTA TABT Szegedi Akadémiai Bizottság székházban. A fiatalokat minden területen díjazták, legyen az természettudomány vagy bölcsészettudomány. Csernus-Lukács Szilveszterrel, a bölcsészettudomány kategória első helyezettjével beszélgettünk a díjról, és a bölcsészettudományok fontosságáról. A díjazott pályamunka címével kapcsolatban voltak félreértések, de talán pont ez tette egyedivé az oklevelet.
„112 és ami mögötte van” címmel a Szegedi Tudományegyetem – együttműködve a Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitánysággal – ismét meghirdette különleges kurzusát. A szegedi egyetemi hallgatók számára 2 kreditet hozó képzés megújult tartalommal jelentkezik. A kurzus vezetőjét, Csete Ágnes rendőr őrnagyot a Covid-19 járvány alakulása miatt online formában indult oktatásról is kérdeztük.
Lelki problémák megoldását és a fizikai egészség javítását segítő alkalmazást fejlesztett az SZTE BTK Pszichológiai Intézete és az SZTE ÁOK Magatartástudományi Intézete. Az oktatók és hallgatók által létrehozott SZTE Menta App célja, hogy az egyetemi hallgatóknak segítő ötleteket, gondolatokat, vagy éppen konkrét technikákat javasoljanak a mindennapjaikban jelentkező nehézségek leküzdésére.
Tehetségek, lányok kontra fiúk, lehetőségek, COVID helyzet. Többek között ezekről a témákról is olvashatunk a SZTEminárium magazin legújabb számában, melyet hallgatók írnak hallgatóknak. A Szegedi Egyetem Magazin lapcsaládhoz tartozó kiadvány már megtalálható online az SZTE hírportálon és nyomtatott formában az egyetemi épületekben.
A mérnökhallgatók országos versenye 2014-ben született és az Automotive Hungary kiállítással együtt szokták megrendezni. A vetélkedő és a kiállítás vegyítése azért célszerű, mert így a csapatok a fejlesztéseikhez új szponzorokat találhatnak, mellette álláslehetőségekkel is találkozhatnak. Az SZTE Mérnöki Kar csapatának két tagját kérdeztük a 2020-ban is megrendezett versenyről.
Debüt díjjal jutalmazta 2020 nyarán a Magyar Írószövetség Bék Timurt. Az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar hallgatójának első verseskötete 2019-ben jelent meg Aszterión címmel. A szegedi bölcsészt a díjról és terveiről is kérdeztük.
Fiataloknak nyújt segítséget és felvilágosítást a legkülönbözőbb problémákban K corner csatornáján Mikuska Krisztián, az SZTE Bölcsészet-és Társadalomtudományi Kar német-angol tanári szakos hallgatója. Saját szórakoztatásra utazások élménybeszámolóival kezdte, de a koronavírus miatt kialakult helyzetben az edukáció vette át a főszerepet. Legújabb videójának elkészítésekor a témáiról és saját tapasztalatairól beszélgettünk vele.
A Szegedi Egyetemi Énekkar hosszú fennállása során először némult el ebben a szemeszterben. Ennek körülményeiről és a folytatás mikéntjéről kérdeztük a fennállásának 95. évfordulóját ünneplő kórus vezetőit, Száz Krisztinát és Kohlmann Pétert.
Vajda Villő az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar szlavisztika (orosz) szakos hallgatója. Tagja az SZTE Vívó Klubnak, a Mafita Egyesületnek, és szabadidejében novellákat ír, amelyekkel már versenyeken is sikeresen indult. Az egyetemről, az írásról és az orosz kultúra iránti érdeklődéséről is kérdeztük az SZTE hallgatóját.
Hazánkban a vívás a legsikeresebb sportágak közé tartozik. Az olimpiák történetében a legtöbb aranyérmet ebben a kategóriában szerezték a sportolóink. Szegeden több évtizedes hagyománya van a vívó sportnak, a sportágat városunkban jelenleg az SZTE Vívó Klub képviseli. A klub egyik edzésén jártunk, ahol közelebbről megismertük a szegedi vívók mindennapjait.
Nagy Gábor festőművész csaknem 350 alkotása tekinthető meg 2020. október 10. és 2021. január 3. között a szegedi Reök-palotában. Az Átkelés” című kiállítás a Munkácsy-díjas festőművész szinte teljes életművét összefoglalja – tudtuk meg a kurátor Dr. Nátyi Róbert művészettörténésztől, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar dékánjától. A művek nagy részét a tiszai táj ihlette.
1849. október 6-án végeztek ki Aradon tizenhárom honvédtisztet, Pesten pedig ugyanezen a napon hajtották végre a gróf Batthyány Lajos egykori miniszterelnökre kiszabott halálos ítéletet. Egy tisztelgő megemlékezés miként szolgálja az ismeretterjesztést? Ezt is megkérdeztük Gorcsa Oszkártól, az SZTE BTK Jelenkortörténeti Doktori Iskola Phd hallgatójától, aki előadást tartott a nemzeti gyásznapon a szegedi Milleniumi Kávéházban.
Hogyan alakultak a nemi arányok a tanítók és a tanárok között? Dr. Fizel Natasát, az SZTE JGYPK Alkalmazott Pedagógiai Intézet, illetve a Szociálpedagógus-képző Tanszék vezetőjét kérdeztük.
Mi az oka annak, hogy bizonyos felsőoktatási szakokon egyenlőtlen a nemek aránya? – kérdeztük prof. dr. Utasi Ágnestől, az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Szociológia Tanszék nyugalmazott oktatójától.
Az írók és filozófusok focimeccs, az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar rendezvénye már ötéves múltra tekint vissza. A 91. Ünnepi Könyvhét és a IV. Magyar Könyvkiadók Napja alkalmából a Szegedi Tudományegyetem Topolya sori Sportközpontjában mérköztek meg az írók és filozófusok mint focisták.
Ha az SZTE hallgatói között tanuló nők és férfiak arányát összehasonlítjuk, megállapítható, hogy jelenleg hat százalékkal magasabb a nők aránya. A graduális és PhD-képzést jelző adatsoron hasonló a helyzet: az itt tanulók 62 százaléka nő. A trend hogyan változott a múltban, miként módosul a jövőben? Többek között ezekre a kérdésekre – szakértőink és az érintettek segítségével – választ keresve a számok mögé nézünk.
Mocsári Bence az SZTE Gazdaságtudományi Kar kereskedelem és marketing szakos hallgatójának a tanulmányai mellett fontos szerepet tölt be az életében a sport. Kiemelkedő eredményeket ért el úszásban és triatlonban, jelenleg a 2021-es Tokiói Nyári Paralimpiai Játékokra készül. Többek között erről is kérdeztük a tehetséges sportolót.
A tévé esetleges eltűnéséről, a televíziós személyiség és a celeb közti határvonalról, valamint a diákok ismereteiről is szó esett 2020. szeptember 15-én, a Szegedi Dóm Látogatóközpontban. A 91. Ünnepi Könyvhét egyetemi rendezvényén a szerzővel, Pusztai Virággal, az SZTE JGYPK Szakképzési, Felnőttképzési és Továbbképzési Intézményének adjunktusával Forró Lajos, az SZTE JGYPK főiskolai docense és a könyvet megjelentető SZTE Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó vezetője beszélgetett.
„Az SZTE utcára viszi a tudományt” mottó jegyében a 91. Ünnepi Könyvhét rendezvény-sorozathoz 2020. szeptember 14. és 24. között kapcsolódnak az egyetemi programok. A kezdő napon – a koronavírus terjedése elleni óvintézkedések szigorú betartása mellett – az SZTE BTK oktatója, Szilasi László irodalomtörténész vezetésével mutatkozott be a Homo Ludens Project kreatív írással foglalkozó csoportja. A Szövegdiszkó című produkció a kurzus vezetőjének és résztvevőinek alkotásait a képzőművészet és a zene segítségével elevenítette meg a ZUG Színház és Művészeti Tetthelyen. A kreatív csoporthoz folyamatosan lehet csatlakozni.
Energiakövetnek választották a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának hallgatóját, Debreczeni Diánát. A harmadéves környezetmérnök szakos hallgató egy éven keresztül szupertanárként mutathatja meg általános és középiskolás diákoknak, hogy miért fontos a környezetvédelem, a tudatos energiafogyasztás, és, hogy a fizika igenis lehet izgalmas.
Új sorozatunkban olyan volt SZTE-s hallgatókat mutatunk be, akik rendszeresen végeznek önkéntes tevékenységeket, példaként állítva őket minden SZTE-s hallgató és alumni elé. A sorozat első részében Bencsik Mónika, a Szegedi Tudományegyetem egykori kommunikáció- és médiatudomány szakos hallgatója mesélt az állatmenhelyeken és felolvasóként végzett tevékenységéről.
Megnyílt a 30. THEALTER Fesztivál. A nemzetközi színházi találkozó első napján, 2020. augusztus 14-én a budapesti KV Társulat, az E-Mancik Színházi Manufaktúra és a szegedi MASZK Egyesület koprodukciós előadása a mai Magyarországon is aktuális kérdéseket vetett fel. A gyermekvállalás problémakörével foglalkozó Lenni vagy nem című produkciót legközelebb Budapesten láthatja a közönség.
A Szegedi Szabadtéri Játékok minden évben tárt karokkal várja az önkénteseket. Aki szereti a színházat és a kultúrát, egy remek közösség tagjává válhat. Lelkes hozzáállással bárki megtalálhatja azt a feladatkört, amiben otthonosan tud mozogni. A „Szabadtéri” négy önkéntesével Moliére: Úrhatnám polgár című darabja főpróbáján beszélgettünk.
Duális képzésen szerezte diplomáját a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karán Baranyi Fruzsina. A végzett hallgatót, aki állást is kapott a Kar partnercégnél, gyakornoki munkájáról és a duális képzés előnyeiről kérdeztük.
Szalai Ádám 2018-ban az SZTE TTIK-n szerezte mesterszakos diplomáját geográfusként, jelenleg pedig SZTE TTIK Földtudományok Doktori Iskola másodéves PhD hallgatója. „Az okos város fejlesztési modell háttértényezőinek feltárása Magyarországon” című kutatási munkája az Új Nemzeti Kiválósági Program szakmai támogatásával készült. Szalai Ádámot többek között az okos város koncepció céljairól, feltételeiről és hazai fejlesztéseiről is kérdeztük.
Az Év SCIndikátora, mert a Bőrünkből eredő terror című előadásával megnyerte a tudományos témát közérthetően bemutató ifjú kutatók vetélkedését dr. Papp Benjamin. Az SZTE Általános Orvostudományi Kar PhD-hallgatóját a rákos sejtekről és az immunterápiáról, az ismeretterjesztés fokozatairól és a példaképekről is kérdeztük.
A fiskális, azaz a költségvetési politika széles körben alkalmazott elemét, a hozzáadottérték-adót, vagyis a fogyasztást terhelő közteherviselés pillérét tanulmányozta az Európai Unióban Sinkó Attila. A Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karának Új Nemzeti Kiválóság Program-ösztöndíjas hallgatójával a programról és kutatási témájáról beszélgettünk.
„Őrült csokoládéboltosok, bosszúálló sellők és beszélő állatok élnek” Vöröskéry Dóra világában. Az SZTE Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar hallgatóját „Röpképtelen madarak” című novelláskötetéről kérdeztük a koronavírus-járvány miatt virtuálissá lett 2020. évi könyvhét beszélgetés-sorozatában.
Kihívás a sűrített levegővel hajtott pneumobilok tervezése a mérnökhallgatók számára. E különleges járművek évente megrendezett versenyének menetét idén módosította a Covid-19-járvány. Virtuális módon bírálták el az egyetemisták léghajtányainak a terveit: „ezüstérmes lett” az SZTE Mérnöki Kar Pepp-Air csapata.
Két mesekönyvet írt eddig Bodor Attila, az SZTE Biotechnológiai Tanszék PhD-hallgatója. A ló, aki édességet tüsszentett című könyvecske 2015-ben, A tél menyasszonya 2018-ban látott napvilágot. Az utóbbi kötetről a szegedi Könyvmolyképző Kiadó honlapján az olvasható, hogy „szeretettel és izgalmakkal teli mese a télről, mely megmelengeti a szívedet”. Hogyan? Zelka királylány történetét is ajánljuk az SZTE virtuális könyvheti sorozatában.
Bék Timurnak, az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar hallgatójának első verseskötete 2019-ben jelent meg a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. gondozásában. Az Aszterión című kötet verseit Farkas Wellmann Éva és Ferencz-Fehér Dorottya olvasta és ajánlja 2020 nyarán az SZTE virtuális könyvheti beszélgetés-sorozatában.
Vizi Noémi, az SZTE GTK hallgatója, maga is tehetség. Hét féléven keresztül elnyerte a GTK Tehetsége Ösztöndíjat, melyet a kar alapított a hallgatók támogatására. Emiatt kezdett a tehetségekkel foglalkozni, először városfejlesztési szempontból, majd miután érdeklődése új irányba terelte, már a humánerőforrás oldaláról. Kutatási témájával 2020-ban Új Nemzeti Kiválósági Program kutatói ösztöndíjat nyert.