2020. Elkezdődött az évtized, amikor már biztosan nem érünk rá késlekedni, a klímaváltozással összefüggő időjárási szélsőségek a hétköznapokon is érezhetőek. Egyes hangok pánikot keltenek, mások szkeptikusak. Az Alumni Uni következő online előadása arra törekszik, hogy tényszerű adatokkal, friss kutatási eredményekkel szolgáljon - globális és szegedi viszonylatban - és praktikus tanácsokat nyújtson az átlagos embernek: "hogyan ne nyírd ki a bolygód" témában.
1987-ben végzett matematika-fizika tanár szakon a JATÉ-n, jelenleg is az SZTE-n dolgozik egyetemi docensként. A természettudományok és a tanítás mellett életében végig jelen volt a színház is, és szentül vallja, hogy a színészet és a matematika egyáltalán nem állnak olyan távol egymástól, mint ahogyan azt az ember gondolná. Interjúnkban többek között tanításról, digitális oktatásról, tanárságról és színházról is kérdeztük Kosztolányi Józsefet.
Kiss Tímea a JATE angol szakján végzett 1997-ben, jelenleg egy szegedi középiskolában tanít. A tanítás mellett van még egy szenvedélye: az indiai tánc. Neki köszönhető, hogy a táncművészetek ezen különleges szegmense iránt érdeklődők Szegeden is tanulhatnak indiai táncot, hiszen már hosszú évek óta űzi és tanítja is ezt a mozgásformát városunkban. Lakott Indiában, ahol lehetősége volt elmerülni az indiai kultúra és tánc világában; interjúnk során többek között táncról, kultúrsokkról és tanításról is beszélgettünk.
Hogy nézne ki Szeged Szent István tere egy világjárvány, vagy akár egy atomháború után? Milyen változásokon megy keresztül a technológiába született, jövőbeli ember által újjáépített Dóm tér? - Ezekre a kérdésekre keresi a választ diplomamunkájában Omerović Martin, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Képalkotás most végzett képalkotás szakos hallgatója. Rövid interjúnkban a képek mögött lévő inspirációkról, pályaválasztásról, egyetemi létről is beszélgettünk.
A szegedi József Attila Tudományegyetem magyar-történelem szakja után az újságírás felé vezetett Mórocz Károly útja. A hírek szerkesztésénél azonban nem állt meg az SZTE egykori hallgatója, hanem a könyvek és mesék világába is belevetette magát. Unokája hatására született meg A négy jóbarát története című mesekönyv, melynek már készül a folytatása is – árulta el az SZTE virtuális könyvheti beszélgetés-sorozatában az SZTE alumnusa.
Mindannyiuk életében kiemelt szerepet játszik a sport – nem véletlen hát, hogy az SZTE Mozdulj! versenyen elképesztő eredményeket ért el Zelei Bernadett, Révész Gábor és Egervölgyi Lilla. Az SZTE-s alumniknak és dolgozóknak szóló verseny 57 résztvevője közül magasan kiemelkedtek megtett kilométereikkel; rövid interjúinkban többek között arról is érdeklődtünk, hogyan élték meg az SZTE Mozdulj! heteit, és milyen érzésekkel viszonyulnak az általuk űzött sportokhoz.
Hegedűművész, énekesnő, zeneszerző Szirtes Edina Mókus, aki a komolyzenét tartja anyanyelvének, miközben improvizálva keveri a különböző stílusokat és műfajokat. A Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karán diplomázó alkotótól azt is megkérdeztük, mit csinál, amikor nem a zenél?
Aranymosáshoz hasonlatos, ha a Szegedi Tudományegyetemhez kötődő újságokat lapozgatjuk, mert a hírkövületek között ma is értékes szövegekre, fotókra bukkanhatunk. Az április 26-i „szellemi tulajdon világnapja” alkalmából 13+1 szépírói teljesítményt villantunk föl, mert novellát, tárcát, naplótöredéket… közöltek a szegedi egyetemi lapokban – anno.
Dr. Letoha Tamás kutatóorvosként gyógyíthatatlan betegségekre keresi az ellenszert. Cégével, a Pharmacoidea Kft.-vel Európa legnagyobb gyógyszerfejlesztési programjában vesz részt, ahol többek között Albert Osterhaus professzorral, a humán koronavírus izolálójával dolgoznak együtt. A Szegedi Tudományegyetem volt hallgatójával életpályáról, egyetemi évekről, és a koronavírussal kapcsolatos helyzetről is beszélgettünk.
„Fotográfus, jogász, egyetemi tanársegéd, egyesületi elnök, szervező-rendező. Örökmozgó.” Ez a bemutatkozás szerepel Patyi Zsófia legutóbbi kiállításának brossúrájában. Az SZTE ÁJTK polgárának fotótárlata – mint az „SZTE Egyetemi Tavasz 2020” egyik rendezvénye – elmaradt a COVID19-járvány miatt. Patyi Zsófia és fényképei bemutatásával az SZTE mintegy csatlakozik a „Maradj otthon!” Fesztiválhoz.
„Verselő universitas” a Szegedi Tudományegyetem a tavaszi és az őszi fesztiválszezonban: Szent-Györgyi Albert szobra mellett szavalattal adnak hangot egy-egy költeménynek az SZTE polgárai és az egyetemhez kötődő verskedvelők. A COVID-19-pandémia idején aktualizált összeállításunkkal is tisztelgünk az SZTE alumnusa, József Attila emléke előtt április 11-i születésnapján, a magyar költészet napja ünnepén.
„Üdvözöl a Szeged Alumni” – köszönti a látogatót az SZTE Alma Mater megújult honlapja. Érdemes csatlakozni, mert számos új lehetőség várja a regisztrált tagokat. A regisztrációra biztató magyar és angol nyelvű ismertetőből is kiderül: a www.uniszegedalumni.com oldal közösséggé szervezi a szegedi felsőoktatási intézmények egykori és az SZTE mai hallgatóit, dolgozóit.
Nem mindennapi történet, ha egy fizikus doktoranduszból nemzetközileg elismert operaénekes lesz. Cser Krisztián esetében ez volt a helyzet: miután elvégezte a Szegedi Tudományegyetem jogelődje, a JATE fizikus szakját, a „zeneművészeti karon” folytatta tanulmányait. Március hónap Alma Mater tagja: Cser Krisztián operaénekes, akivel a szegedi egyetemi évekről, döntésekről és a színpadi életről beszélgettünk.
1848. március 15-én a Nemzeti Színház díszműsorán szerepelt Katona József Bánk bánja. Az egyik leghíresebb nemzeti drámánkat Nádasdy Ádám „lefordította” mai magyar prózává. E meglepő vállalkozásáról a „magyar nyelvész, költő, műfordító, esszéista, egyetemi tanár” az SZTE Quadrivium Műhely szervezésében tartott beszámolót. Az ott hallottakról gyakorló magyar szakos tanárokat, az SZTE alumnusait is megkérdeztünk.
Egy évet a Facebooknál, két és félévet pedig a Prezinél töltött Novák Gábor, aki az SZTE Természettudományi-és Informatikai Karán végzett szoftverfejlesztőként. Mesterképzése alatt képfeldolgozás szakirányon tanult, ennek köszönhetően találkozott és kezdett el android fejlesztéssel foglalkozni.
A Szegedi Tudományegyetem kommunikáció-és média szakjára járt, most sikeres vágóként tevékenykedik Londonban. Saját bevallása szerint a munkájában a kreativitást, a szabadságot és az utazást szereti a legjobban: a világ számos helyén dolgozott már, és többek közt olyan filmek és sorozatok őrzik munkáját, mint a Liza a rókatündér, Prada:Candy, a Hacktion, vagy a Gentlemen Jack.
Beutazta a világot egy szál ukulelével, énekes, dalszerző, hobbi fotós, és emellett gyermeksebészként dolgozik Stockholmban… Bozóky Felícia Liliről sok mindent el lehet mondani, de azt biztosan nem, hogy hétköznapi lenne. Szegeden született magyar szülők gyermekeként, most Svédországban él, de gyakran látogat Magyarországra, hogy I am Soyuz nevű egyszemélyes űr-pop formációjával fellépjen. Találkozásunk idején a Grand Caféban tartott koncertje miatt tartózkodott Szegeden.
Hogyan válik egy nyugdíjas villamosmérnökből világhírű mémsztár? Hogyan építsünk fel egy vállalkozást, és lehet-e akárkiből vállalkozó? Hogyan lesz egy netes poénból brand, egy hallgatóból cégvezető, és ami talán a legfontosabb: tényleg olyan jó dolog vállalkozónak lenni? Az Alumni Uni – Tudásműhely legújabb előadásában ezekről a kérdésekről is beszélgetett Arató András és Dr. Imreh Szabolcs.
A címlapsztori „I am Soyuz” Lilié. Fókuszban a vers, amit az SZTE fesztiváljai idején minden délben szaval valaki, és megzenésített formái is népszerűek. De szó esik civilekről és világjárókról is a SZEM Alma Mater Magazin legújabb számában. Az AMM nyomtatott és ingyenes kiadványként megtalálható az SZTE épületeiben, online formában pedig elérhető az SZTE hírportálján és lapozgatható formában itt is.
Szeged és London között ingázik: a Richter igazgatósági tagja, multinacionális gyógyszercégeket képviselt a nemzetközi porondon, most a pénz és az egészségügy metszéspontján végez szakértői munkát a Tisza-parti város Kígyó Patikája tulajdonosaként is ismert dr. Zolnay Kriszta. Az SZTE Gyógyszerésztudományi Karán végzett szakemberrel életútjáról beszélgetve megtudtuk, időnként miért kérdezi önmagától: „Ez tényleg velem történt meg?”
Már öt éve annak, hogy a Margaret Island névről nem a budapesti Margit-sziget jut eszünkbe elsőre – Lábas Viki, Füstös Bálint és Törőcsik Kristóf jóvoltából, akik 2014-ben alapították meg az azóta példátlan népszerűségre szert tett zenekart. Bár a Margaret Island alapvetően Budapesten él és mozog, Lábas Viki, az együttes énekese nekünk, szegedi egyetemistáknak az „iskolatársunk”, hiszen egykor a Szegedi Tudományegyetem néprajz szakának levelező tagozatos hallgatója volt.
Márton Anita szerezte a magyar pályaatlétika első világbajnoki aranyérmét. A Szegedi Tudományegyetem volt gyógypedagógus hallgatója ismét remekelt: ezúttal a birminghami fedettpályás világbajnokságon a világ idei legjobb eredményével, országos csúccsal, 19,62 méterrel nyerte a női súlylökést.