Földes Anita Franciaországban élő újságíró nem kisebb dologra vállalkozott, mint egy kötetben megírni a huszadik század történetét. Az Átéltem egy évszázadot című munkája azonban nem papírszagú történelem, hanem egy átélt és egy megélt élet lenyomata, az olvasó Fejtő Ferenc, Széchenyi-díjas történész-író kalandos visszaemlékezésein keresztül ismerheti meg a múlt századot. Az írónővel Fekete Vali újságíró, esztéta és Kovács Kriszta irodalomtörténész beszélgetett a szegedi Grand Caféban 2014. március 27-én.
A Színház Világnapjához kapcsolódóan Tér, művészet, szellemiség címmel tartottak kétnapos tudományos konferenciát a Szegedi Szabadtéri Játékok újraindulásának 55. évfordulója alkalmából a Reök-palotában. A konferenciát Botka László polgármester és Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora nyitotta meg. A szegedi egyetemet Feleky Gábor, Máté-Tóth András, Pál József és Szőnyi György Endre professzorok képviselték egy-egy előadással.
Egy év kihagyással újra megrendezték a Könyvtári Éjszakát a SZTE Klebelsberg Kunó Könyvtárban, az idei Egy nehéz nap éjszakája az 1960-as, 1970-es éveket idézte fel. A beatkorszak jegyében tartottak retró divatbemutatót, kínáltak 20 forintért az Utasellátóban zsíros deszkát, és árultak ennek tízszereséért korabeli könyveket.
A 133 éve született világhírű zeneszerzőre, zongoraművészre emlékeztek 2014. március 28-án a Tisza Hotelben, ahol emlékszoba örökíti meg a magyar komponista, Bartók Béla életművét és Szegedhez fűződő kapcsolatát.
Az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Tanító- és Óvóképző Intézet Matematika Szakcsoport főiskola tanára, Szeged korábbi polgármestere tiszteletére a JGYPK dísztermében rendeztek bensőséges ünnepséget.
Számos volt SZTE-s érdeklődött a bemutatkozó cégek és az állásajánlatok iránt 2014. március 26-án délután 17 és 18 óra között. Ebben az időszakban a József Attila Tanulmányi és Információs Központ Átriumába érkező szervezetek kifejezetten a szegedi alma mater öregdiákjaira specializálódtak.
Megszerezte negyedik bajnoki sikerét a Szegedi Vízmű Taylor&Nash Szegedi Egyetem női vízilabdacsapata, miután az alapszakasz utolsó játéknapján három góllal legyőzte a sereghajtó angyalföldi együttest.
Lehet-e igazságos a politikai hatalom, és ha igen, milyen mértékben? – ezt a kérdést járták körül 2014. március 27-én a BTK kari konferenciatermében tartott filozófiai előadáson.
Az egyes országok tehetségvonzó képessége az alapja a versenyképességnek, a gazdasági növekedésnek – mondta el szegedi előadásában Szabó Katalin, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora.
A nemzetköziesítés jegyében és elsőként vesz részt a hazai tudományegyetemek közül az SZTE abban a nemzetközi auditálási folyamatban, amelyet a Campus Hungary Program támogat és a Tempus Közalapítvány szervez. Készül az SZTE intézményi értékelése a nemzetköziesítés területén.
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézete tanulmányi versenyt hirdetett a régió középiskolásai számára. A döntőt az SZTE BTK épületében 2014. március 29-én tartják.
Nemzetközi audit megszerzését tűzte ki célul az SZTE. 2014. március közepén ötfős bizottság látogatta meg az universitast, a második kör április végén várható, az írásos riport pedig júniusra készülhet el.
8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás – ezzel a közismert számmal indította Gulyás László a 2014. március 26-i Szabadegyetem-előadást, mely a munkaerő-piaci trendek válfajairól és változásairól szólt.
A Naturtex-SZTE-Szedeák férfi kosárlabdacsapata a mérkőzést végig uralva, rendkívül magabiztos játékot bemutatva iskolázta le a gyenge napot kifogó Falco gárdáját a középszakasz legutóbbi játéknapján.
Az Egyesült Államokba szóló Fulbright-ösztöndíjpályázatokról, a pályázás folyamatáról tartottak tájékoztató előadást 2014. március 26-án a Szegedi Tudományegyetem Rektori Hivatal épületében.
Sportszombattal zárhatják a hónapot márciusban is az SZTE polgárai. A Szegedi Tudományegyetem Sportközpontja a hónap utolsó szombatján, március 29-én nyitott kapukkal várja a mozogni vágyókat.
A részt vevő cégek álláshelyeket és szakmai gyakorlati lehetőségeket is kínáltak. A Morgan Stanley érdemelte ki a 2014. évi Alma Mater Díjat.
Több mint 15 ezren látták a Youtube-on a szegedi happy videót, amit az SZTE Károlyi kollégisták készítettek. Nyolc forgatási nap és 16 óra a vágóasztalnál – ennyi idő alatt készült a szegedi egyetemisták boldogságklipje.
Sikerünk titka címmel rendez programsorozatot a Junior Achievement, a Kontaktpont és a Szent-Györgyi Albert Agóra Informatóriuma. Első rendezvényükön bemutatkozott Magyarország sikersztorija, a prezi.com is.
Idén is többféle ösztöndíjat hirdet az SZTE Tehetségpont, a pályázati felhívások már elérhetőek a Tehetségpont oldalán. A tehetséggondozó szervezet egyetemi egységekkel, Szeged városával és nagyvállalatokkal együttműködve ösztöndíjaival támogatja az egyetem legtehetségesebb hallgatóit.
A Falco gárdáját látja vendégül a Naturtex-SZTE-Szedeák férfi kosárlabdacsapata a középszakasz 7. fordulójában.
Jogellenesen megszerzett bizonyítékokról és az opera világának büntetőjogi kérdéseiről beszéltek az SZTE Tehetségpont tudománynépszerűsítő sorozata, a Science Café előadói 2014. március 20-án.
A Szegedi Kertbarát Kör idei programjának következő állomásaként 2014. március 28-án, pénteken 16.30-as kezdettel érdekes előadások várják az SZTE Füvészkertbe látogatókat.
A XIX. SZTE Tavaszi Állásbörze idei újdonsága a kifejezetten a volt SZTE-s hallgatóknak szóló „Alumni óra”. 2014. március 26-án a szegedi alma mater egykori diákjai délután 17-től 18 óráig találkozhatnak a kifejezetten őket célzó cégek képviselőivel a TIK Kiállítási terében, ahol papírstandoknál idézik fel a korábbi regionális állásbörzék hangulatát.
A hatodik alkalommal megrendezett Nemzetközi Bartók Béla Zongoraverseny 2014. március 29-én este zárult a Szent-Györgyi Albert Agórában. Az egy héten át tartó zenei megmérettetést Szabó Marcell, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem doktoranduszhallgatója nyerte.
„Átéltem egy évszázadot” címmel 2014. március 27-én Szegeden a Grand Café-ban tartják a Fejtő Ferenc portrékötet bemutatóját. 18 órától filmet vetítenek, 19 órától pedig a Franciaországban élő szerzővel, Földes Anitával Kovács Kriszta, az SZTE BTK Magyar Irodalom Intézetének munkatársa beszélget.
Kecskemétről és Székesfehérvárról is érkezik előadás 2014 nyarán Újszegedre, a Szegedi Nemzeti Színházzal együttműködésben pedig új bemutatót hoz létre a Szegedi Szabadtéri Játékok a ligetben. A vígjáték, bohózat és komédia hármasa mellett az elmaradhatatlan programok is várják a közönséget.
A PISA-vizsgálat eredményeit elemezték a felsőoktatás és a kutatás igényeinek tükrében azon a nyilvános konferencián, amelyet az MTA Székházában rendezett az Akadémia Közoktatási Elnöki Bizottsága. A tavaly decemberben nyilvánosságra hozott, 2012-es nemzetközi tanulói teljesítménymérésről az SZTE médiumai is cikkeztek.
A nemzetköziesítés jegyében a világ több országában oktatási kiállításokon, fórumokon, vásárokon képviselteti magát a Szegedi Tudományegyetem 2014-ben is.
Szeged Smart City, az okos város címmel rendeztek konferenciát 2014. március 21-én a Szent-Györgyi Albert Agórában. Rovó István, a Szegedi Tudományegyetem műszaki főigazgató-helyettese a felsőoktatási intézmény napelemes energiatermeléséről beszélt.
2014. március 21-én ünnepélyes gálán adták át az Astellas-díjat. A legtöbb szavazatot a kecskeméti csecsemő- és gyermekgyógyász, neonatológus, Kelemen Edit kapta, így ő lett az év orvosa. Simonka Zsolt szegedi sebész a második helyet szerezte meg.
A Somogyi-könyvtárban premier előtti közönségtalálkozót tartanak, amelynek vendégei Georges Feydeau A hülyéje című darab alkotói.
Egészségmegőrzés a családban címmel indít előadássorozatot a szegedi Aranyklinika. A programsorozatban a Szegedi Tudományegyetem szakorvosai is vállaltak előadásokat. Az első előadás március 26-án tartják, ezt követően kéthetente szerdán várják az érdeklődőket az Aranyklinikán különböző témákkal.
Nagy csatában maradt alul a Pécs otthonában a Naturtex-SZTE-Szedeák férfi kosárlabdacsapata az alsóházi középszakasz hatodik fordulójában. Nikola Lazic csapatának így nem sikerült megszereznie zsinórban negyedik győzelmét.
Idén is többféle ösztöndíjat hirdet az SZTE Tehetségpont, az első pályázási kör felhívásai mellett a tehetséggondozó szervezet az SZTE Médiacentrummal és nagyvállalatokkal együttműködve az Egyetemi Sajtóért Pro Talentis ösztöndíjjal és vállalati ösztöndíjakkal támogatja az SZTE legtehetségesebb hallgatóit.
A Szabadegyetem – Szeged 2014. március 19-i előadásában Fried István, az SZTE BTK Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszék professor emeritusa beszélt az operett világáról Csárdáskirálynő a világháborúban címmel.
A Szegedi Tudományegyetem számos épületét és a Tisza-parti diákváros életét is bemutatja a 2013-ban és 2012-ben készült „mozgó képeslap”. Ez lett „Magyarország legjobb vidéki kreatív tartalma”. Nézze meg ön is a szegedtimelapse.hu címen!
Az SZTE Konfuciusz Intézet honlapján hosszan sorolja, hogy milyen ösztöndíjakkal várják a fiatalokat és az egyetemi oktatókat az ázsiai országba tanulni – a kínai újévben, a Ló-évében. Kína kultúráját is népszerűsítik.
Külföldi oktatók tartottak szemináriumokat, workshopokat az SZTE Gazdaságtudományi Karon mesterszakos és Erasmus-ösztöndíjas hallgatóknak.
Tizenegyedik alkalommal tartotta meg tudományos konferenciáját a Szegedi Tudományegyetem Sófi József a Szegedi Tehetségekért Alapítvány az MTA Szegedi Biológiai Központban. A konferencián a legtehetségesebb biológushallgatók munkáját ösztöndíjjal ismerték el.
A Szegedi Tudományegyetem Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskola diákjai 2014. március 19-én köszöntötték a Wide Open Window (WOW) csereprogram keretében érkezett tanulókat és tanáraikat.
A víz hete alkalmából rendezett interaktív kiállításra a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Gyakorló Általános Iskola osztályai is ellátogattak, ahol a diákok mindent megtudhattak mindennapi lételemünkről, a vízről.
A SZAB Szociológiai Munkabizottsága település-szociológiai konferenciát rendezett a SZAB székházban 2014. március 19-én. Tamáska Máté a községesítés folyamatáról beszélt, kiemelve a dél-alföldi régiót.
Az SZTE Angol-Amerikai Intézete húsz éven keresztül egy különleges díjjal jutalmazta a legtehetségesebb hallgatóját, melyet a tanszéken tanító Kathleen Heaslip Wodala emlékére alapítottak. A hagyomány 2014-ben érkezett a végéhez.
A Magyar Fulbright Bizottság 2014-ben is meghirdeti az Egyesült Államokba szóló tanulmányi, oktatói és kutatói ösztöndíjakat. A Szegedi Tudományegyetemen ismertető előadását tartanak a Fulbright-programról és a pályázási folyamatról.
Az SZTE Bölcsészettudományi Kar Magyar Irodalmi Tanszék docense, Szilasi László író, irodalomtörténész új, A harmadik híd című könyvét a szegedi Grand Caféban mutatták be 2014. március 6-án.
Dis-moi dix mots – azaz Mondj tíz őrületes szót: ez volt a mottója a francia szövegíróverseny 2014. március 18-án rendezett döntőjének, melyen általános iskolások és gimnazisták mérhették össze kreatív ötleteiket.
A Jászberény és a Nyíregyháza feletti győzelem után a Körmendet látja vendégül a Naturtex-SZTE-Szedeák férfi kosárlabdacsapata a középszakasz következő, 2014. március 19-i játéknapján.
2014. március 24-én veszi kezdetét a VI. Nemzetközi Bartók Béla Zongoraverseny a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kar Fricsay-teremben. A háromfordulós verseny célja, hogy a zongora szakos hallgatók és ifjú művészek Szegeden bemutatkozhassanak, valamint hogy pódiumlehetőséghez jussanak az arra legméltóbb zenészek.
A Szegedi Nemzeti Színház utolsó két, évadbeli premierje mellett a teátrum és a Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Könyvtár együttműködéséről is beszámoltak 2014. március 18-án a színház galériájában tartott sajtótájékoztatón.