Bezár

Sajtószoba

SZTE_MAV-telek

Közlemény a volt MÁV-telek ügyében

Közlemény a volt MÁV-telek ügyében

2026. május 21.
3 perc

A nagy érdeklődésre való tekintettel az SZTE az un. MÁV-telek ügyében az alábbi közleményt adja ki:


Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A Szegedi Tudományegyetem egy 2015 óta tartó vagyonjuttatási folyamatban 2024-ben ingyenes vagyonjuttatásként megkapta a MÁV Zrt. tulajdonában álló, harminc éve használaton kívüli, vasúti forgalomból kivont 20306/1 hrsz.-ú ingatlant az Egyetem fejlesztési céljaihoz. Az ingatlan birtokba vétele 2024. október 22. napján megtörtént.

Az 5,7 ha területből, azt átvágva, a jelenleg érvényes építési engedély alapján több mint 2 ha-t a leendő Harmadik Híd foglal el, mely terület átadásához az Egyetem hozzájárult.

Az ingatlanon Szeged M.J.V. Önkormányzatának tulajdonában volt 5 db, évtizedek óta használaton kívüli, életveszélyes állapotú felépítmény (raktárak). Ezek SZTE-nek történő tulajdonba adása 2025. év első félében lezárult, 2025.06.23-i birtokbaadással.

Az épületek helyén a hatályos Szegedi Építési Szabályzat (SZÉSZ) szerint majd keresztülhalad egy tervezett másodrendű közlekedési célú út. Az SZTE által készíttetett bontási-kiviteli tervben a tervező kötelezően nyilatkozott arról, hogy a területen lévő épületek egyike sem érintett műemléki, illetve építészeti örökségvédelemmel.

A fentiek alapján egyértelmű, hogy a Szegedi Tudományegyetem a csaknem 30 éve elhanyagolt ingatlanra vonatkozóan a Szegedi Építési Szabályzat előírásai és a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően készíttette el a részletes bontási tervdokumentációt, az árazott-árazatlan költségvetést és a kiviteli terveket.

A kiviteli tervek birtokában az SZTE nyílt közbeszerzési eljárás lefolytatását követően 2026.03.06.-án szerződést kötött a bontási tevékenység elvégzésére, mely alapján 2026.03.16-án a munkaterület átadás-átvétele megtörtént.

A bontási munka közbeszerzési eljárásával párhuzamosan lefolytatásra került a több mint 5,7 ha területű ingatlan lőszermentesítésre vonatkozó közbeszerzési eljárása is. Az Egyetem tulajdonában lévő ingatlan történeti múltja miatt lőszerszennyezettsége – tekintettel a II. világháborúban dokumentált háborús eseményekre, bombázásokra, és az ezeket követő mentesítési technológiákra – fokozottan veszélyeztetettnek minősül.

A terület hasznosítása csak a teljes területre kiterjedő, teljesértékű, a lőszermentesítés szempontjából maximális biztonságot eredményező átvizsgálás után lehetséges. Az épületek lebontása után, a lavírsík kialakítását követően – a teljes területet 6 m mélyen detektálják. A nyertes vállalkozóval megkötött szerződés alapján a munkaterület átadás-átvétele 2026.03.11-én megtörtént.

A Szegedi Tudományegyetem a fent nevezett terület tekintetében a rá vonatkozó szabályozók maradéktalan betartásával cselekedett.

Mivel a napokban többen, köztük egyetemi polgárok, petíciót indítottak a területen lévő két, a XIX. század második felében épült közraktár funkciójú épületek megmentése érdekében, és az SZTE kiemelt fontosságúnak tartja az épített örökség védelmét, az alábbi intézkedéseket teszi:

1. Levélben megkeresi Szeged Megyei Jogú Város polgármesterét, hogy vizsgálja felül a területre vonatkozó jelenleg hatályos Szegedi Építési Szabályzat tervét, hogy városszerkezetileg a jelenlegi épületen keresztülvezető másodrendű közlekedési célú terület megszüntethető-e, illetve olyan beépítési karaktert határozzanak meg, mely a lehető legtágabb beépítési és ingatlanhasznosítást teszi lehetővé.

2. Kezdeményez Vitézy Dávid miniszter úrral egy egyeztetést a nevezett építmények, valamint a Harmadik Híd Egyetemet érintő szempontjai kapcsán.

Amíg a fentiekben nincs előrelépés, a bontási munkálatokat a XIX. századi korábbi közraktárakra vonatkozóan felfüggesztjük a bontási tevekénységet végző vállalkozóval.

Az Egyetem célja, hogy a területen megépüljön az Élettudományi Tömb és Multidiszciplináris Innovációs Komplexum. A tervek szerint a komplexumban világszínvonalú technológiai platform, közösen használható laboratóriumi infrastruktúra és magas szintű kutatási háttér jöhet létre az orvos-, egészség-, természettudományi és informatikai képzések támogatására. Emellett lehetőség nyílik egészségipari vállalkozások betelepülésére is, tovább erősítve a Szegedi Tudományegyetem innovációs és tudományos szerepét.

A fejlesztési koncepció részeként az SZTE az alábbi infrastruktúra-elemek kialakítását tervezi:
1. Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ
2. Innovatív Medicina és Orvos-technológiai Kompetencia Központ
3. Gyógyszerészeti Tudományok Képzési Központja
4. Innovációs és Technológiai Központ

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

  • *
    jún
    12
    Szegedi Dóm
    19:00 - 20:00
    Szegedi Dóm
    19:00 - 20:00
  • jún
    25
    József Attila Tanulmányi és Információs Központ Kongresszusi terem (6722 Szeged, Ady tér 10.)
    09:30 - 16:00
    József Attila Tanulmányi és Információs Központ Kongresszusi terem (6722 Szeged, Ady tér 10.)
    09:30 - 16:00
  • *
    jún
    29
    SZTE Bartók Béla Művészeti Kar, Tisza Lajos krt. 79-81.
    10:00
    SZTE Bartók Béla Művészeti Kar, Tisza Lajos krt. 79-81.
    10:00

Kapcsolódó hírek