A Bölcsészet-és Társadalomtudományi Kar Jelenkortörténeti Tanszékének vezetője, Tomka Béla két fejezettel is hozzájárult a frissen megjelent "The Routledge History Handbook of Central and Eastern Europe in the Twentieth Century" első kötetéhez (Challenges of Modernity).
A virtuális térbe költöznek a XVIII. Táblaképfestészeti Biennálé művei is. A hazai kulturális élet egyik legnívósabb eseményére összesen csaknem félezer alkotás érkezett be, melyből a szakmai zsűri végül több mint 100 művet – köztük néhány SZTE-hez kötődő alkotóét – válogatott be. Az online tárlatot 2020 június második hetében „nyitja meg” a REÖK. Addig is: az alábbi ajánlás mellé csokorba gyűjtöttük azokat az írásokat, amelyek a szegedi táblaképfestészeti biennálékról, az ottani szereplőkről villantanak fel egy-egy emléktöredéket az SZTE Hírportálján vagy az SZTE Klebelsberg Könyvtár Contenta repozitórium rendszerében fellelhető egyetemi kiadványokban.
Május 16. a fény napja, idén 60 éves a lézer. A Covid-19-pandémia idején „karantén megoldásként” a szegedi lézerközpontot a látogatók nevében fiatalok járták be, s így mutatták be a helyszíneket egy rövidfilmben, amely az ELI-ALPS honlapján megtekinthető. Ebből az alkalomból alább idézzük az ELI-ALPS igazgatója, prof. dr. Szabó Gábor akadémikus, az SZTE fizikus professzorának a nyilatkozatát. Összegyűjtöttük a szegedi lézerközpontról az SZTE Hírportálján megjelent legfontosabb cikkeket.
A könyvtárak bezárásáról szóló kormányrendelet értelmében március 12-e óta zárva van az SZTE Klebelsberg Könyvtár, de az olvasóknak mégsem kell nélkülözniük a könyvtár szolgáltatásait. Az egyetemi hallgatók és az oktatók is számíthatnak a könyvtárra a távoktatáshoz vagy akár szakdolgozatíráshoz szükséges szakirodalmak beszerzésében. Azaz az elmúlt két hónapban a bibliotéka munkatársai tényleg „nem engedték el az olvasók kezét.”
A 75 évvel ezelőtti május 8., a „győzelem napja” tiszteletére barangoljon az SZTE Klebelsberg Könyvtár honlapjáról elérhető online tárlaton! Az emlékezést, de az iskolai és egyetemi tanulmányokat is segíti A második világháború című virtuális kiállítás.
Az SZTE Alma Mater YouTube csatornáján az összes eddigi Alumni Uni – Tudásműhely előadás elérhető.
Az SZTE Mozdulj! programja sokakat kicsalogatott az önként vállalt karanténból. Sportolni muszáj is, természetesen a koronavírussal kapcsolatos szabályok maximális betartásával. A kerékpározás nagyon klassz szabadidős sport, azoknak gyűjtöttünk össze néhány hasznos tanácsot, akik már sportolnak, de szeretnék ezt picit tudatosabban tenni.
Online tudományos diákköri ülést tart 2020. május 4-én 17 órától az SZTE ÁJTK Civilisztikai Tudományok Intézete.
Az SZTE Mozdulj! programja sokakat kicsalogatott az önként vállalt karanténból. Sportolni muszáj is, természetesen a koronavírussal kapcsolatos szabályok maximális betartásával. A futás nagyon klassz szabadidős sport, azoknak gyűjtöttünk össze néhány hasznos tanácsot, akik már sportolnak, de szeretnék ezt picit tudatosabban tenni.
Az önként vállalt izoláció nemcsak a személyes kapcsolatokat vette ki az életünkből, hanem átmenetileg megfosztott olyan zajoktól, amik korábban mindennapi életünkhöz tartoztak. Éppen ezért örültünk meg nagyon annak az applikációnak, ami ezeket a hangokat, zajokat bármikor visszahozza életünkbe, így például az önkéntes karanténban elfogyasztott reggeli kávénk mellé egy kávéház háttérzaját állíthatjuk be a telefonunkon.
Mozart, Brahms és Dvořák is szerepelt volna a Szegedi Tudományegyetem Universitas Szimfonikus Zenekar tavaszi hangversenyén, május 6-án. A koncert ugyan a járvány miatt elmarad, de a zenekar közösségi média csatornáin hallgathatjuk zenéjüket.
Az Örkény Színház társulata április 11-én, a költészet napján indította el VERS CSAK NEKED elnevezésű akcióját, melynek során a társulat színészei személyre szabott versfelolvasással szeretnék oldottabbá tenni a karantén okozta magány idejét.
Megnyitotta virtuális kapuit Az Odu, a Bölcsészkar online kávézója, amely virtuális tavaszi programsorozatával próbál a járványhelyzetben tartalmas kulturális és aktuális témákat érintő kikapcsolódást nyújtani.
A mennyországban érezhetik magukat a dokumentumfilmek kedvelői a documentaryheaven.com kínálata láttán. Több száz dokumentumfilmet nézhetnek meg az érdeklődők az oldalon, a 2011. szeptember 11-ei terrortámadástól kezdve a művészet, a bűntények, az összeesküvés-elméletek, a környezetvédelem, az egészség, a történelem területén át a vallási vagy sport témakörökben.
Meséket, novellákat olvasnak fel a szegedi Argenteus vegyeskar tagjai Facebook oldalukon. Közösségi éneklésre is buzdítják követőiket az online térben.
A „Radnóti nyomában” 13 részes filmsorozat eddigi 5 epizódját már közzétette Tóth Péter Lóránt. A „Versvándorként” szavalataival ismert tanár vendége lett volna az „SZTE Egyetemi Tavasz 2020” programsorozatnak is. A „Versvándor" videón megörökített szavalatfolyamát ajánlva, korábbi szegedi produkcióit és az egyetemi Hírportálnak adott interjúját felidézve az SZTE mintegy csatlakozik a COVID-19-pandémia idején szerveződő „Maradj otthon!” Fesztiválhoz.
Közel 15 000 fotó érhető el ingyenesen az SZTE Klebelsberg Könyvtár Képtár és Médiatékájában. A képgyűjtemények között megtalálhatók Szent-Györgyi Albert fotóalbumai és egyetemtörténeti gyűjtemények, így például a TIK és a könyvtár építéséről is megtekinthetők fotók.
Fölidézhetjük a magyar költészet napján a „Vers délben” sorozat legutóbbi, 9. évadjának részleteit. A Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság Kulturális Irodája szervezi az SZTE tavaszi és őszi fesztiváljainak népszerű szavalat-folyamát.
Költészetnapi játékra hív mindenkit a Petőfi Irodalmi Múzeum, hiszen hamarosan április 11-e. József Attila születésnapján ingyenesen letölthető lesz az Irodalmi Magazin legújabb, a költő életművével foglalkozó száma is.
Világszerte több mint 100 múzeum és könyvtár csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, amely felnőtteknek kínál kifestőket a Color Our Collections program révén. A programot a New York Academy of Medicine indította el, most mintegy 400 képet színezhetnek ki az egyes múzeumok honlapjára kattintó érdeklődők.
Több mint 500 múzeumban tehetünk virtuális sétát a Google Arts & Culture programjának köszönhetően. Ellátogathatunk a világ legjelentősebb képtáraiba, a gyűjtemények megtekintése mellett érdekességeket is megtudhatunk, például azt, hogy mit olvasott Van Gogh.
A COVID-19-pandémia elsöpörte az „SZTE Egyetemi Tavasz 2020” rendezvény-sorozatot. Ám az SZTE őszi és tavaszi program-kínálatában eddig megtekinthető fotósok munkájára emlékeztetve a szegedi egyetem mintegy csatlakozik az online térben oly népszerűvé lett „Maradj otthon! Fesztivál” kínálatához.
A Mentor(h)áló Pedagógiai esték közel 50 korábbi előadása érhető el mindenki számára a Youtube-on. A témák rendkívül változatosak, így mindenki megtalálhatja az érdeklődésének leginkább megfelelőt.
A Párizsi Opera, együttműködve a France.tv-vel, honlapján számos előadását tett közzé. Így például április 5-ig tekinthető meg a Hattyúk tava balettelőadás.
A Szegedi Tudományegyetem és az SZTE BTK YouTube csatornáján ingyenesen elérhetőek az SZTE Szabadegyetem és az AudMax Esték előző szemeszterének előadásai. Olyan érdekes témákról is hallhatunk mint a rákellenes fémvegyületek, az Anjou-Magyarország oklevél hagyatéka, a mesterséges intelligencia és a német nyelvű őslakosok Pápua Új-Guineában.
Facebook-oldalán indította el Palackposta-sorozatát Berecz András, Kossuth-díjas énekes-mesemondó. Ízes, tréfás, de szinte mindig tanulsággal is szolgáló meséit bárki meghallgathatja.
Az otthonmaradás idején a zenerajongók sem maradnak koncertélmény nélkül. Többek között az Universitas Szimfonikus Zenekar vagy a Szegedi Egyetemi Énekkar egy-egy koncertje is meghallgatható a YouTube-on.
A digitális csatornákon történő oktatást módszertani és technikai javaslatokkal és linkgyűjteménnyel is segíti az SZTE BTK. A félévben elmaradó programok pótlására egy számos oldalt tartalmazó ajánlót hoztak létre: ezeken élő koncertek időpontjairól, virtuális kiállításokról, múzeumokról, filmekről, színházi előadásokról értesülhetünk. Valódi kávéházi programokat kínálnak az Oduban, a BTK virtuális kávézójában.
A képzőművészettel nemcsak a galériákban, múzeumokban, hanem otthonainkban is találkozhatunk.
A virtuális térbe költözött kultúra minőségi tartalmait több portál is csokorba kötötte. Ezek között böngészve is kincsekre bukkanhatunk.
Mosonyi Szabolcs és Bagladi Erika három díjnyertes természetfilmje érhető el ingyenesen 2020. március 23-tól a Natfilm Hungary Youtube-csatornáján.
A kihívást a Magyar Nemzeti Táncegyüttes kezdeményezésére Sánta Gergő Harangozó-díjas táncművész indította el az interneten, és már több ezer legény és férfi táncolta el telefonjának kamerája előtt a saját legényesét itthon és a határokon túl.
Saját szerzeményeit játssza a minden délután 5 órakor kezdődő újlipótvárosi erkélykoncertjein a muzsikus-zeneszerző Móser Ádám. Varázslatos muzsikáit – klezmer, tangó és chanson improvizációit – az általa szeretett zenészek is ihlették, többek között talán meglepő módon John Zorn, a kísérleti jazz egyik legnagyobb képviselője.
Több száz film érhető el a Nemzeti Filmintézet és a Magyar Filmadatbázis honlapján: történelmi filmek, irodalmi adaptációk, ifjúsági- és mesefilmek közül is válogathatunk.
Számos színházi program vált online ingyenesen elérhetővé 2020 tavaszán. A teátrumok közül például a Szegedi Nemzeti Színház, a Szegedi Pinceszínház, a Katona József Színház, a Miskolci Nemzeti Színház, és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház teszi elérhetővé előadásait az online térben.
Az ingyenesen elérhető digitális archívumoknak és elektronikus könyvtáraknak köszönhetően anélkül is élvezhetjük a könyvek által nyújtott kikapcsolódást, hogy kilépnénk otthonunkból. Íme, néhány lehetőség, közte egy-egy SZTE-hez kötődő alkotó kínálata.