Több mint 7,2 millió eurós, román–magyar együttműködésben megvalósuló egészségügyi fejlesztési program indult a határ mindkét oldalán, amelynek egyik kiemelt nyertese a szentesi kórház: a Resilience4Health projekt keretében 2026-ban jelentősen bővül a mozgásszervi rehabilitációs kapacitás és megújul a gyógyfürdő járóbeteg-ellátása is.
Egy határokon átnyúló, román-magyar európai uniós projekt részeként számos egészségügyi szolgáltatást fejlesztenek a romániai Temesváron, hazánkban pedig Mórahalmon és Szentesen. A Resilience4Health elnevezésű projektben összesen 7.210.000 euro összegű támogatást költenek az egészségügyi létesítmények fejlesztésére valamint terápiás orvosi eszközök beszerzésére a határ mindkét oldalán. A kezdeményezés részeként eddig négy szakmai workshopot rendeztek meg, amelyek olyan kulcsfontosságú témákat dolgoztak fel, mint a határon átnyúló szükségletek és a klinikai rehabilitációs kapacitások feltérképezése, a klinikai ellátási utak és minőségbiztosítás standardizálása, a munkaerő-kompetenciák és speciális rehabilitációs képzések fejlesztése, illetve a digitális eszközök és a tele-rehabilitáció alkalmazása a klinikai gyakorlatban.
A támogatásból 2026-ban megkezdődik az SZTE SZAKK Dr. Bugyi István Szentesi Multidiszciplináris Centrum Mozgásszervi Rehabilitációs Osztályának 18 férőhellyel történő bővítése és a szentesi Gyógyfürdő járóbeteg részlegének felújítása is, jelentős eszközpark fejlesztéssel. A Szegedi Tudományegyetem partneri költségvetése 2,87 millió euró.
Megírtuk: 2026. április 10-én mutatták be a szentesi kórházban nemrég megvalósult fejlesztéseket, amelyek a betegek magas színvonalú ellátását, kényelmét és biztonságát szolgálják. Az egészségügyi intézményben pályázati és kormányzati támogatás segítségével zajlik az infrastruktúra fejlesztése. Ennek részeként – többek között – megtörtént az onkológiai fekvőbeteg osztály felújítása, két újszerű állapotú mentő-, illetve betegszállító gépjárművet, korszerű ápolási eszközöket, valamint két csúcskategóriás ultrahangkészüléket szereztek be. Az eszközpark további fejlesztéseként egy nagy felbontású CT-készülék is érkezett a szentesi kórházba, ami lehetővé teszi az alacsony dózisú (LDCT) vizsgálatok elvégzését. Emellett műtőlámpákat, röntgent és egy digitális mammográfot is beszereztek, amely segíti az emlődaganatok minél korábbi felismerését.
SZTEinfo
Borítókép: A szentesi gyógyfürdő. Fotó: Kovács-Jerney Ádám