A Szegedi Tudományegyetem a 2025 őszi szemeszterben ötödik alkalommal indította el külföldi intézményekkel közösen fejlesztett Sustainable Universities: Global Practices and Sustainable Development Goals című online nemzetközi fenntarthatósági kurzusát. Idén júliusban az angol nyelvű kurzus a brazil Sao Paulo-i Egyetem gondozásában kéthetes nyári kurzus formájában is meghirdetésre kerül, amelyre 2026. május 31-ig várják az érdeklődők jelentkezését a szervezők.
Négy kontinens hét országának hét egyeteme 2020-ban egy új, közös nemzetközi online fenntarthatósági kurzus kialakításába kezdett, amelyet 2021 őszén hirdettek meg először a partneregyetemek hallgatói számára. Az angol nyelvű kurzus legutóbb 2025 szeptemberétől futott Sustainable Universities: Global Practices and Sustainable Development Goals címmel. A csatlakozó, alap- és mesterképzésben részt vevő hallgatók megismerhették a fenntartható fejlődés fogalmát, a fenntartható fejlődési célokat, a legfontosabb fenntarthatósági kihívásokat – a környezetvédelem területétől az esélyegyenlőségen és a minőségi oktatáson át a globális partnerségekig –, valamint nemzetközi példákon keresztül globális képet kaphattak a témában. Emellett a társegyetemek hallgatói kisebb csoportokba rendeződve saját projekteket is kidolgoztak egy-egy általuk választott fenntarthatósági cél elérésére. A kurzus tematikáját és tananyagait hét egyetem szakemberei szolgáltatták: Sao Paulo-i Egyetem, Brazília; Indonéziai Egyetem, Indonézia; Szegedi Tudományegyetem, Magyarország; Chimborazo-i Politechnikum, Ecuador; Sousse-i Egyetem, Tunézia; El Bosque Egyetem, Kolumbia; Sardzsai Egyetem, Egyesült Arab Emírségek.

A Sustainable Universities: Global Practices and Sustainable Development Goals kurzus a brazil Sao Paulo-i Egyetem gondozásában idén, 2026. július 13-24. között nyári kurzus formájában is meghirdetésre kerül, két verzióban:
- hibrid/személyes: az első héten szinkron és aszinkron online alkalmakkal és tananyagokkal, a második héten személyes jelenléttel a Sao Paulo-i Egyetemen;
- online: mindkét héten szinkron és aszinkron online alkalmakkal és tananyagokkal.
A kurzusra 2026. május 31-ig várják az érdeklődők jelentkezését a szervezők. (A részvétel önköltséges, intézményenként 10 fő alap- és mesterképzésen tanuló hallgató csatlakozására van lehetőség mind a hibrid/személyes, mind az online verzió esetén.)
A jelentkezés módja és bővebb információk a kurzus csatolt felhívásában olvashatók. További felmerülő kérdések esetén érdeklődni lehet e-mailben Dr. Mátyás Dénes fenntarthatóságért felelős igazgatóhelyettesnél.
SZTEinfo