Újabb mérföldkőhöz érkezett a szegedi szakképzés és a felsőoktatás kapcsolata. Ünnepélyes keretek között aláírták azt a stratégiai megállapodást, amely lehetővé teszi, hogy a Szegedi SZC Kőrösy József Közgazdasági Technikum tanulói a 2026/2027-es tanévtől már okleveles technikusképzésben vegyenek részt.
A modern oktatás és a gazdasági versenyképesség kulcsa a szoros szakmai összefogásban rejlik. Az elméleti tudás és a gyakorlati tapasztalat összekapcsolása stratégiai prioritássá vált, hiszen csak így biztosítható a munkaerőpiac elvárásaihoz igazodó, magas szintű képzés. Ezt a szemléletet tükrözi az a mérföldkőnek számító partnerség, amelyet a felek még 2025. október 21-én egy szándéknyilatkozattal alapoztak meg.
A szinergiák kiaknázása nemcsak az intézmények, hanem a hallgatók jövőjét is közvetlenül szolgálja. Az ünnepélyes keretek között aláírt dokumentummal új fejezet nyílik a szervezetek életében.

Az ünnepélyes keretek között aláírt dokumentummal új fejezet nyílik a szervezetek életében Fotó: Kovács-Jerney Ádám
A megállapodás aláírásának alkalmából az intézmények képviselőit Farkasné Székely Angéla, a Szegedi SZC Kőrösy József Közgazdasági Technikum igazgatója köszöntötte. Beszédében kiemelte, hogy a megállapodás aláírását követően a felek közötti együttműködés a diákok könnyebb boldogulásához járulhat hozzá, és külön méltatta a kar részéről Dr. habil. Zsótér Brigitta, a Mérnöki Kar Mérnöki Menedzsment és Ökonómiai Intézet intézetvezetőjével folytatott közös munkát. A munka fontosságát emeli, hogy az okleves technikus képzés a műszaki menedzser alapszak bemeneteként jelent kreditbeszámítást.
Az együttműködés hivatalos megerősítéseként az érintett intézmények vezetői látták el kézjegyükkel a megállapodást. Az eseményen részt vett és aláírt Erdélyi Margit, a Szegedi Szakképzési Centrum főigazgatója, Farkasné Székely Angéla, a Szegedi SZC Kőrösy József Közgazdasági Technikum igazgatója, valamint Prof. Dr. Sárosi József, a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának dékánja.
A megállapodás középpontjában egy közösen kidolgozott okleveles technikusképzési program áll, amely a Szegedi SZC Kőrösy József Közgazdasági Technikum Gazdálkodás és menedzsment ágazatának Pénzügyi-számviteli ügyintéző szakmáját, ezen belül az informatika orientációjú osztályt érinti.

"A Mérnöki Kar számára kiemelten fontos, hogy a középfokú szakképzéssel élő, organikus kapcsolatot ápoljon" Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Az okleveles technikusképzés előnye, hogy a középiskolás évek alatt megszerzett emelt szintű tudást az egyetem elismeri, így a diákok előnyökkel – például kreditbeszámítással – érkezhetnek a felsőoktatásba. Ez a gyakorlatban a diákok számára egyetemi tanulmányaik alatt 30 kreditnyi tudáselem elismerését jelenti.
– A Mérnöki Kar számára kiemelten fontos, hogy a középfokú szakképzéssel élő, organikus kapcsolatot ápoljon. Ez a megállapodás nem csupán egy dokumentum, hanem egy közvetlen út a jövő szakemberei számára. Olyan biztos alapokkal érkezhetnek hozzánk, amelyek birtokában a mérnöki szemléletmód és a gazdasági folyamatok integrálása már a képzés elejétől fogva természetes lesz számukra – mondta el Prof. Dr. Sárosi József a SZTE Mérnöki Kar dékánja.

"Az egyetem részéről tapasztalt nyitottság és az igényekre való gyors reagálás igazán kiemelendő" Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Az együttműködés célja, hogy a régió vállalatai számára olyan szakembereket képezzenek, akik egyszerre értik a pénzügyi folyamatokat, az informatikai háttértámogatást és – a Mérnöki Kar képzésének köszönhetően – a műszaki-menedzsment feladatokat is.
– Az egyetem részéről tapasztalt nyitottság és az igényekre való gyors reagálás igazán kiemelendő. Meggyőződésem, hogy a jövőben is számos, a mostanihoz hasonlóan szoros és példaértékű együttműködésre kerül még sor, amelyet a kar és a szakképzési centrum kollégái közös szakmai műhelyekkel, innovatív képzési megoldásokkal és folyamatos tudásmegosztással töltenek majd meg – tette hozzá Erdélyi Margit, a Szegedi Szakképzési Centrum főigazgatója.

Az összefogás a bizonyíték arra, hogy az intézményi falak lebontásával és a közös célok kijelölésével a hallgatók járnak a legjobban Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Ez a mérföldkőnek számító összefogás a bizonyíték arra, hogy az intézményi falak lebontásával és a közös célok kijelölésével a hallgatók járnak a legjobban. Az okleveles technikusképzés elindítása közvetlen hidat épít a középiskola és a diploma világa közé, amelyen átlépve a holnap szakemberei már ma megszerezhetik a munkaerőpiaci előnyüket jelentő tudást
Borítókép: Stratégiai együttműködés a Szegedi SZC Kőrösy József Közgazdasági Technikum és a SZTE Mérnöki Kar között: Elindul az okleveles technikusképzés Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Kovács-Jerney Ádám