Bezár

Hírarchívum

KJA-Number-3529

Megnyílt a nevezés az SZTE Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyre

Megnyílt a nevezés az SZTE Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyre

2026. május 29.
2 perc

Tizenötödik alkalommal rendezi meg a Szegedi Tudományegyetem az országosan és határon túl is igen népszerű Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt (SZGYTV) 2026. november 19-én és 20-án. Az SZGYTV-hez először kapcsolódik a SCUP School Tudománykommunikációs Projektverseny, amelyre nem csak az SZGYTV-re jelentkező csapatok nevezését várják.


Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny feladatai fizikai, biológiai és kémiai kérdéseket tartalmaznak, valamint az egyetem egykori rektora, a Nobel-díjas tudós, Szent-Györgyi Albert munkásságából is merítenek.

A XV. Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny témakörei:

I. Mikrobiom, antibiotikum-rezisztencia, bakteriofág-terápia

II. Mikroműanyagok: keletkezés, terjedés, hatások és lehetséges megoldások

III. A rák általános biológiája és kezelési lehetőségei, melanóma prevenció és immunterápia

IV. Az elmúlt 5 év (2021– 2025) orvosi-élettani, fizikai, kémiai Nobel-díjai és díjazottjai

A Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyre magyarországi és határon túli, 3 fős középiskolás csapatokat várnak. A versenyen a diákok kizárólag felkészítő tanáruk kíséretével vehetnek részt. A versenyen részt vevő diákok és kísérő tanáraik számára az étkezést, a szállást és a programokat a Szegedi Tudományegyetem ingyenesen biztosítja. Nevezési díj nincs. Nevezési határidő 2026. június 15., hétfő éjfél. A kétnapos programnak az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ ad helyet.

A XV. Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatósága szervezi az SZTE oktatóinak, kutatóinak és hallgatóinak bevonásával.

A verseny zsűrijének elnöke: Prof. Dr. Széll Márta tanszékvezető egyetemi tanár (SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Orvosi Genetikai Intézet). A zsűri tagja Dr. Szakonyi Gerda, az SZTE GYTK Gyógyszeranalitikai Intézet egyetemi docense és Dr. Siposné Dr. Musza Katalin, az SZTE TTIK Kémiai Intézet, Fizikai és Anyagtudományi Kémiai Tanszék egyetemi adjunktusa.

A verseny első napján, november 19-én, a csapatok az elődöntőben mérik össze tudásukat, majd a legjobb hat csapat a november 20-ai döntőben versenyez. A döntősöket az SZTE értékes ajándékokkal jutalmazza.

A Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny résztvevői a 2027. évi felvételi eljárás során az intézményi pontok táblázatában megjelölt szakokon intézményi pontot kaphatnak, amennyiben a Szegedi Tudományegyetemre adják be jelentkezésüket.

Tudománykommunikációs projektverseny is kapcsolódik idén a programhoz

Az SZGYTV-hez idén először csatlakozik a SCUP School – Tudománykommunikációs Projektverseny, amelyre olyan csapatokat is várnak a szervezők, akik nem vesznek részt a tanulmányi versenyen. A SCUP School célja, hogy a diákok ne csak tudományos ismereteket szerezzenek, hanem megtapasztalják azt is, hogyan lehet egy összetett problémából érthető, megvalósítható és másokat is megszólító projektet építeni. A résztvevők a verseny során a tudományos gondolkodás mellett csapatmunkában, kreatív problémamegoldásban, projekttervezésben és előadói készségekben is fejlődnek. A nevezési határidő itt is 2026. június 15., hétfő éjfél.

A versenyekkel kapcsolatos összes tudnivaló az SZGYTV hivatalos honlapján érhető el.

SZTEinfo
Borítókép: Pillanatkép a 2025-ös verseny döntőjéről. Fotó: Kovács-Jerney Ádám


Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek