Több mint 4500 résztvevővel rendezték meg Szegeden a Nobel-díjasok és tehetséges diákok 26. találkozóját. A program sikeréhez a Szegedi Tudományegyetem kiemelt támogatóként járult hozzá. Az SZTE 2018 óta évente több tízmillió forinttal segíti a Nemzeti Tudósképző Akadémia működését, emellett mintegy ötven oktatója és kutatója vesz részt mentorként vagy junior mentorként a fiatal tehetségek képzésében.
Március 29. és 31. között immár 26. alkalommal rendezte meg a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány a Nobel-díjasok és tehetséges diákok találkozóját Szegeden. A háromnapos tudományos konferencia ismét bizonyította, hogy a Nemzeti Tudósképző Akadémia az egyik legjelentősebb hazai tehetséggondozó program lett az orvosbiológiai és természettudományos területen.
Az SZTE évek óta stratégiai támogatója a Nemzeti Tudósképző Akadémiának
A rendezvény mögött évek óta meghatározó partnerként áll a Szegedi Tudományegyetem. Az SZTE 2018 óta a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítványon keresztül évente több tízmillió forinttal támogatja az Akadémia működését, miközben az egyetem oktatói és kutatói aktív szerepet vállalnak a mentorprogramban is. Jelenleg mintegy ötven SZTE-s szakember segíti mentorként vagy junior mentorként az egyetemi hallgatók és PhD-hallgatók tudományos fejlődését. Ugyanakkor a Nemzeti Tudósképző Akadémia munkájában a megalakulás óta részt vesz Prof. Dr. Varró András, orvos-biológus, az MTA doktora, az SZTE SZAOK Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézetének Széchenyi-díjas professor emeritusa.
A konferencia fő célja ezúttal is az volt, hogy inspiráló tudományos környezetet teremtsen a biológia, kémia és orvostudomány iránt érdeklődő fiatalok számára. A Nemzeti Tudósképző Akadémia hosszú távú küldetése, hogy már középiskolás kortól támogassa a kutatói pálya iránt elkötelezett diákokat, és olyan életpályamodellt kínáljon számukra, amely hozzájárulhat ahhoz, hogy a legtehetségesebb fiatal kutatók Magyarországon építsenek karriert.
Több mint 4500 résztvevő érkezett a szegedi konferenciára
A program az elmúlt években országos hálózattá fejlődött. A középiskolás Szent-Györgyi Diákok képzése jelenleg 27 területi képzési központban zajlik, 33 vezetőtanár bevonásával. Emellett Debrecenben, Gödöllőn, Hódmezővásárhelyen, Pécsen, Szegeden és Szombathelyen működnek olyan modern laboratóriumok, amelyek rendszeres kutatási és képzési lehetőséget biztosítanak a diákoknak. A program 2025-től a biológia mellett a kémia területére is kiterjedt, a kémiai középiskolai képzés pedig várhatóan a 2026/27-es tanévben indul el.
Az egyetemi képzési program szintén jelentős bővülésen ment keresztül: a hallgatók már nemcsak Szegeden, hanem Budapesten, Debrecenben és Pécsen is csatlakozhattak az Akadémia munkájához. Jelenleg 179 Szent-Györgyi Hallgató dolgozik kutatási projekteken az NTA nyolc tudományos műhelyében.
A 2026-os konferencián mindhárom nap során 56 középiskola csaknem 330 diákja és pedagógusa vett részt, míg a március 30-i plenáris ülésre a Pick Arénába több mint 3200, a biológia és a kémia iránt érdeklődő diák és tanár érkezett 218 hazai és határon túli középiskolából. Az Akadémia négy egyetemi képzési helyszínéről csaknem 180 egyetemista és mentor kapcsolódott be a programba. A konferencia teljes látogatószáma elérte a 4500 főt.

A találkozó kiemelt vendégei között szerepelt Randy Schekman Nobel-díjas sejtbiológus és Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus. Előadást tartott Martin Morad, a Dél-karolinai Orvostudományi Egyetem professzora, Francis Chan hongkongi gasztroenterológus kutató, Naomi Ellemers Spinoza-díjas pszichológus-kutató, valamint Kapu Tibor és Cserényi Gyula, a HUNOR Űrhajós Program kutatóűrhajósai is.
Stratégiai partnerséget kötött a HUN-REN és az NTA
A konferencia egyik legfontosabb eseménye volt, hogy a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és a Nemzeti Tudósképző Akadémia stratégiai partnerségi megállapodást kötött. Az együttműködés célja, hogy az Akadémia továbbra is biztosítsa a jövő kutatóinak képzését, miközben a HUN-REN mentorokkal, korszerű laborháttérrel és anyagi támogatással segíti a fiatal tehetségeket. A megállapodást Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója és Prof. Dr. Varró András, a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány kuratóriumi elnöke, az SZTE emeritus professzora írta alá.

Díjazták a legkiválóbbakat
A konferencián átadták „A 2026-os év kiváló diákja” elismerést is, amelyet Rőthy-Gruber Péter, az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium végzős diákja nyert el. A fiatal tehetség angol nyelvű szakmai előadást tartott a résztvevőknek.
A Szegedi Nemzeti Színházban rendezett gálaműsor keretében adták át a 2026-os Talentum-díjakat is. Az idei díjazottak között szerepelt Széles Lajos István, a Debreceni Egyetem docense, Engelmann Péter, a Pécsi Tudományegyetem kutatója, Nyiri Gábor, a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet vezető kutatója, valamint Timinszky Gyula, a HUN-REN SZBK Genetikai Intézetének tudományos főmunkatársa.
SZTEinfo
Fotó: NTA