Kiemelt_EU_Direct

Online Európa és az SZTE kötelékébe tartozó Europe Direct Szeged

2020. szeptember 15.

Az európai uniós intézmények, illetve saját kiadványait mutatja be a 91. Ünnepi Könyvhét szegedi programjaként az SZTE kötelékébe tartozó Europe Direct Szeged. Az iroda vezetőjét, Szekeres Ildikót arról is kérdeztük, hogy az uniós társintézmények munkatársai miként maradnak kapcsolatban az EU polgáraival, illetve: hogyan alakul az EU által támogatott projektek sorsa a Covid árnyékában?

– Miért egyedi az Europe Direct Szeged az Európai Bizottság kommunikációs hálózatában?

A Szegedi Tudományegyetem az egyike annak a tizenkilenc magyarországi szervezetnek, amely vállalta, hogy otthont ad az Európai Bizottság kommunikációs hálózatához tartozó Europe Direct európai uniós információs irodának. A Europe Direct Szeged az egyetlen egység az országban, melynek befogadó szervezete felsőoktatási intézmény, más irodák jellemzően önkormányzatoknál, könyvtárakban, fejlesztési ügynökségeknél, kamaráknál működnek.

EU_Direct_Szekeres_Ildiko_j_IMG_1810_jj

– Az SZTE kötelékéhez tartozás milyen előnyökkel jár?

Ez a speciális helyzet „békeidőkben” nagyon sok előnnyel jár, hiszen a támogató tudományos háttér és a stabil szervezeti keretek megléte mellett az egyik legfőbb célközönség, a fiatalok és a velük foglalkozó egyetemi oktatók is (sokszor szó szerint) egy karnyújtásnyira vannak.

EU_Direct_rendezveny_IMG_1821_j

– 2007-es indulása óta az Europe Direct Szeged számtalan konferenciát, Integrációs Klub rendezvényt, egyéb eseményt szervezett, nagyszámú résztvevő – 2020 tavaszáig evidenciának tekintett – személyes jelenléte mellett. Az iroda Európát közel hozta az előző könyvheteken a szegediekhez. Így lesz ez a 91. Ünnepi Könyvhéten is: 2020. szeptember 17-én, csütörtökön 16 és 19 óra között Szegeden, a Dugonics téri vendégsátorban az Europe Direct Szeged az európai uniós intézmények, illetve saját kiadványait mutatja be.

E magától értetődő, természetes közösségi élményeket mi is át- és felértékeltük, hiszen idén márciustól minden tervezett programunkat törölnünk kellett, nem találkozhattunk személyesen egyetemistákkal, középiskolásokkal, vagy a szokásos éves szakmai egyeztetésen a Europe Direct hálózatban saját kollegáinkkal. A 91. Ünnepi Könyvhéten a megjelenésünk azon kivételes események egyike, ahol az uniós ismereteket a szabadlevegőn adhatjuk át az érdeklődőknek. Itt az uniós intézményektől a nyár folyamán kapott, legfrissebb EU-témájú kiadványainkat vonultatjuk fel.

EU_Direct_Szekeres_Ildiko_b_IMG_2262

– Mi a helyzet Európában? Az uniós társintézmények munkatársai miként maradnak kapcsolatban az EU polgáraival?

Amit mi helyben, Szegeden átéltünk kicsiben, a „brüsszeli buborék” szereplői sem kerülhették el nagyban: tudjuk, láttuk, milyen óriási szervezési és logisztikai nehézségekkel küzdött az Európai Parlament, a Tanács és az Európai Bizottság is annak érdekében, hogy működésüket, a döntéshozatali eljárások menetét biztosítsák. A 2019 decemberében éppen felállt új Európai Bizottság is megtorpant, a tervezettől jelentősen eltérő agenda került az asztalra.

EU_Direct_SzI
Európa-nap 2018 májusában.

– Európa jelentős részben az online térbe költözött. Mi várható 2020 őszétől?

A nyár óvatos bizakodással telt, egy-egy szabadtéren megvalósítható rendezvényt örömmel szerveztünk meg, s reméltük, hogy ősszel majd mindent „pótolhatunk”. Sajnos most már tudjuk, hogy idő előtt reménykedtünk a korábbi rutinra való visszaállásban. Szeptemberben nagyon korán megszületett a döntés, hogy irodánk is az online térben valósítja meg őszi-téli szakmai programjait. Az Európai Unió iránt érdeklődő közönség tehát nem marad események nélkül, de egymás egészségének védelme érdekében továbbra sem találkozhatunk személyesen.

EU_Direct_Sz_I_Morahalom_IMG_2525
„Csobbanj Európával!” a mórahalmi Szent Erzsébet Fürdőben 2020 nyarán.

– Hogyan alakul az EU által támogatott projektek sorsa a Covid árnyékában?

A helyzethez alkalmazkodva, a szakmaiságból nem engedve igyekszünk elképzeléseinket megvalósítani. Őszre tervezünk Integrációs Klub eseményeket például fogyasztóvédelmi témában vagy a török-EU kapcsolatokról, szervezünk konferenciákat, többek között az Európai Unió jövője gondolatkör kapcsán. Az Europe Direct Szeged minden közelgő rendezvényről tájékoztatást adunk honlapunkon www.ed.u-szeged.hu keresztül, illetve Facebook oldalunkon www.facebook.com/EuropeDirectSzeged, ahol egyébként az uniós aktualitásokat, pályázati felhívásokat is figyelemmel kísérhetik. Reméljük, hogy az online térben is sikerrel folytathatjuk munkánkat, de még inkább, hogy jövőre már újra együtt kávézunk, beszélgetünk a szakmai konferenciák szüneteiben!

Fotó: EU Direct

A 91. Ünnepi Könyvhéten az SZTE NKI által szervezett programok ajánlója megtalálható az SZTE Hírportálján az Eseménynaptárban.

A 91. Ünnepi könyvhét szegedi programjainak főszevezője a Somogy-könyvtár: a könyvünnep honlapja részletesen informál a rendezvényekről.

A 91. Ünnepi Könyvhét SZTE-hez kötődő programjairól írtuk:

Megnyílt a 91. Ünnepi Könyvhét szegedi rendezvény-sorozata: minden 4. program „egyetemi”

A 91. Ünnepi Könyvhét és az SZTE GTK: Botos Katalin a közgazdaságtan emberi arcát mutatja meg

A 91. Ünnepi Könyvhét és az SZTE: Mire való a kreatív írás?

91. Ünnepi Könyvhét: Interjúkötet a hajléktalanságról