Kardos_Nekrolog_20201007

Búcsú dr. Kardos Józseftől, az SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola tanárától

2020. október 12.

Elhunyt dr. Kardos József. Az SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola nyugalmazott tanárától – kollégái nevében is –, tanártársa, dr. Farkas István búcsúzott.

„Kedves Jóska!

Bár Szeged nincs olyan messze Makótól, mint Jeruzsálem, mégis sok lépést kellett megtenned, míg – Kiskunfélegyházán át – a Szegedi Tudományegyetem Ságvári Endre Gyakorló Gimnáziumáig eljutottál.

Ott aztán aprópénzre – nemes dukátokra – válthattad mindazt a tőkét, amit felhalmoztál. Volt miből osztogatnod. Sokoldalú érdeklődésed, irodalmi, történelmi, művészettörténeti ismereteid külön-külön és főleg együttesen fölülmúlják hasonló foglalkozású kollégáid felkészültségének színvonalát.

Jutott belőle felnőtt tagozatos diákjaidnak, nappali tagozatosoknak, tanárjelölteknek, egyetemre felvételizőknek egyaránt.

A gyakorló gimnáziumban életed során minden státuszt hosszabb-rövidebb ideig betöltöttél: szakmai munkaközösség-vezető, osztályfőnök, szakszervezeti titkár, igazgató is voltál egy tanéven keresztül.

Egyenes gerincű, kikezdhetetlen jellemű kolléga és vezető.

Töretlen szorgalmú, példamutató pedagógusként igazodási pont voltál a tantestületben.

Munkabírásod és akaraterőd is átlagon felüli volt.

Példát mutattál tehetséggondozásból, a szellemi kultúra terjesztéséből, de az osztálykirándulásokon tanulóid elismeréssel summázták saslengéses bemutatódat is.

Kedves Jóska!

Mára viszont szárnyszegetté váltál.

Baudelaire-rel szólva az albatroszhoz hasonlóvá lettél:

„s megbotlik óriás két szárnyán, ha lép”

De itt maradt a morális példád, emlékezeted, emberséged tovább él szívünkben.

Nyugodj békében!

Dr. Farkas István

tanártársad”

Dr. Kardos Józsefet bemutatta az SZTE gyakorló iskola Közelebb című sorozata.