IMG_0949

Az ’56-os forradalom ifjú hőseire emlékeztek a Szegedi Tudományegyetemen

2020. október 17.

1956. október 16-án a Szegedi Tudományegyetemen lobbant fel a forradalom lángja – az ezt kiváltó bátor ifjú hősökre emlékeztek főhajtással és koszorúzással az SZTE vezetői és az EHÖK. Az ünnepségen Dr. Kiss Tamás MEFESZ alapító is részt vett.

A megemlékezőket a Göncz Árpád sétányon álló ’56-os emlékműnél Ábrahám Tamás, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar Hallgatói Részönkormányzat elnöke köszöntötte. Az emlékműnél koszorút helyezett el az EHÖK vezetősége nevében Ormándi Katalin elnök, a Doktorandusz Önkormányzat nevében Szilágyi Árpád elnök, Dr. Kiss Tamás MEFESZ alapító, Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora, Prof. Dr. Zakar Péter, nemzetközi rektorhelyettes, valamint az 1956-os Emlékbizottság jelenlévő tagjai, Dr. Jancsák Csaba, az SZTE docense, Prof. Dux László, az SZTE ÁOK Biokémiai Intézet vezetője, Dr. Kiss Gábor Ferenc főiskolai docens, és Haág Zalán egyetemi oktató.

56-os_unnepseg_galeria
Képriport az ünnepségről

- Ahogy mi fogyunk, úgy vagytok ti egyre többen – állapította meg az ünnepség után Pusztay Éva, aki a 64 esztendővel ezelőtti október 16-án az „AudMax”-ban összegyűlt diáksereg képviseletében érkezett az emlékműhöz Nagy Péter, egykori diáktársa kíséretében. Hozzátették: a járványhelyzet miatt idén csak ők hárman, Dr. Kiss Tamással képviselték az ’56-os forradalmi ifjakat az ünnepségen.

IMG_0991

A megemlékezés a tavaly történelmi emlékhellyé avatott Auditórium Maximumban folytatódott az EHÖK ünnepi választmányi ülésével, amelyen részt vett Prof. Dr. Rovó László rektor, Prof. Dr. Gellén Klára oktatási rektorhelyettes és Prof. Dr. Zakar Péter nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes.

IMG_0995

- Emlékezzetek meg rólunk! Egy idő után már nélkülünk – mondta Dr. Kiss Tamás. A MEFESZ alapító beszédében a 64 évvel ezelőtti, szegedi események megítélésének és megbecsültségének elmúlt harminc év során lezajlott változását összegezte. A rendszerváltozáskor ugyanis még nem szerepelt Szeged a forradalom eseményeit bemutató emlékezet fő sodrában. A változást azt hozta, amikor 1990-ben a Történelmi Igazságtétel Bizottság elnökségének tagjaként felvetette, hogy megemlékezést kellene tartani az eseményláncolat kiindulási helyén, az Auditórium Maximumban. A rendezvényre mintegy száz szegedi ’56-os gyűlt össze. Dr. Kiss Tamás azzal folytatta az emlékezést, amikor 2000-ben október 16-át az Egyetemi Önkormányzatiság Napjává nyilvánították, majd a 2002-es jogi kari Lejtényi András emléktábla avatásról szólt, és a MEFESZ emlékmű létrejöttének kezdeményezéséről beszélt, amelyet a forradalmi láng fellobbanásának tiszteletére emeltek 2006-ban. Az október 16-i megemlékezésen 2006-ban Sólyom László, hajdani köztársasági elnök, 2016-ban pedig Áder János, jelenlegi köztársasági elnök is részt vett. A folyamat megkoronázásaként pedig 2019-ben történelmi emlékhellyé avatták a BTK épületében lévő Auditórium Maximumot.

IMG_1001

- Nagyon fontos, hogy ezen az ünnepségen a mai HÖK-ösök és az egykori résztvevők találkoznak. Nemcsak azért mert a korosztályok közötti kapcsolat erősödik, hanem ilyenkor fontos azt is felidézni milyen valóban egy diktatúra, és hogy mekkora bátorság kellett ahhoz hogy az ’56-os fiatalok megfogalmazzák a követeléseiket – hallottuk Prof. Dr. Zakar Pétertől. Köszöntőbeszédében elmondta: az akkori események egy szabadabb, demokratikusabb önigazgatás felé mutattak. Ezt az önigazgatást nemcsak a diákok, hanem a munkások és számos más réteg is követelte. Üdvös, hogy a mai hallgatók az önkormányzatiságot összekötik ezzel a jeles múltbéli alkalommal.

– A Szegedi Tudományegyetem vezetése nagy tisztelettel emlékezik meg azokról a hősökről akik 1956-ban elindították ezt a folyamatot. Fontosnak tartom, hogy az egyetem mai is ilyen szellemben működjön. Azt kívánjuk mindannyiójuknak hogy még sok ilyen értékes és lélekemelő ünnepségen vehessenek részt – zárta szavait a rektorhelyettes.

IMG_1011

A választmányi ülésen Ormándi Katalin, EHÖK-elnök és Kiss Tamás átadták a hallgatói önkormányzat idei kitüntetéseit. Hallgatói Mozgalomért Emlékérmet vett át Galambos Gáborné, T. Molnár Gizella és Czifra Dániel. Hallgatói Mozgalomért Emlékplakettel méltatták Kriska Kittit, Tordai Henrietta Mónikát, Árvai Gergőt, Haga Sándor Dávidot, Haskó Zsombort és Prontvai Bencét.

Korábbi cikkünk a MEFESZ megalakulásáról itt olvasható:

Az Auditórium Maximum történelmi emlékhellyé avatásáról szóló riportunk itt olvasható:

Fotó és szöveg: Bobkó Anna