Ambrus_szabadegyetem

Tíz kutatócsoport és az ötéves Konfuciusz Intézet a Szabadegyetem – Szeged huszadik szemeszterében

2017. augusztus 31.

Akadémikusok, neves tudósok mutatják be az SZTE és az MTA támogatásával dolgozó kutatócsoportok munkáját és eredményeit a Szabadegyetem – Szeged huszadik szemeszterében. A jubiláló tudománynépszerűsítő programban az ötödik szülinapját ünneplő Konfuciusz Intézet is szerepet kap.

2017. szeptember 13-án indul a Szabadegyetem – Szeged 20. szemesztere. A népszerű ismeretterjesztő programra szerdánként 18 órától a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központjának kongresszusi termébe várják az érdeklődőket.

Rangos előadók – többek között az SZTE nyolc professzora, köztük három akadémikus – beszél a tudomány időszerű és kulcskérdésiről a Szabadegyetem – Szeged 2017. őszi szemeszterében. Ugyanakkor az SZTE öt éve alakult Konfuciusz Intézete is fókuszba kerül azzal, hogy két vendég egyetemi oktató Kínát kínálja – tudtuk meg a programsorozatot koordináló Martinek Tamástól, az SZTE közkapcsolati rektorhelyettesétől.

A 2017. december 6-án záruló előadás-sorozatban az MTA-SZTE kutatócsoportjai közül tíz mutatkozik be. Mi teszi az agyunkat emberivé? Mi a szerepe a sztereokémiának a gyógyszerek hatásvizsgálatában? Milyen terápiás döntéseket „sugallnak” a biomarkerek? Ezekre a kérdésekre akadémikusok válaszolnak az SZTE szabadegyetemén. Az SZTE 12 kara közül az Általános Orvostudományi Kar három, a Bölcsészettudományi Kar kettő, a Gyógyszerésztudományi Kar egy, míg a Természettudományi és Informatikai Kar négy előadóval képviselteti magát a szabadegyetemi programban. Az ötéves SZTE Konfuciusz Intézetet ünnepelve a magyar-kínai kapcsolatok történetéről a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, míg a kínai gazdasági átalakulásáról a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója ad áttekintést.

Az előadás-sorozat része az SZTE Szabadegyetem – Szeged tantárgynak, a hallgatók kreditpontot kapnak érte. A résztvevőknek most is adott a lehetőségük arra, hogy az előadások után közvetlenül, vagy a Szabadegyetem – Szeged honlapján kérdéseket tegyenek fel az előadóknak. A tudománynépszerűsítő programon készült felvételek megtekinthetők a Szabadegyetem – Szeged honlapján.

Az SZTE Szabadegyetem – Szeged 20. szemeszterének programja

(2017 – 2018. tanév első félév)

2017.

szeptember 13.Csapó Benő egyetemi tanár (SZTE BTK, MTA-SZTE Képességfejlődés Kutatócsoport, Oktatáselméleti Kutatócsoport, vezető): A pedagógiai értékelés szerepe az oktatás fejlesztésében;

szeptember 20.Kusai Sándor Zoltán Magyarország korábbi pekingi nagykövete, oktató (Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport): A magyar-kínai kapcsolatok – a realizmus és értelmezési tartománya a gyakorlatban;

szeptember 27.Matura Tamás jogász, egyetemi tanársegéd (Budapesti Corvinus Egyetem): A kínai gazdasági átalakulás – kidurran a kínai lufi?;

október 04.Tamás Gábor egyetemi tanár, akadémikus (SZTE TTIK, MTA-SZTE Agykérgi Neuronhálózatok Kutatócsoport, vezető) Mi teszi az agyunkat emberivé? Hasonlóságok és különbségek az ember és az állatok agykérgének működésében;

október 11.Vígh Éva egyetemi tanár (SZTE BTK, MTA-SZTE "Az antik irodalmi források reneszánsz kori recepciójának vizsgálata" Kutatócsoport, vezető): Emberi erkölcsök-állati formák. Fiziognómia és zoomorfizmus az olasz reneszánszban;

október 18.Fülöp Ferenc egyetemi tanár, akadémikus (SZTE GYTK, MTA-SZTE Sztereokémiai Kutatócsoport): Gyógyszerhatás és sztereokémia;

október 25.Oláh Judit egyetemi tanár (SZTE ÁOK, MTA-SZTE Dermatológiai Kutatócsoport): Anyajegy vagy melanoma? Üzenet a bőrön!;

november 08.Kevei Péter tudományos munkatárs (SZTE TTIK, MTA-SZTE Analízis és Sztochasztika Kutatócsoport): Elágazó folyamatok és alkalmazásaik;

november 15.Ferenc Rudolf egyetemi docens (SZTE TTIK, MTA-SZTE Mesterséges Intelligencia Kutatócsoport): Miért vannak hibák a szoftverekben?;

november 22.Kónya Zoltán egyetemi tanár (SZTE TTIK, MTA-SZTE Reakciókinetikai és Felületkémiai Kutatócsoport, vezető): A (határ)felület érdekességei az anyagtudományban és a nanotechnológiában;

november 29.Vécsei László egyetemi tanár, akadémikus (SZTE ÁOK, MTA-SZTE Idegtudományi Kutatócsoport, vezető): Biomarkerek idegrendszeri kórképekben: terápiás döntések;

december 06.Varró András egyetemi tanár (SZTE ÁOK, MTA-SZTE Keringésfarmakológiai Kutatócsoport, vezető): Hirtelen szívhalál – Az ioncsatornáktól a futballpályáig.

ACULATI_ELEMinfoblokk_kedv_final_CMYK__ESZA

A program része az EFOP-3.6.1-16-2016-00008 számú, Intelligens élettudományi technológiák, módszertanok, alkalmazások fejlesztése és innovatív folyamatok, szolgáltatások kialakítása a szegedi tudásbázisra építve című SZTE fejlesztési projektnek.