Az Egyetemről >> Szervezeti felépítés >> Központi gazdálkodásirányítási és igazgatási egységek >> Betegellátás >> Sebészeti Klinika

60 éve – Az első hazai veseátültetés a szegedi egyetem sebészeti klinikáján Dr. Németh András bravúrja

Mérföldkő a magyar orvoslásban a 60 éve a szegedi sebészeti klinikán elvégzett első magyarországi élődonoros veseátültetés. Az 1962. december 21-én történt sebészeti bravúr körülményeit idézték fel az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar ünnepségén, megkoszorúzták Dr. Németh András (1924–1999) emléktábláját az SZTE Sebészeti Klinika épületében.

A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar 2023. január 20-án ünnepségen emlékezett a 60 éve itt történt első hazai veseátültetésre. Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ sebészeti klinikának is otthont adó épülettömb előadótermében a jeles szegedi orvosok és egészségügyi szakemberek, valamint a transzplantáltak szervezete mellett képviseltette magát a veseátültetésben érintett család is.

Hat évtizeddel ezelőtti innováció

– Gyakorló sebész és urológus, ugyanakkor innovatív fejlesztő volt Dr. Német András. A szegedi sebészeti klinika különleges szerepű orvosa 1954-ben elkészítette Magyarország első dialízis készülékét. Erre épült az a dialízis program, amely lehetővé tette, hogy a szegedi egyetem sebészeti klinikáján 1962. december 21-én veseátültetésre vállalkoztak – emlékeztetett Prof. Dr. Lázár György. Az SZTE Sebészeti Klinika igazgatója, az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar dékánja kiemelte: a 60 évvel ezelőtti operáció Magyarországon és Kelet-Európában is az első élődonoros veseátültetésnek számít.

IMG_0657

Forrás: https://u-szeged.hu/sztehirek/2023-januar/60-eve-elso-hazai?objectParentFolderId=19396