SZTE televízió

csesztregi

Kábítószerek, designer drogok - a 'sötét oldal' kémiája"

Az elmúlt 6 évben a kábító hatású szerek piaca jelentősen átrendeződött hazánkban. Az évtizedek, évszázadok óta ismert és használt kábítószerek mellett megdöbbentő számban és dinamizmussal jelentek meg új, korábban ismeretlen anyagok a bódulatkeltő szerek kínálatában.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés




A rendőrségi lefoglalások vizsgálati eredményeinek statisztikai áttekintése segítségével részletes kép rajzolódik ki azoknak az új szereknek a terjedéséről, amelyek átírták a kábítószerekkel kapcsolatos gondolkodásunkat. A kémiai háttér vonatkozásban elmondható, hogy a „dizájner drog” jelenség mögött a gyógyszerkutatásban is alkalmazott módszer, a hatóanyag vegyületek adott célra történő tervezése jelenik meg. Ez a jelenség is rávilágít arra, hogy az életünk megkönnyítését célzó tudományos kutatások eredményei a „sötét oldal” kezében kevésbé magasztos célokra is használhatók – pont úgy, ahogy rossz kezekbe kerülve a mindennapi kenyerünk szeletelésére használt konyhakés is veszélyes fegyverré válhat.

 

Az előadás során, a piaci folyamatok rövid bemutatását követően, áttekintjük az új anyagokkal kapcsolatban leggyakrabban felmerülő, kémiai oldalról megközelíthető kérdéseket:

Mik is ezek a dizájner drogok napjainkban? Van-e kémiai hasonlóság a klasszikus szerek hatóanyagai és napjaink dizájner drogjai között? Ki találta ki ezeket az új vegyületeket? Honnan jönnek ezek a szerek?

A „sötét oldal” kémiája mellett érdemes megvizsgálni azt is, hogy az új helyzetben miként jelenik meg a kémia a legális oldalon:

Milyen kihívásokkal szembesülünk az új anyagok kémiai analitikai vizsgálata során? Milyen formában jelenik meg a kémia az új szerek jogi szabályozásában?

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2020. szeptember 28.

IMG_8435-001

Rövid videóban mutatják be a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét. Az esemény rektori és kancellári köszöntővel kezdődött, gólyaesküvel folytatódott és a hallgatóknak szóló pozitív üzenetes konfettiesővel zárult.

SZTEmagazin

2024. február 09.

A TeWaTi lézeres kutatócsoport laborja az SZTE Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Idén már jelentkezni lehet a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetének újonnan induló fizikus-mérnöki alapszakjára. Az új alapszak a magyar felsőoktatási palettán úttörő módon mérnöki szemléletű fizikusokat képez majd, folytatásaként pedig már engedélyezés előtt áll a fotonikai mérnöki mesterszak terve is. A fizikus-mérnöki alapszak céljairól, felépítéséről az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén beszélgettünk Dr. Bozóki Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárral, Dr. Kovács Attila adjunktussal, a Fizikai Intézet oktatásért felelős intézetvezető-helyettesével és a képzés mérnöki tartalmának tervezésében részt vevő Podolcsákné Dr. Ailer Piroska tudományos főmunkatárssal, gépészmérnökkel, repülőmérnökkel, az SZTE IKIKK Fotonika, Lézerfizika és Feltörekvő Technológiák Kompetenciaközpont szakmai vezetőjével.