Valóban a hangyák földünk urai?

A címben feltett kérdés nem véletlen. A hangyák az emberiséget kb. 10 milliószor meghaladó létszámukkal, a természetben betöltött nagyon jelentős szerepükkel, társas életük szervezettségével és számos érdekes, már-már az emberi társadalomra emlékeztető jelenségével arra ragadtattak néhány – persze némileg elfogult – mürmekológust (hangyákkal foglalkozó szakembert), hogy megkérdőjelezzék az emberiség vezető szerepét a bioszférában és azt a hangyáknak tudják be. A hangyák különösen alkalmasak arra, hogy példájukon bemutassuk a természet páratlan sokszínűségét, a magasan szervezett ún. euszociális társas életmódot, a fészeképítés „művészetét”, más fajok kihasználását a parazitizmustól a rabszolgatartásig, a gombatermesztést, az állattartási szokásokat, a „kábítószerek” élvezetét és még sok jelenséget. Betekintést kapunk a hangyák ökológiájának néhány kérdésébe, a versengés mechanizmusaitól és a kapcsolathálózatoktól a niche-konstrukcióig, az ökoszisztéma-mérnökségig és a klímaváltozás indikációjáig.

 

Előadónkról

Gallefoto2Gallé László professor emeritus, a biológiai tudomány doktora, Szegeden született 1942 november 18-án és azóta is szülővárosában él. Itt végezte iskoláit és a József Attila Tudományegyetem biológia-kémia szakán szerzett egyetemi diplomát 1966-ban. Pályáját középiskolákban kezdte, majd öt év tanárkodás után csatlakozott a JATE Állattani Tanszékéhez. Az egyetemi ranglistát végigjárva 1997-ben nevezték ki egyetemi tanárrá. Nevéhez fűződik egyetemünk Ökológiai Tanszékének megalapítása, melynek 16 évig vezetője volt.

Kedvelt kutatási területe hallgató kora óta a hangyák ökológiája. E témájával kapcsolódott be a tiszakutató munkába a hatvanas évek elején, de később vizsgálatait kiterjesztette homoki és mediterrán területekre is. Kontinentális léptékű összehasonlító elemzést végzett homokdűnések hangyaközösségeinek szerveződésén Észak-Finnországtól Dél-Törökországig.

A hangyákon túllépve 1970-es évek közepe óta szervezi a Bugac Projekt komplex ökológiai kutatást, melynek négy és fél évtizedes adatsorai lehetővé teszik az életközösségek szerveződésének hosszú távú detektálásán túl a klímaváltozás ökológiai következményeinek kimutatását is. A Tisza mentén táji és regionális léptékű kutatásokat folytat, jelentős szerepe volt a folyó ún. ökológiai folyosó funkciójának és az Alföld biológiai sokféleségére gyakorolt pozitív hatásának kimutatásában. Időközben beindította a Tisza biológiai monografikus feldolgozását, melynek eddig három kötete jelent meg.

Jelenleg a Kárpát-medence hangyáinak elterjedési adatait dolgozza fel és a klímaváltozás ökológiai indikációját vizsgálja ugyancsak főleg hangyákon.

Tevékenységében mindig kiemelkedő fontosságúnak tartotta az oktatást, főleg ökológiai tárgyakat tanított. Irányításával eddig legalább ötven szakdolgozó, és 17 doktorandusz védte meg dolgozatát.

A szakmai közéletben aktív. 15 évig az MTA Biológiai Osztály tanácskozási jogú tagja volt, számos akadémiai tudományos és egyéb, közgyűlési bizottság munkájában vesz részt, az MTA Ökológiai Bizottságának elnöke volt három periduson át. Alapító elnöke volt a Magyar Ökológusok Tudományos Egyesületének és számos funkciót töltött be a Magyar Biológiai Társaságban is. Részt vett az Országos Természetvédelmi tanács és az Országos Környezetvédelmi Tanács munkájában, ellátta a CSEMETE Természet- és Környezetvédelmi Egyesület elnöki tisztjét is. Nemzetközi viszonylatban egyesületi tagságai és folyóirat-szerkesztőségi munkái mellett az Európai Ökológia Föderáció alelnöki posztját is betöltötte és tagja, majd titkára volt az Európai Természetvédelmi Központ Igazgatótanácsának. Számos hazai és nemzetközi konferencia, kongresszus szervezését látta el.

Szakmai munkáját a Művelődési Minisztérium Kiváló Munkáért kitüntetéssel, a Magyar Biológiai Társaság Gorka és Herman Ottó díjjal, a Környezetvédelmi Minisztérium Az Emberi Környezetért és Pro Natura Díjjal, a Magyar Tudományos Akadémia Akadémiai és Szentágothai Díjjal valamint Eötvös-köszorúval, a Magyar Köztársaság elnöke pedig a Magyar Köztársaság Érdemérem Lovagkeresztje és Széchenyi Díj kitüntetéssel ismerte el. Emellett Apáthy István Díj, hallgatói szavazatok alapján Arany Kréta Díj, továbbá a Magyar Ökológiáért, a Szegedért, a Juhász-Nagy Pál, a Ságvári és a Pedagógus Szolgálati emlékérmek birtokosa.