HUSRB/1602/11/0097

A projekt címe: Extrém csapadék és villámárvíz monitoring, előrejelzés és korai figyelmeztető rendszer fejlesztése a Magyar-Szerb határon átnyúló régió városi területeire - URBAN-PREX

A projekt azonosító száma: HUSRB/1602/11/0097

A (fő)kedvezményezett neve: Újvidéki Egyetem, Természettudományi Kar

Konzorciumi partnerek:

1. kedvezményezett: Szegedi Tudományegyetem

2. kedvezményezett: Újvidéki Egyetem, Mérnöki Kar

3. kedvezményezett: Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata

4. kedvezményezett: Újvidéki Víz és Csatornaművek

A szerződött támogatás összege:

Elkülönített forrásösszeg: 750.789,88 EUR

Európai Uniós hozzájárulás (IPA): 638.171,39 EUR

Konzorciumi partnerek és a támogatási összeg megosztása:

Konzorciumi tag neve

Megítélt

támogatás

Önerő

Nemzeti

társfinanszírozás

Összesen

Újvidéki Egyetem,

Természettudományi Kar

Szegedi Tudományegyetem

Újvidéki Egyetem,

Mérnöki Kar

Szeged Megyei Jogú

Város Önkormányzata

Újvidéki Víz és

Csatornaművek

A projekt megvalósítás időszaka: 2017. november 1. - 2019. október 31.

Projektmenedzser: Dr. Bajusz János

Pénzügyi vezető: Pálinkó Erika

Szakmai vezető: Dr. Gál Tamás

A projekt tartalmának bemutatása:

A klímaváltozás miatt a térségünkben a csapadék egyre kevesebb, s egyben egyre intenzívebb csapadékeseményben koncentrálódik. Ez főleg Közép-Európa városi térségeiben okozhat jelentős károkkal járó villámárvizeket. A projekt fő célja ezért az az innovatív fejlesztés, amely keretében megvalósul egy csapadék és villámárvíz monitoring, előrejelző és online tájékoztató, valamint figyelmeztető rendszer a magyar-szerb határ menti régió városaiban. A projekt keretében két csapadékmérő hálózat kerül kialakításra a projektterület két legnépesebb városában: Újvidéken, (Szerbia) és Szegeden (Magyarország), amellyel az eddigieknél jóval nagyobb térbeli felbontásban ismerhető meg a lehulló csapadék mennyisége.

A rendszer folyamatosan gyűjtött adatai és a mérések valós idejű megjelenítése jelentősen segíthetik az extrém csapadékesemények idején a városlakókat a személyes szintű védekezésben, vagy a helyi döntéshozókat és közműszolgáltatókat az esetleges válsághelyzetek kárainak enyhítésében. A projekt keretében kifejlesztésre kerül egy valós időben, operatívan futó rövid távú csapadék és villámárvíz előrejelző rendszer, amely nem csak a két városra, hanem a teljes magyar-szerb Programterületre kiterjed. Az előrejelző rendszer kialakítása számos távérzékeléses eljárással gyűjtött adaton és a Szegeden és Újvidéken kiépített csapadék monitoring rendszerek mérésein alapul. A két város csapadék monitoring adatai az előrejelző rendszer finomhangolásához szükségesek, amellyel garantált a lehető legpontosabb előrejelzés a teljes Programterületre.

Az aktuális mérési adatok és az előrejelzések szabadon elérhetővé válnak bárki számára a projekt weboldalán, a közösségi médiában, valamint Android mobil applikáció keretein belül is. Kiegészítve a méréseket és előrejelzést egy korai figyelmeztető rendszer is kifejlesztésre kerül, amit a lakosság vagy a helyi hatóságok alkalmazhatnak az extrém csapadék okozta elemi károk enyhítésére vagy a veszélyes időjárásra történő felkészülés során.

További információ: http://www.urban-prex.org/

JOGI NYILATKOZAT

Ez a dokumentum az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg. A dokumentum tartalmáért teljes mértékben a Szegedi Tudományegyetem vállalja a felelősséget, és az semmilyen körülmények között nem tekinthető az Európai Unió és / vagy az Irányító Hatóság állásfoglalását tükröző tartalomnak.

Link a program honlapjára: http://www.interreg-ipa-husrb.com/

Az Egyetem neve:
Szegedi Tudományegyetem
Rövidített megnevezése: SZTE
Székhelye: Szeged, Dugonics tér 13.
Postacíme: 6720 Szeged, Dugonics tér 13.
Központi telefonszáma: (62) 544-000

C_evszammal

Az egyetem megnevezése külföldi kapcsolataiban:
latinul:
Universitas Scientiarum Szegediensis