
Az Egyetem fenntartója:
Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány
Projekt azonosító: TIOP-2.2.6-12/1B-2013-0044
A projekt címe: Struktúraváltás támogatása a járó- és fekvőbeteg ellátás fejlesztésével a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban
TIOP-2.2.6-12/1B-2013-0044 – Struktúraváltás támogatása a járó- és fekvőbeteg ellátás fejlesztésével a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban
A projekt időtartama: 2015. 05. 01. - 2015. 12. 31.
A projekt főösszege: 2.594.267.991 Ft
Támogatási összeg: 2.594.267.991 Ft
Önerő (SZTE): 0- Ft (0%)
Projektmenedzser: Tapasztó Sándor tapaszto.sandor@med.u-szeged.hu
A projekt célja:
A Szegedi Tudományegyetem a támogatást Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ dialízis központjának és képalkotó diagnosztikai osztályainak (radiológia és nukleáris medicina) műszer- és gépparkjának fejlesztésre fordítja, mely hozzájárul az intézmény hatékony működéséhez, a betegségek megelőzéséhez, a gyógyulási idő lerövidítéséhez.
A projekt keretében lecserélik a jelenleg bérelt dializáló eszközparkot saját tulajdonú gépekre. Megteremtik egy minden szervpótlási típusra (művese, plazmaferezis, májpótlás) kiterjedő korszerű dialízis centrum műszaki feltételeit. E mellett a jelenlegi radiológiai képalkotó diagnosztikai berendezések egy részét a legmodernebb eszközökkel váltják ki. A nukleáris medicina diagnosztikai eszközhátterét egy multimodális SPECT-CT-vel bővítik, mely egyedül a klinikán lesz elérhető a régióban. Fejlesztik a távdiagnosztika informatikai hátterét (PACS rendszer): új szoftvereket, valamint hálózati és tároló eszközöket is beszereznek.
A projekt megvalósítása mellett számos érv szól, az egyik legerősebb talán, hogy ma Magyarországon minden 10. ember érintett valamely vesebetegségben. A vesepótló kezelés életmentő orvosi tevékenység, melynek biztosítása nélkülözhetetlen a beteg életben maradásához. Hosszabb megbetegedés esetén a dialíziskezelés heti három alkalommal vese transzplantációig vagy a beteg élete végéig tart. Az új betegek száma gyorsabban növekszik, mint ahogy azoké, akiknél már nincs szükség a kezelésre. Így kezelőhelyek fokozatosan betelnek, újak kialakítására van szükség.
Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ I. sz. Belgyógyászati Klinika Nephrologia-Hypertonia Centruma a komplex vesebeteg ellátás országos akkreditációjú III. progresszivitású szintű vezető intézménye, vagyis kiemelt dialízis központ. A konzervatív vesebetegségek ellátásától a vese transzplantációig valamennyi vesepótló feladat elvégzésére alkalmas, beleértve a plazmaferezis és a peritoneális dialízist kivitelezését is. A centrum az általa használt gép-műszer parkot jelenleg bérli, ráadásul a berendezések technológiai színvonala sem elég korszerű egy kiemelt progresszivitási szintű gyógyító, oktató központ ellátásához. Májpótló berendezés pedig még bérelt formában sem áll rendelkezésre, vagyis ennek beszerzésére mindenképpen szükség van. A fejlesztésnek köszönhetően évente 15 új beteg ellátása lesz megoldható, amely megfelel az előrelátható igényeknek, továbbá a kiemelt dialízis státusz megszerzésével 2 gyermek kezelésére is lehetőség nyílik.
A hatékony gyógyításhoz a korszerű és mindenki számára elérhető terápiás eszközök mellett nélkülözhetetlen a modern diagnosztikai háttérfeltételek megteremtése is. A projekt megvalósításával javulni fog a legjobb szolgáltatásokhoz való hozzáférés, és csökkennek, kiegyenlítődnek a ma még megfigyelhető területi egyenlőtlenségek is.
Eszközök, melyeket a projekt során szereznek be:
Dialízis Központ eszközhátterének korszerűsítése, bővítése keretében az alábbi eszközök és berendezések kerülnek beszerzésre:
Radiológiai képalkotó diagnosztikai háttér korszerűsítése keretében az alábbi eszközök és berendezések kerülnek beszerzésre:
A nukleáris medicina diagnosztikai eszközhátterének korszerűsítése, bővítése keretében az alábbi beszerzések történnek:
PACS – távdiagnosztikai informatikai rendszer bővítése
A fejlesztés 5 helyszínen fog megvalósulni, melyből az egyik az új Dialízis Centrum, melyet a TIOP 2.2.7-es projekt keretében újítanak fel. A 410 ágyas klinikára kerül a 256 szeletes CT, a 3 Teslás MR, a Nukleáris Medicina intézetben kap helyet az alap UH berendezés, a felső kategóriás UH berendezés, a SPECT-CT, a szcintillációs detektor és feldolgozó elektronika, az izotópaktivitás-mérő, az árnyékolt fecskendővédők, a fecskendő szállító doboz és a beépíthető ólomüveg, a HPLC folyadékkromatográfiás készülék és az automata fecskendőtöltő rendszer. A Családorvostani Intézet és a Szülészeti-nőgyógyászati Klinika pedig UH berendezéseket kapnak.