Az Egyetem fenntartója:
Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány
A projekt címe: Az SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola infrastrukturális fejlesztése
A projekt azonosító száma: EFOP-4.2.3-22-2022-00006
A kedvezményezett neve: Szegedi Tudományegyetem
A szerződött támogatás összege: 499 970 977 Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 100%
A projekt megvalósítás időszaka: 2022.09.01. – 2023.11.30.
Projektmenedzser: Alattyányi István
Pénzügyi vezető: Tanács Lejla
A tervezett fejlesztés bemutatása:
Pályázatunk általános célja a gyakorlati képzéssel, oktatással kapcsolatos infrastruktúránk fejlesztése annak érdekében, hogy a Szegedi Tudományegyetem a pedagógushallgatók számára tudásalapú társadalmi és gazdasági környezetéhez illeszkedő, európai és globális értelemben véve is versenyképes szolgáltatásokat legyenek képesek nyújtani. A fejlesztés segítségével a hallgatói gyakorló terek, az IKT és idegen nyelvi tanítási környezet, a pedagógushallgatók által használt környezet megújul, valamint egyes célzott épületfelújítások valósulnak meg a pedagógushallgatók gyakorlati képzésének javítása érdekében.
Az SZTE a pedagógusképzés csaknem teljes területét lefedi, de a hallgatói létszámadatok alapján szükség van a tanári és pedagógus pálya népszerűsítését növelő intézményi szolgáltatások fejlesztésekre, amely által növelhető a tanító és tanár szakos hallgatók létszáma. A pedagógusképzés fejlesztéséhez és népszerűsítéséhez kapcsolódóan a gyakorló iskolák fejlesztése kiemelt feladat. A tanár szakos hallgatói gyakorlatok minőségének fejlesztése az SZTE-vel együttműködő más fenntartású iskolákban folytatott tanári gyakorlatok minőségét is emeli.
Az SZTE, mint fenntartó célja, hogy megfelelő infrastrukturális feltételeket biztosítson az intézményben a gyakorlótanításon résztvevő tanító és tanár szakos hallgatók, pedagógusok és a diákok számára is egyaránt. A minőségi neveléshez-oktatáshoz és a pedagógusképzéshez illeszkedő feladatellátási helyek modernizálása, kialakítása által vonzóbbá tehető a fiatalok számára a pedagógusi pálya, mely közvetlenül hozzájárul a pedagógus utánpótlás biztosításához, ezzel csökkentve a pedagógushiányt.
A projekt során a SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola feladatellátási minőségi javítása történik, mely folyamat során a fejlesztés fő területei:
A gyakorlóiskola az az intézmény, amely ideális körülményeket teremt a pedagógusjelölt hallgatók számára ahhoz, hogy kipróbálhassák magukat a gyakorlatban is, azaz az egyik fő feladata, hogy az egyetemen tanuló tanár szakos hallgatók számára szakmai gyakorlati lehetőséget biztosítson illetve, hogy az intézményben oktató pedagógusok, vezetőpedagógusok koordinálják a hallgatók felkésztését és fejlesztését. A gyakorlóiskolák mindennapi munkájába bekapcsolódnak a tanár szakos hallgatók is, akik aktívan nyomon követik a vezetőpedagógus által megtartott órákat, melyek után megbeszélik, elemzik az órákon tapasztaltakat. A tanterv alapján a gyakorlaton résztvevő hallgatók a kötelező gyakorlati órák megtartása után az órákról dokumentációt készítenek, majd a vezetőpedagógussal és a többi, gyakorlatot teljesítő hallgatóval elemzik az óra történéseit, tanulságait, áttekintik a gyakorlatra elkészített dokumentációt is. Az egyéni összefüggő gyakorlati időszakon belül több olyan óra is lezajlik, melyen a vezetőpedagóguson kívül egyetemi, pedagógusképzési szakember is részt vesz, és közösen értékelik a hallgató óráját, amely a hallgató portfoliójának, így a záróvizsgájának is része.
A pályázat keretein belül célunk a gyakorló iskola valós, helyi igényekre és hiányokra alapozott infrastrukturális fejlesztése, valamint intézményünk hatékony pedagógiai eszközrendszerét, módszertani megújulását támogató, a minőségi neveléshez-oktatáshoz és a pedagógusképzéshez illeszkedő funkcionális egységek, feladatellátási helyek modernizálása, kialakítása, amellyel vonzóbbá tehető a fiatalok számára a pedagógusi pálya és közvetlenül hozzájárul a pedagógus utánpótlás biztosításához csökkentve a pedagógushiányt.
A fenti célok elérése érdekében a pályázat keretében a következő fejlesztések valósulnak meg:
ÜNNEPÉLYES PROJEKT DISSZEMINÁCIÓS RENDEZVÉNY