Szent-Györgyi Albert nemzetközi kapcsolatai, kultúrdiplomáciai és politikai tevékenysége

Szent-Györgyi Albertet 1917-ben a diploma megszerzése után Pozsonyba nevezik ki tanársegédnek, de Pozsony elcsatolása után családjával elhagyja a várost és ezzel megkezdődik nyugat-európai tudományos pályafutása. Prágába, Hamburg és Leiden egyetemeit is megjárja, majd 1923 és 1926 között Groningenben telepszik le. Támogató professzora halála után rövid ideig Londonban dolgozik, majd F. G. Hopkins professzor meghívására Cambridge-ben folytatja kutatásait. 1930-ban Klebelsberg Kunó hívására hazatér és elfoglalja a szegedi egyetem Élettani Tanszékének tanszékvezetői posztját.

Szent-Györgyi munkásságának elismerését később - többek között – külföldi egyetemeken való díszdoktori avatásai is jelzik. Előadásom célja, hogy rávilágítsak azokra a tényezőkre – főként a Sorbonne-on kapott díszdoktorságával kapcsolatosan - , amelyek azt sugallják, hogy ezen kitüntetések nem csak a Nobel díjas tudós tudományos elismerésének, korábbi külföldi munkásságának, hanem a nyugati országok és Magyarország közötti viszony szorosabbra fűzésének apró jelei is voltak a két világháború között.

A magyarországi szélsőjobb előretörése – amely az egyetemen is jól érzékelhető volt aggodalommal töltötte el Szent-Györgyit. Egy éves rektorsága nem volt elég az egyetem légkörének megváltoztatására, az után pedig a politikai intrikák és liberálisnak tartott politikai identitása miatt légüres térbe került. A háború kirobbanása után azonban lehetősége nyílott arra, hogy immáron konkrét diplomáciai tevékenységgel az ország német orientációjának ellensúlyozásában részt vegyen. Az, hogy korábban egy évtizedet töltött nyugati egyetemeken, szoros kapcsolatokat és barátságokat kötve brit, francia, vagy amerikai tudósokkal, valamint maga is sokat hasznosított az angolszász modellből, módszerekből szegedi tartózkodása során magyarázatául szolgál arra, hogy miként kerül Szent-Györgyi a második világháború titkos angol-magyar tárgyalásainak fókuszába.

 

Az előadás megtekintése:

Szélessávú I. változat (méret: 256x144 sávszélesség: 89 kb/s)

Szélessávú II. változat (méret: 424x240 sávszélesség: 329 kb/s)

Szélessávú III. változat (méret: 640x360 sávszélesség: 757 kb/s)

LAN változat (méret: 852x480 sávszélesség: 1385 kb/s)

Megjegyzések:

Az Internet elérés sávszélessége, és számítógépe teljesítménye szerint válasszon a fenti lehetőségek közül!

Az előadás megtekintéséhez Microsoft Windows operációs rendszer alatt a Windows Media Player 9-es vagy 10-es változatát ajánljuk. A korábbi Windows Media Player elvileg automatikusan telepíti a szükséges Windows Media 9-es kodeket, ha mégsem történne meg, abban az esetben a Windows Media 9-es kodekcsomag külön telepítése szükséges.

Linux alatt az Mplayer program használatát javasoljuk.

Természetesen más Windows Media 9-es formátummal kompatibilis lejátszóprogram is használható.

Kérjük, amennyiben technikai problémája van, írjon a help@cc.u-szeged.hu címre.