Kun Emma, az SZTE TTIK tanára, kutatója, nemrégiben Junior Príma díjat kapott. A galaxisok központját vizsgálja a rádiócsillagászat módszereivel.
A hulladékcsökkentés lehetőségeiről tanácskoztak a Tanulmányi és Informatikai Központban november végén a Szegedi Tudományegyetem tanárai és hallgatói.
Több mint kétszáz kitűnően dolgozó egyetemi polgárt díjaztak ma a Szegedi Tudományegyetemen. A Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíját azok a hallgatók, doktorjelöltek, illetve fiatal oktatók, kutatók kapták meg, akik nem csak a tanulmányaikban, hanem a kutatásban vagy más téren is kitűnően teljesítenek.
Az egykori orosz laktanya épületeinek bontásával megkezdték a lézerközpont mellett a tudományos ipari park építését. Oda költözhetnek be azok a cégek, amelyek az Eli-Alps Kutatóközpont eredményeit akarják használni a fejlesztéseikhez. Melléjük olyan gazdasági társaságokat is várnak, amelyeknek vonzerőt jelent a Szegedi Tudományegyetem szellemi tőkéje.
Erős város nincs erős egyetem nélkül és fordítva – mondta a Szegedi Tudományegyetem rektorhelyettese azon a városházi ünnepségen, ahol 100 hallgató kapott városi ösztöndíjat. Ezt a támogatást minden évben tanulmányi eredmény alapján ítélik oda. Szeged önkormányzata emellett további 200 közép- és felsőoktatásban tanulónak nyújt segítséget, összesen 27 millió forint értékben.
Család egykor és ma címmel tartottak konferenciát az SZTE BTK Néprajzi és Kulturális Antropológia Tanszékén. Az előadások áttekintették a többi között a családok működésének történelmi változásait, a néprajzi sajátosságokat, és a házasodási hagyományok átalakulását.
Nyílt napot tartott a Szegedi Tudományegyetem továbbtanuló középiskolásoknak. A felsőoktatási intézmények között verseny van a hallgatókért, mivel országszerte csökken a diákok száma. 2005-ben még a teljes magyar népesség 4,2 százaléka volt egyetemista és főiskolás, mára kevesebb, mint 3 százalék lett az arányuk.
Hulladékcsökkentési hetet rendeztek az egyetemen. Előadást tartottak és kiállítást is rendeztek arról, hogyan élhetnénk kevesebb szeméttel, és ami mégis létrejön, azzal mit lehet kezdeni. Egy ócska farmernadrágba például virágot ültettek.
Nívódíjat kapott a szegedi lézerközpont épülete. Az egyik legrangosabb hazai ingatlanfejlesztési elismerést az ipari kategóriában érdemelte ki. A zsűri szerint az ELI-t magas építészeti és műszaki színvonalon valósították meg.
Szegedre látogatott az idén fizikai Nobel-díjjal kitüntetett francia lézerfizikus, az ELI-projekt kezdeményezője. Gérard Mourou decemberben veheti át két társával együtt a tudományos élet legrangosabb elismerését Svédországban. Az általa megálmodott szegedi lézerközpontban pedig csütörtökön ennek tiszteletére avattak idővonalkövet.
Oktatók és kutatók teljesítménye előtt tisztelegtek a Szegedi Tudományegyetem napján. Ilyenkor az intézmény jogelődje, a Kolozsvári Egyetem 1872-es megalapításának évfordulójára is emlékeznek. A jeles alkalomból ünnepi ülést tartottak, amelyen külföldi és hazai tudósok vehettek át elismeréseket a rektori hivatal dísztermében.
Szegedre látogatott a hétvégére Izrael állam nagykövete, aki pénteken az egyetem rektorával találkozott. Az együttműködés régi, mindkét ország profitál a közös munkából: az Izraelből érkezett kutatók az ELI-ben végeznének tudományos tevékenységet, a szegedi egyetem az ottani csúcstechnológiai kutatásokba kapcsolódna be.
A hazai felsőoktatásba felvett diákoknak majdnem egynegyede idejekorán hagyja félbe a tanulmányait. Van, aki sosem fejezi be az egyetemet, van, aki másikat választ, és van, aki csak halaszt néhány félévet. Egy keddi konferencián a hallgatói lemorzsolódás megelőzésére tett erőfeszítésekről számoltak be.
Huszonnyolc tablón ötven ritka, eddig nem publikált fotóval állít emléket Magyarország máig egyetlen irodalmi Nobel-díjas írójának az a kiállítás, amely október végéig látható az egyetem rektori épületének átriumában. Az ismeretlen Kertész Imre című válogatást az író életművének gondozására létrehozott intézet hozta el Szegedre.
Szegedi egyetemi hallgatók kezdeményezték a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetségének megalakítását 1956. október 16-án. Erre a több mint 60 évvel ezelőtti eseményre, a forradalom lángját fellobbantó szegedi egyetemisták bátorságára is emlékeztek a SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ melletti emlékműnél, valamint a SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Auditorium Maximumában.
Ahány kiállító, annyi perspektíva. Alkotásaikkal mutatkoztak be az SZTE fotográfus képzés másodéves hallgatói a TIK-ben. Ezzel megkezdődött a 23. Őszi Kulturális Fesztivál. A színvonalas összművészeti rendezvénysorozaton komoly- és könnyűzenei hangversenyek, koncertek, film- és könyvbemutatók, színházi előadások, kiállítások, irodalmi-közéleti beszélgetések is lesznek.
Megújítaná a Szegedi Tudományegyetem az együttműködést a helyi és az országos sajtóval, hogy minél gyakrabban adjanak hírt az intézményről. Az új közkapcsolatokért felelős rektorhelyettes, Zakar Péter ezért találkozóra várta az újságírókat.
Újabb külföldi egyetemmel kötött megállapodást az SZTE Gazdaságtudományi Kar. Jövő szeptembertől Varsóban tanulhatnak egy éven át a nemzetközi gazdálkodás szakos hallgatók, így a kétéves mesterképzés végén kettős diplomát vehetnek majd át.
A TIK-ben másodjára rendezték meg az egyetemi vérdadást. Az Országos Vérellátó Szolgálat célja, hogy minél több fiatalt toborozzon, mert egyre kevesebb az utánpótlás. Van, akinél családi hagyomány az ilyen önzetlen segítség.
Duális képzésben, azaz két helyről szerezhetik meg a szakmájukhoz szükséges tudást az egyetem mérnökhallgatói. Az órák látogatásán túl cégeknél vállalhatnak munkát, így nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is megtanulják a szakmájukat. Ez a képzési forma egyre népszerűbb a hallgatók körében.
Ezt hirdette meg az Európa Tanács 2001-ben, amikor kijelölte a nyelvek európai napját, szeptember 26-dikát. Idén a szegedi bölcsészkarra jött el a Nyelvi Koktélbár. Az érdeklődők képzési lehetőségekkel is ismerkedhettek.
A Virtus Vállalkozáskatalizátor Program célja, hogy támogassák a vállalkozni kívánó hallgatókat. A programban részt vevő egyetemisták ipari cégek életébe kapnak betekintést, és akár bele is szólhatnak a vállalatok működésébe.
A C-vitamin felfedezője, de az izomműködés terén elért eredményei alapján akár egy másik Nobel-díjat is kaphatott volna. Imádta a nőket, de legalább ennyire szerette az autókat és a repülőket. A II. világháború alatt tevékeny részt vállalt az ellenállásban, 1947-ben azonban végleg elhagyta Magyarországot. Szent-Györgyi Albert, a talán legismertebb magyar tudós Szeged egyetlen Nobel-díjasa 125 éve született. Rá emlékeztek szobra előtt az egyetem Dugonics téri főépületénél.
Szegeden találkoznak a fül-orr-gégészeti és a fej-, nyaksebészeti szakma képviselői. Több mint 800 szakorvos érkezett a városba, hogy négy napon át tárgyaljon a terület legújabb vívmányairól, technikáiról és eljárásairól.
Ünnepélyes tanévnyitón fogadta az új külföldi hallgatókat a Szegedi Tudományegyetem. A 2018/19-es tanévben 1200 távoli országból érkezett diák kezdi meg tanulmányait, legtöbbjük fizetős képzésen. A legnépszerűbb az orvosi és a gyógyszerész szak.
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának Petőfi sugárúti épületét összesen 20 millió forintból festették ki, és kicserélték a bejárati ajtót is. A karon szeptembertől 15%-kal több hallgató tanul majd, mint az előző tanévben.
„Mindenütt bölcs polgár” – ezzel a címmel rendezett konferenciát az egyetem Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszéke a nyári szünet végén. Az ókor kutatása ma nem a legnépszerűbb területek egyike, ezért is jelentős siker, hogy a tanácskozásra évről évre eljön Szegedre 30-35 fiatal kutató a világ számos országából.
Egy hét múlva kezdődik a tanév a Szegedi Tudományegyetemen. Több mint hatezer új hallgatót vettek fel, akik a következő napokon be is iratkoznak. Az idén a korábbinál nagyobb mértékben növekedett a külföldről érkezett egyetemisták száma.
A legmodernebb hallásjavító implantátumot ültették be a Szegedi Tudományegyetemen egy 3,5 éves kisfiúnak. Áron születése óta él 80%-os halláskárosodással. Az új eljárásnak köszönhetően egy év múlva már várhatóan úgy működik majd a füle, mint ép társaié.
Július elsején kezdte meg rektori munkáját Rovó László a Szegedi Tudományegyetem élén. A Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika tanszékvezető egyetemi tanára 2022. június 30-áig vezetheti az intézményt. A tervekről, a célokról és a lehetőségekről beszélgettünk vele a nyári szünet utáni első Szemköztben. Kozó Attila főszerkesztő kérdezőtársa Timár Kriszta, a Délmagyarország újságírója volt.
Most zajlik az egyetem elsős külföldi diákjait segítő orientációs hét. Szeptemberben 17 országból összesen 200 új Erasmus-ösztöndíjas hallgató kezdi meg tanulmányait a Szegedi Tudományegyetemen. Önkéntes diákok segítik őket abban, hogy minél könnyebben és gyorsabban be tudjanak illeszkedni. Szállást azonban nehéz találni a városban.
Az egyetemi autonómia súlyos megsértése a társadalmi nemek szakának rapid kormányzati megszüntetése – írja állásfoglalásában az Oktatói Hálózat. Előkészítetlensége és az egyetemi önrendelkezés megsértése szempontjából szegedi egyetemi oktatók is aggályosnak találják a döntést. A genderkutatások a többi között a nők társadalmi, munkaerőpiaci esélyegyenlőségével, a férfiak és nők családban betöltött változó szerepével foglalkoznak.
Az egyetem Orvosi Készségfejlesztési Központjában élethű bábukon tanulhatják meg a beavatkozásokat a hallgatók, és a képzéseken szakdolgozók is részt vehetnek. Az úgynevezett skill labor szinte folyamatosan és teljes kihasználtsággal működik. Ezért pályázati támogatással bővítik a központot, erre két év alatt összesen 800 millió forintot költenek.
Még augusztus 9-ig jelentkezhetnek a gólyák a kollégiumi helyekre a Szegedi Tudományegyetem online felületén, a Modulóban. Az SZTE nem csak saját diákotthonaiban tud férőhelyet biztosítani hallgatóinak, hanem a város más intézményeiben, például a Márton Áron vagy a Szent Imre Katolikus Szakkollégiumokban is kínál lakhatási lehetőséget. Az, hogy kiből lehet a jelentkezők közül kollégista, egy pontrendszer alapján döntik el.
A gép nem csak fájdalommentesen figyeli a kis betegek életfunkcióit, hanem probléma esetén azonnal riasztani is tudja a nővéreket.
Ismét egy kisgyereknek adtak új életet a rotarysták a Gift of Life program segítségével. Kiss Andrea szívpitvarrendellenességgel született, szegedi orvosok műtötték meg. A 13 éves erdélyi lány Böjte Csaba gálospetri otthonában él, így szerdán az atya is meglátogatta.
A szerda este kihirdetett eredmények alapján több mint 5800 elsőéves kezdi meg tanulmányait Szegeden. A külföldről érkezőkkel együtt ez a szám elérheti a hétezret. A csütörtöki sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy szinte minden nappali képzési területre több hallgatót vettek fel, mint tavaly, de nőtt a távoktatást választók száma is.
A Diagnózis most következő fél órájában beszélgetünk a Gift of Life programról, amely határon túli szívbeteg gyerekeknek segít megfelelő ellátáshoz jutni. Megmutatjuk, mire képes koraszülött gyerekeknél a kenguru módszer és mit tanulhatnak az orvostanhallgatók a SKILL laborban.
Innováció: közhely, vagy a jövő záloga? – Prof. Dr. Szabó Gábor, az SZTE leköszönő rektora, fizikus, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke 2018. június 4-én, a Pedagógiai esték sorozatban megtartott előadásának televíziós változata.
Többek között fagott, trombita, kürt, hegedű és hárfa hangszereken is hirdetett mesterkurzust az egyetem Zeneművészeti Kara, és ének szakosok is jöttek tanulni. A 14. Nyári Akadémia a tanárok hangversenyével kezdődött és a növendékek előadásával zárult.
Bemutatjuk a koraszülött gyermekeket nevelő családoknak segítő kora-mentorhálózatot, megtudjuk, miről tanácskoztak az egészségügyi szakdolgozók Szegeden, és szólunk arról is, milyen új módszerekkel segítik a cukorbetegeket.
Mérnöki alkotásokat bemutató kiállítás nyílt a Szent István téri víztoronyban. A szakmai kamara ezzel is népszerűsíteni igyekszik a pályát, mert még mindig kevés a mérnök a munkaerőpiacon. A szegedi egyetemen bővítik a képzés kínálatát, hamarosan logisztikai mérnöknek is lehet tanulni.
Szegeden zajlik az egészségügyi szakdolgozók országos kongresszusa. Több száz ápoló érkezett a konferenciára, ahol szó esett a betegellátás alulfinanszírozottságáról és a munkaerőhiányról is.
Majdnem ezer üres műanyagpalackot gyűjtöttek össze szegedi egyetemisták, amiből most egy alkalmi tutajt építettek, amivel vízre szállnak a Tiszán. A Kaszap István Kollégium néhány lakója ezzel a különleges akcióval szeretné felhívni a figyelmet a környezetvédelem fontosságára.
A lézerközpont mellett kialakítandó tudományos park első beruházásának, az SZTE Járműipari Kompetencia Központnak az alapkövét is lerakták.
A hagyományos programok mellett érdekes koncertekkel várták a hét végén az egyetemi füvészkertben az V. Szegedi Levendula Napok vendégeit. Kínáltak olajokat, szappanokat, süteményeket, de ismeretterjesztő előadásokat is és persze levendulát is lehetett venni.
Nemrég diagnosztikai áttörésről számolt az Alzheimer-kór vizsgálatában az Európai Nukleáris Medicina Társaság. Ma hazánkban mintegy 200 000 embert érint ez a rettegett kór. Az új eljárás számukra is elérhető szegedi egyetem Nukleáris Medicina Intézetében, ahol a vizsgálatra alkalmas berendezésből kettő is van.
A Diagnózis ebben az adásában elsőként egy ma még ritkának mondott bőrbetegséggel, röviden HS-ként emlegetett kórral foglalkozunk. Mivel nehéz diagnosztizálni, az utóbbi években jelentős társadalmi kampány indult azért, hogy minél többen tudjanak róla. Az adás második felében az ezerarcú kórként emlegetett sclerosis multiplex legújabb kezelési módjait mutatjuk be. Ehhez kapcsolódik az az elismerés is, amelyet néhány hete a Helyi Televíziók Országos Találkozóján vehettünk át.
Körülbelül három hétig még Dr. Szabó Gábor professzor a Szegedi Tudományegyetem rektora. Ma este az eltelt nyolc év mérlegének elkészítésre teszünk kísérletet vele. Vendégünk Dr. Szabó Gábor. A kérdezőtárs Timár Kriszta, a Délmagyarország újságírója.
Az énekversenyt egykori szegedi főiskolai énektanárával, Sinkó György Érdemes művésszel együtt, mint frissen kinevezett magánének tanszékvezető, Prof. Dr. Temesi Mária alapította 1998-ban. A Simándy József Énekverseny, amely születése óta óriási tömegeket vonz, mára Magyarország legnagyobb hagyományokkal rendelkező énekversenyévé vált. E közel húsz éve rendszeresen megrendezésre kerülő, klasszikus énekes tehetségkutató verseny olyan ifjú énekes előadóművészeket fedezett fel mindannyiszor, akik közül sokan ma már a hazai és nemzetközi operaélet ifjú sztárjaiként ismertek.