BORITO

Professzori székfoglaló - Hallgassa meg karunk frissen kinevezett egyetemi tanárainak előadását

Karunkon fölelevenítjük a professzori székfoglaló előadások nemes hagyományát. Idén azokat kértük föl székfoglaló előadás megtartására, akik frissen szereztek akadémiai doktori címet és kaptak egyetemi tanári kinevezést, lettek a Professzori Tanács tagjai. Mivel a COVID miatt több éven át nem tudtuk ezt az eseményt megrendezni, ezúttal tíz előadást hallgathatnak meg az érdeklődők, a nyelvtudomány, az irodalomtudomány, színháztudomány, pszichológia, neveléstudomány és régészet területéről.

A program egyben a Kari Tudományos Napok rendezvénysorozat része is, amelyről ebben a cikkben írtunk bővebben!

Szeretettel várunk minden érdeklődőt!

Időpont:

2023. május 10.

Helyszín:

SZTE BTK Kari Konferenciaterem

(Szeged, Egyetem utca 2., földszint)

Az előadások címére kattintva azok rövid összefoglalója olvasható!

9:30 Megnyitó

9:40-11:00 Levezető elnök: Máté-Tóth András

- Bibok Károly: Poliszémia: túl a jelentésfelsoroláson

- Forgács Tamás: Történeti szólás- és közmondáskutatás

- Sándor Klára: A korai török–magyar kapcsolatok újraértelmezése az evolúciós nyelvészet és a történeti antropológia segítségével

11:00-12:30 Levezető elnök: Szilágyi Zsófia

- Hansági Ágnes: A magyar irodalom „megkésettségének” mítosza a Jókai-precedens tükrében (Lábjegyzet az irodalomtudomány társadalmi hasznosságának a kérdéséhez)

- Révész László: A Tihanyi Alapítólevél helyneveinek régészeti környezete

- Kiss Attila: Technológia és anatómia a kora modern angol színházban

Ebédszünet

14:00-16:00 Levezető elnök: Máté-Tóth András

- Csíkos Csaba: A gondolkodásfejlődés grádicsai és a metakognitív támogatás

- Józsa Krisztián: Az elsajátítási motiváció jelentősége óvodáskortól fiatal felnőttkorig

- Martos Tamás: Személyes célok és egészség – az önszabályozás jelentősége egy bonyolult világban

- Racsmány Mihály: Hogyan és miért felejtünk, miért emlékszünk néha tévesen?

16:00-16:10 Zárszó: Máté-Tóth András

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_32

Kasza Péter az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, az SZTE Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola Neolatin Programjának vezetője, valamint az SZTE és az OSZK közreműködésével létrejött Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport vezető kutatója. Magyar történelem Bécsből nézve - Wolfgang Lazius elfeledett történeti műve című akadémiai doktori értekezését 2023 szeptemberében védte meg. Kasza Péterrel az értekezés részleteiről, a tudományos pályájának kezdetéről, jelenlegi és jövőbeni kutatásairól és a tanításról beszélgettünk.