2024. április 19., péntek English version
Archívum  --  2009  --  10. szám - 2009. október 12.  --  Egyetemi élet
El­kez­dő­dött az SZTE köz­pon­ti épü­le­té­nek fel­újí­tá­sa
Címkék: Egyetemi ÉletRektor
felujitasJö­vő év vé­gé­re kí­vül-be­lül meg­újul az SZTE köz­pon­ti épü­le­te, a Du­go­nics té­ri mű­em­lék 2,5 mil­li­árd fo­rin­tos re­konst­ruk­ci­ó­ja az el­ső ele­me an­nak a mű­sza­ki-ter­mé­szet­tu­do­má­nyos kép­zés fej­lesz­té­sét cél­zó prog­ram­nak, mely­re az in­téz­mény – a ba­jai és a szar­va­si fő­is­ko­lák­kal kon­zor­ci­um­ban – 6,424 mil­li­árd fo­rint­nyi tá­mo­ga­tást nyert el a Tár­sa­dal­mi Inf­rast­ruk­tú­ra Ope­ra­tív Prog­ram pá­lyá­za­tán.
Sza­bó Gá­bor rek­tor azt kö­ve­tő­en, hogy ok­tó­ber 5-én reg­gel jel­ké­pe­sen át­ad­ta az épü­let kul­csát a ki­vi­te­le­ző Fer­roép Zrt. ve­zér­igaz­ga­tó­já­nak, Ne­me­si Pál­nak, el­mond­ta, a fel­újí­tást kö­ve­tő­en bő­vül­nek a köz­pon­ti épü­let funk­ci­ói. To­vább­ra is itt kap majd he­lyet az egye­tem ve­ze­té­se, de itt mű­köd­nek majd a ku­ta­tás-fej­lesz­tés és az in­no­vá­ci­ót se­gí­tő köz­pon­ti egy­sé­gek is. A rekonstrukció so­rán az épü­let ud­va­rát üveg­te­tő­vel fe­dik be, az így ki­ala­kí­tott át­ri­um ki­ál­lí­tá­sok­nak, ki­sebb ren­dez­vé­nyek­nek ad­hat majd he­lyet. A má­so­dik eme­le­ti ta­nács­te­rem te­rét vá­lasz­fa­lak­kal ta­gol­ják majd, az egye­tem sze­ná­tu­sa pe­dig az au­lá­ban ülé­se­zik 2011 ele­jé­től. A mun­ká­la­tok in­du­lá­sa mi­att új hely­re köl­tö­zött az épü­let utol­só la­kó­ja, a JATE Klub is. A sze­ge­di hall­ga­tók köz­ked­velt szó­ra­ko­zó­he­lye vál­to­zat­lan prog­ra­mok­kal im­már a Kál­vá­ria su­gár­út 9-11. szám alatt, a Garabon­cz­iás Bo­ro­zó szom­széd­sá­gá­ban vár­ja ven­dé­ge­it. Az egye­tem most meg­úju­ló köz­pon­ti épü­le­te Szkalniczky An­tal ter­vei alap­ján 1873-ban ké­szült el, ere­de­ti­leg fő­re­ál­is­ko­lá­nak szán­ták, de már 1880-tól a So­mo­gyi-könyv­tár, há­rom év­vel ké­sőbb pe­dig a vá­ro­si mú­ze­um mű­kö­dött itt. 1894-ben az íté­lő­táb­la köl­tö­zött az épü­let­be, ame­lyet vé­gül 1921-ben ka­pott meg a Ko­lozs­vár­ról át­te­le­pü­lő egye­tem. Né­hány évig az épü­let­ben mű­kö­dött a böl­csész­kar, és itt ta­nult Jó­zsef At­ti­la is.