70c2dbb5668d1a3becddf0716a57a3db

Kutatók Éjszakája

Az Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék 2018-as Kutatók Éjszakája rendezvénysorozat keretében meghirdetett programjai

2018. szeptember 28.

kutej_2018_fejlec_uj

A nap során programjainkon résztvevő vendégeink egy 13+1 kérdésből álló kvíz kitöltésével tehetik próbára meteorológiai ismereteiket. A legtöbb helyes választ adók között a nap végén nyereményt sorsolunk ki! A szerencsés nyertes nevét másnap a honlapunkon tesszük közzé!

Programfüzet

Kutatók éjszakája

Van hangja az időjárásnak?

Interaktív hangfürdő kisiskolásoknak

van-e_hangja_kep

időpont: 2018. szept. 28. 15:00 – 15:45 óra, 16:00 – 16:45 óra

helyszín: SZTE Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék (Marczell György terem)

Szeged (6722) Egyetem u. 2. III. em.

házigazda: Dr. Gulyás Ágnes (egy. adjunktus)

korosztály: általános iskola 1-2. osztály (Regisztráció köteles!)

Hóvihar, nyári zápor, zivatar, verőfényes jó idő: el tudod képzelni, milyen hangok társulnak ezekhez a jelenségekhez? Hallottad már a jég rianását, a köd susogását, a nyári vihar közeledtét? Hegyezd velünk a füled és izgalmas hangfürdőben lesz részed!

Te kapod le, vagy téged kap el?

Hogyan fotózzunk időjárást?

kutatoejszaka-foto
Tóth Gábor Gyula: Lecsapó villám 2011 nyarán, ami valahol a Szent György téren ért földet, háttérben a Dóm két tornya

időpont: 2018. szept. 28. 18 óra (Regisztráció köteles!)

helyszín: Szeged, Egyetem u. 2., III. em., Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék, Marczell György terem

előadó: Tóth Gábor Gyula (HeavenMan)

Villámlás, jégeső, hószállingózás, köd, az időjárás ezer arca. A képekkel gazdagon illusztrált előadásban arra keressük választ, hogy hogyan lehet a különböző időjárási jelenségeket fényképen megörökíteni. Mikor nem unalmas egy naplemente fotó, milyen a „viharvadász” sorsa, hogyan fogjon neki, aki villámot szeretne fényképezni? Mi az a time-lapse módszer és hogyan használható az időjárás fotózásban?

„Készíts időjárás-jelentést 2053. július 28-ra”

Videopályázati felhívás

idojarasjelentes_kep

időpont: 2018. szept. 28. 19.00 – 20.00 óra

helyszín: Szeged, Egyetem u. 2., III. em., Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék, Marczell György-terem
házigazda: Dr. Kovács Attila (egy. adjunktus)

Képzeld el, milyen lesz az időjárás 2053. július 28-án a Dél-Alföldön és készíts időjárás-előrejelzést!

Ötletes, vicces, kreatív kisfilmeket várunk (max. 2 percben), amelyben 2053. július 28-a dél-alföldi időjárás-jelentését mutatják be a versenyzők. Nevezni általános iskola (5-8. osztály) és középiskola korosztályban lehet.

A kisfilmeket előzetesen kérjük beküldeni a következő Email címre: kutatokejszakaja.eghajlattan@gmail.com

Beküldési határidő: 2018. szeptember 25., 23 óra 59 perc

Kérjük, hogy az Email tartalmazza a nevedet és hogy melyik korosztályban (általános iskola vagy középiskola) szeretnél nevezni. Egy személy (vagy legfeljebb 3 fős csapat) maximum egy kisfilmmel nevezhet.

A kisfilmeket a Kutatók Éjszakája keretében, 19 órától fogjuk bemutatni az Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék Marczell György termében, amelyre szeretettel várjuk a pályázókat. Ezt követően kerül sor az eredményhirdetésre.

A legeredetibb, figyelemfelkeltő ötleteket díjazzuk!

Bármilyen kérdés esetén fordulj hozzánk bizalommal a fenti email címen.

“Legyél egy éjszakára te is meteorológus!”

UA017

időpont: 2018. szept. 28. 23:30 – 01:30 óra (Regisztráció köteles!)

helyszín: Szeged, Bajai út 11.

házigazda: Dr. Gál Tamás (egy. docens)

Éjszakai látogatás az Országos Meteorológiai Szolgálat Dél-alföldi Regionális Központjába (a Bajai úti meteorológiai állomásra – a repülőtérrel szemben). A látogatás során bepillantást nyerhetünk a megfigyelési munkába. Megismerkedhetünk többek között a Magyarországon egyedül Szegeden működő világszínvonalú radiométerrel, és a látogatás zárásaként a nemzetközi szabványnak megfelelően éjjel 1 órakor útjára bocsátunk egy rádiószondát, amely 32 km magasságig emelkedve folyamatosan küldi az adatokat a léghőmérséklet, relatív nedvesség, légnyomás, szélirány/sebesség változásáról a légkör magasabb régiói felé haladva. Természetesen a szonda útját mi is követjük azonnali számítógépes megjelenítéssel.

Kijutás egyénileg. Csak a regisztrált látogatók fogadására van lehetőség!