III. Magyar Könyvkiadók Napja
Időpont:2019. október 1. 10:00 - 2. 21:30
Helyszín:SZTE BTK, SZTE Klebelsberg Könyvtár, SZTE Sportközpont, Grand Café
Élettörténet és emlékezet címmel harmadik alkalommal rendezi meg a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudányi Kara az SZTE Klebelsberg Könyvtárral közösen a Magyar Könyvkiadók Napját. A kétnapos eseménynek 2019. október 1-jén a BTK épülete, míg október 2-án a könyvtár ad otthont. Az esti könyvbemutatókra, beszélgetésekre, illetve az Esterházy Péter emlékére szervezett, filozófusok és írók közös felolvasására pedig mindkét nap a Grand Caféba várják az érdeklődőeket.
Az esemény nemcsak az egyetemi közösség, hanem a középiskolások, az általános és középiskolai pedagógusok, minden szegedi vagy Szeged környéki könyvbarát számára nyitott, ahol elsődlegesen a személyes és kollektív emlékezés működésmódjába, az emlékezet anyagát (pre)formáló szelekciós aktusokba, az emlékezéspolitika és a hagyomány viszonyába nyerhetnek bepillantást. A filozófiai és irodalmi kerekasztal-beszélgetéseken a résztvevők (a kortársak, a barátok, a tanítványok, az életpálya szakértő ismerői) a megemlékezés és a hommagé gesztusán, valamint a személyes történeteken, anekdotákon keresztül a Tengelyi László és Heller Ágnes filozófusok, valamint Tandori Dezső és Térey János költők halála után maradt hiánnyal szemben a bennünk, olvasókban élő jelenvalóságukat próbálják erősíteni. A gazdag programsorozaton szó lesz még a 100 éve meghalt Csáth Géza és a 90 éve született Bori Imre munkásságáról is, de a Csáth-naplók és a Bori Imre-levelezés mellett az irodalommá szerveződő személyes életanyag (visszaemlékezés, önéletrajz) és az ebből kirajzolódó, illetve az ezt alakító történelem dinamikus erőviszonyai is izgalmas beszédtémák lesznek.
A szervezők a bölcsészkar épületében a kerekasztal-beszélgetések és író-olvasó találkozók, könyvbemutatók mellett egész napos, akciós könyvvásárt és könyvcserét is rendeznek. A legnevesebb magyarországi kiadók mellett két jelentős határon túli intézmény is részt vesz az ingyenes eseményen.
A rendezvény támogatói: SZTE BTK, SZTE Klebelsberg Könyvtár, Magyar Filozófiai Társaság, Grand Café, valamint a kiadók.
Az Őszi Kulturális Fesztivál programja.
Az esemény honlapja: http://www.arts.u-szeged.hu/hirek/szte-btk-2019-szeptember/iii-magyar-konyvkiadok?objectParentFolderId=24891
Facebook-esemény: https://www.facebook.com/events/2341869349182587/