EN
image
*

Kiss_Marton_okoszisztema_szolgaltatasok

A természet ajándékai – Ökoszisztéma-szolgáltatások és a fenntartható fejlődés

A kurzus betekintést nyújt az ökoszisztéma-szolgáltatások értékelésébe, miközben lehetőséget ad egy település vagy terület fenntarthatósági vizsgálatára modern térinformatikai eszközökkel.


Mit köszönhetünk a természetnek? Hogyan függnek az alapvető életfeltételeink, biztonságunk és szellemi életünk a környezet állapotától? Tudtad, hogy a természetnek sok ilyen „adománya” pénzben is kifejezhető?

 

„A természet ajándékai – Ökoszisztéma-szolgáltatások és a fenntartható fejlődés” című kurzus sok ilyen kérdésre választ ad, és a kurzus végére a hallgatók egy projektfeladat keretében önállóan is képessé válnak egy város vagy más terület ökoszisztéma-szolgáltatásainak, vagyis a természet jóllétünkhöz való hozzájárulásának felmérésére. Az ökoszisztéma-szolgáltatások értékelése egy tudományosan megalapozott módszertan, ugyanakkor közérthető bemutatást kínál ezekről az adottságokról, és napjainkban a természetvédelmi szakpolitika eszköztárának is részévé vált.

 

Oktató: Dr. Kiss Márton (SZTE)

Tervezett kontaktórák száma: 6

Előtanulmányi kötelezettség: nincs

Kurzukódok:

Alap- és osztatlan képzésen: XA0051-KOOP-25-21-SZTE

Mesterképzésen: XM0051-KOOP-25-21-SZTE

Doktori képzésen: XD0051-KOOP-25-21-SZTE

 

Feladatok a félév során, a kurzus teljesítése:

  • Projektfeladat: A hallgatók egyénileg elsajátítják a projektfeladathoz szükséges elméleti ismereteket. Ezután két lehetőség közül választhatnak:
    • Egy választott település vagy mintaterület ökoszisztéma-szolgáltatásainak felmérése („A”) VAGY Az ökoszisztéma-szolgáltatások megjelenítése valamilyen kapcsolódó szakpolitikai eljárástípusban („B”)
    • A projektfeladat során a hallgatók közösen, egy földrajzi felfedezést mintázva feltárják egy terület ökoszisztéma-szolgáltatásait, felkutatják az ezek becsléséhez szükséges adatokat, végül egy-két kisebb elemzést is elvégeznek és mindezt dokumentálják. A terület felméréséhez a legmodernebb térinformatikai eszközök, műholdfelvételek is felhasználhatók, amelyekhez a technikai tudnivalók a kurzus során elsajátíthatók. Mélyebb szakmai érdeklődésű, előtanulmányokkal rendelkező hallgatók kipróbálhatják magukat egy valós döntéselőkészítési eljárástípusban (pl. környezeti hatásvizsgálat, ökoszisztéma-számvitel, stb.), azokban megjelenítve az ökoszisztéma-szolgáltatások értékelését. A projektfeladat készítése során, a félév második felében a kurzus oktatója rendszeres konzultációs lehetőséget és segítséget ad az adatgyűjtéshez és a projekt dokumentálásához.
  • Projektbeszámoló: Beszámoló a téma kidolgozásához szükséges tartalommal, ábrákkal, térképpel és irodalomjegyzékkel.

KKP_weboldal_RRF_logo

A képzés megvalósítását az RRF-2.1.2-21-2022-0012 azonosítószámú, Komplex Digitális Modellváltás - intelligens fokozatváltás projekt támogatja. A projekt Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének keretében valósul meg.
Készítő