socrates__1__450x330

A filozófia története - Platóntól Nietzschéig

Prof. Dr. Gyenge Zoltán előadása.


Az oktató és a kurzus adatai

a kurzus címe

A filozófia története - Platóntól Nietzschéig

az oktató neve

Prof. Dr. Gyenge Zoltán

az oktató beosztása

tanszékvezető egyetemi tanár

az oktató tanszéke

Filozófia Tanszék

az oktató ímélcíme

gye@philo.u-szeged.hu

az óra helye

SZTE BTK főépület (Egyetem u. 2.)

Auditorium Maximum

az óra időpontja

kedd 16:00-17:30

A kurzus leírása

rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

A kurzus célja egyrészről a filozófiában, a tudomány- és kultúrtörténetben felmerült nagy filozófiai nézetek ismertetése: a görög filozófiától (Szókratész, Platón, Arisztotelész), a keresztény bölcseleten (Szent Ágoston, Aquinói Szent Tamás), az újkoron (Descartes, Spinoza), a német idealizmuson (Kant, Hegel), valamint a romantikán és életfilozófiákon (Schopenhauer, Nietzsche, Kierkegaard) keresztül a nagy filozófiai korszakok ismertetése, amely minden tudás alapjául szolgál. Másrészről kultúrtörténeti összefüggések (pl. filozófia és művészet) tisztázása, különböző kapcsolatok bemutatása.

A tantárgy kifejezetten alapozó jellegű, oktatása során jelentős mértékben szeretné a hallgatók általános műveltségét szélesíteni, és azokat az alapismereteket átadni, amelyekre ezt követően minden más kérdések ráépülnek. Az oktatás egyrészt történeti, másrészt – ezen keresztül – probléma-centrikus.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_43

A magyar szakok közül harmadikként, Szegeden először tartott szakhetet az SZTE BTK Magyar Nyelvi és Irodalmi Intézete 2024. május 6-9. között. A programsorozaton a szervezők többek között kötetbemutatókkal, lapszámbemutatókkal, finn majálissal, török gasztrokalandokkal készültek a magyar szakos hallgatóknak és a tágabb közönségnek, de a rendezvényhét része volt a hagyományosnak mondható szakest is, amelyen az egykori hallgató, Grecsó Krisztián is részt vett.