Források nyomában - Mérlegen a szegedivárbörtön olasz foglyaival kapcsolatos levéltári kutatások jelenlegi eredményei

Farkas Mónika KittiFarkas Mónika Kitti


Témámban az 1833 és 1848 között a szegedi várbörtönben raboskodott olasz foglyok sorsával foglalkozom. Ennek kapcsán hazai és olasz levéltárak vonatkozó forrásait tekintem át és rendszerezem. A három évvel ezelőtt megkezdett kutatómunka célja az volt, hogy olyan dokumentumokat tárjak fel, melyek a témát érintő fő, mai napig is tisztázatlan kérdést képesek megválaszolni: a szegedi várbörtönbe szállított olasz rabok politikai foglyok avagy köztörvényes bűnözők voltak-e. Kiemelném az olasz és a magyar szakirodalomban egyaránt érzékelhető bizonytalanságot és terminológiai problémát a foglyok jogi státuszát illetően, ami még inkább szükségessé teszi az olasz levéltári források feldolgozását. A kutatás természetéből fakad, hogy a felvázolt kérdéssel kapcsolatos iratokon túl feltártam számos olyan forrást is, melyek bár a jogi státusz problémáját nem tisztázzák, mégis rendkívül fontosak, ugyanis az olasz foglyok jelenlétének a magyar és a szegedi lakosságra gyakorolt hatását ismerjük meg különböző szempontokból.




Farkas Mónika vagyok, SZTE BTK romanisztika-olasz szakos, BA III. éves hallgató. Irodalmi irányultságú érdeklődésem mellett szívesen foglalkozom olasz-magyar kapcsolattörténeti témákkal is

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_39

Az SZTE BTK-n 2024. július 6-án tartjuk a nyári diplomaosztót, amelyen több száz diák és hozzátartozóik vesznek majd részt. A februári eseményen egyik hallgatónknak már lehetősége volt a bemutatkozásra, és a pozitív visszajelzések tükrében ezt a hagyományt szeretnénk is folytatni: hogy egy BTK-s hallgató, oktató vagy dolgozó előadásával búcsúztassuk el a diplomájukat megszerző diákokat!


Ha tehetséges vagy valamiben és szívesen megmutatnád ezt egy több száz fős közönség előtt, olvasd el a részleteket, és jelentkezz június 9-ig!