Participating countries

Teams, country coordinators, mentors, and lab leaders

Austria
Austria
Team A: Iris Friedrich & Dziyana Azaronak & Valentina Klein
Team B: Samuel Kojetinsky & Simon Eminger & Bernhard Innerhofer
Country coordinator: Peter Holub
Mentor for biology: Christina Morgenstern
Mentor for chemistry: Karl Brachtl
Mentor for physics: Dieter Winkler
Lab leaders: Peter Pany & Josef Pürmayr
Belgium
Belgium
Team A: Thomas Buysse & Stef Husken & Arne Van Moere
Team B: Loïc Rochet & Vladislav Morozov & ??
CC & mentor for biochemistry & lab leader: Victor Rasquin
Mentor for biology & lab leader: Louis De Vos
Mentor for chemistry: Alexandre Marée
Mentors for physics: Bernadette Hendrickx & Philippe Leonard
Bulgaria
Bulgaria
Team A: Krum Aleksandrov & Petar Zhotev & Krasimir Maslarov
Team B: Martin Lozanov & Yana Atanasova & Petar Panayotov
Country coordinator & mentor for physics: Christina Andreeva
Mentor for biology: Kalina Pachedjieva
Mentor for chemistry & lab leader: Vladimir Tzvetkov
Croatia
Croatia
Team A: Filip Vučić & Nika Tretinjak & Petar Jukić
Team B: Borna Perković & Lovro Mirković & Jelena Glasovac
Country coordinator & mentor for chemistry: Tajana Begović
Mentor for biology: Andreja Lucić
Mentor for physics: Krešo Zadro
Lab leader: Petra Cvjetko
Cyprus
Cyprus
Team A: Giorgos Papagrigoriou & Anthia Orfanou & Maria Ioanna Andreou
Team B: Damiani Koumeni & Axel Dobloug & Alkinoos Zacharia
Country coordinator: Stella Ioannou - Loucaidou
Mentor for biology: Nikolas Genethliou
Mentor for chemistry: Georgios Miliotis
Mentor for physics: Tsalakou Georgios
Czech_Republic
Czech Republic
Team A: Matěj Pokorný & Jakub Sochor & Jonáš Dej
Team B: Daniel Čičovský & Jiří Vestfál & Lukáš Linhart
Country coordinator: Jan Kříž
Mentor for biology: Jan Černý & Lenka Libusová
Mentor for chemistry: Jan Hrubeš & Jan Kotek
Mentor for physics: Filip Studnička
Denmark
Denmark
Team A: Christian Dyrelund Kolte & Nikolaj Christian Fallenkamp & Alexander Lukinych Schødt
Team B: Cecilie Lykke Vad Larsen & Julie Christensen & Emma Gedsø Heuck Jørgensen
Country coordinator & mentor for byology: Hans Marker
Mentor for chemistry: Søren Blanke
Mentor for physics: Lise O. Gade
Lab leaders: Carsten Christiansen & Mårten Flø Jørgensen
Estonia
Estonia
Team A: Kristjan-Erik Kahu & Gregor Ludvig Kikas & Claudia Olev
Team B: Aleksei Ganyukov & Anna Milena Linder & Ellen Marigold Roper
Country coordinator: Mihkel Pajusalu
Mentor for biology: Kristina Põšnograjeva
Mentor for chemistry: Ida Rahu
Mentor for physics: Kaarel Kivisalu
Lab leader: Karin Hellat
Finland
Finland
Team A: Jasmin Yilmaz & Anna Hiltunen & Vilpus Rainisto
Team B: Emmi Papinniemi & Aapo Kujala & Olavi Saarinen
Country coordinator & mentor for chemistry: Nina Salminen
Mentor for biology: Maiju Hassinen
Mentor for physics: Janne Rantanen
Lab leader: Mari Vesala
Germany
Germany
Team A: Marta Conti & Marlene Maager & Tim Enders
Team B: Kasimir Reich & Enrico Schwippert & Konrad Jannes Köhler
Country coordinator: Burkhard Schroeter
Mentor for biology: Annabel Maisl
Mentor for chemistry: Jan Kruse
Mentor for physics: Konstantin Schwark
Lab leaders: Matthias Griessner & Stefan Petersen
Participation is cancelled due to local COVID rules.
Hungary
Hungary
Team A: Izabella Farkas & Márton Dóra & Tamás Szalay
Team B: Lőrinc Arnold & Márton Szabó & Petra Nneka Oparaugo
Team C: Vilmos Molnár-Szabó & Barnabás Labancz & Bereniké Dorka Kovács
Team D: Benedek Koszta & Dániel Nemeskéri & János Wodala
Country coordinator & mentor for biology: Sándor Bán
Mentors for biology & chemistry: Viktória Gál & Ádám Zoltán Seres
Mentor for physics: Krisztián Szász
Italy
Italy
Team A: Nicolas Moranduzzo & Ferrari Lorenzo & Ritik Chauan (substituted Samuele Artico)
Team B: Marta Carrara & Beatrice Poggi & Francesca Galli
Country coordinator & lab leader: Alberto Meroni
Mentor for biology: Paolo Laveder
Mentor for chemistry: Eva Bencze
Mentor for physics & lab leader: Chiara Colucci
Latvia
Latvia
Team A: Vladislavs Tiščenko & Daniils Kargins & Mārtiņš Čaune
Team B: Kristians Lelis & Nils Pauls Ozols & Ramona Poreitere
Country coordinator & mentor for biology: Agnese Kokina
Mentor for chemistry: Mihails Halitovs
Mentor for physics: Zane Lanka
Lithuania
Lithuania
Team A: Tomas Babelis & Dominykas Krasauskas & Jorūnė Budriūnaitė
Team B: Aldas Lenkšas & Gabija Jakelaitytė & Marijus Taraškus
Country coordinator & mentor for biology: Paulius L. Tamošiūnas
Mentor for chemistry: Kęstutis Baltakys
Mentor for physics: Tomas Kivaras
Luxembourg
Luxembourg
Team A: Nina Bernier & Marc Küster & Jan Hübel
Team B: Shaunak Rege & Rémi Peuscet & Jim Welter
Country coordinator: Jeff Kohnen
Mentor for biology: Jacques Pir
Mentor for chemistry: Liss Weber
Mentor for physics: Jacques Weydert
Lab leader: Catherine Faber
Netherlands
Netherlands
Team A: Bart Bloemsaat & Kees den Tex & Sophie Bekkering
Team B: Kieran Houtgraaf & Revi Gerner & Tristan van der Beek
Country coordinator: Emiel de Kleijn
Mentor for biology: Anne de Rond
Mentor for chemistry: Tom Bloemberg
Mentor for physics: André Eppink
Slovenia
Slovenia
Team A: Tian Strmšek & Jurij Šuman & Brest Lenarčič
Team B: Marija Judež & Nejc Sušnik & Timotej Rebek
Country coordinator & mentor for biology: Katja Stopar
Mentor for chemistry & lab leader: Matej Huš
Mentor for physics: Uroš Borjančič
Spain
Spain
Team A: Marco Zorzano Barroso & Ane Pozo Aragó & Lola Angustina Sáenz-López
Team B: Juan Alia Palacio & David Martínez Díaz & Eduardo Calvo Morales
Country coordinator: Juan Antonio Rodriguez Renuncio
Mentor for biology: Victoria Pastor Fuentes
Mentor for chemistry: Mario Llusar Vicent
Mentor for physics: Sixto Gimenez Juliá
Lab leaders: Angel F. Saenz de la Torre Garcia & Sergio Sierra Manzano
Sweden
Sweden
Team A: Linda Nordmark & Hugo Markstad & Lawan Fatfullah
Team B: Arvid Ekberg & Love Offrell & Vilmer Ylisuvanto
Country coordinator: Jonas Forshamn
Mentor for biology: Ulrika Wedding
Mentor for chemistry & lab leader: Suheyla Demir
Mentor for physics: Susanne Tegler
Lab leader: Jenny Olander

Social media