Mintegy 400 ingyenes programmal várja szeptember 27-én, pénteken a Kutatók Éjszakáján az SZTE a tudomány iránt érdeklődőket. Ezen az éjszakán más napokon nem látogatható laborok, terek nyílnak meg az érdeklődők előtt. A szegedi egyetem 11 karának 500 kutatója, oktatója és hallgatója mutatja be tudományterületét.
A Szegedi Tudományegyetem minden eddiginél több oktatója, kutatója és hallgatója várja minden eddiginél több programmal az érdeklődőket a Kutatók Éjszakáján Szegeden és Hódmezővásárhelyen. Az érdeklődőket – az óvódástól a felnőtt korosztályig – 2019. szeptember 27-én, pénteken kora délután és éjfél között várják 376 ingyenes programmal több tucat helyszínen.
A szegedi programok és a hódmezővásárhelyi kínálat egyaránt megtalálható a Szegedi Tudományegyetem munkatársai által fejlesztett ingyenes mobilapplikációban, amely az SZTE Kutatók Éjszakája digitális programfüzete. A mobil alkalmazás az alapvető tájékoztatás mellett (leírások, időpontok, helyszín, előadók) lehetőséget nyújt az érdekesnek talált előadások külön listába való rögzítésére is. A térkép segítségével a rendezvény helyszínei és az ahhoz tartozó programok tekinthetők át, a kereső funkció pedig még könnyebbé teszi a böngészést. Az applikáció az 5.0-nál magasabb verziószámú Android, illetve iOS 11 és 12 rendszerekre elérhető és „SZTE Kutatók Éjszakája” néven a Google Play és App Store áruházakból ingyenesen letölthető.
Az SZTE programjai a Kutatók Éjszakája honlapon is megtekinthetők, a regisztrációköteles programokra itt lehet majd jelentkezni szeptember 14-étől. A honlapon az egyes programoknál bemutatkoznak az Európa-szerte megrendezett tudományos esemény főszereplői is: azok a kutatók, oktatók, hallgatók, akik az egyes programokon tudományterületüket, kutatási eredményeiket mutatják be.
A Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatósága idén is elkészíti a nyomtatott programfüzetet, amelyet a szegedi és vásárhelyi általános és középiskolák mellett a régió közoktatási intézményei és a határon túli magyar nyelvű oktatási intézmények is megkapnak.
A kutatók ünnepe a Kutatók Éjszakája: az Európai Unió Bizottsága több mint tíz évvel ezelőtt indította útjára ezt a kezdeményezést, hogy Európa-szerte megismertesse a fiatalokkal a kutatói pályát, annak szépségeivel és nehézségeivel együtt, népszerűsítse a természettudományokat, megmutassa, hogy kutatónak lenni izgalmas hivatás. A programok látogatásához tudományos előképzettség nem szükséges.
A program az EFOP- 3.4.4-16-2016-00015 számú, „A felsőoktatásba való bekerülést elősegítő készségfejlesztő és kommunikációs programok megvalósítása, valamint az MTMI szakok népszerűsítése a felsőoktatásban” című projekt keretében valósul meg.