A gyerekek is kutathattak és néhány órára régészek lehettek a SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán. A 2018. szeptember 28-i Kutatók Éjszakáján a történelem és kultúra kusza szálai közt (idő)utazni vágyókat az SZTE BTK régész hallgatói játszóházzal és régészeti bemutatókkal várták.
– Körülbelül ötven gyerek fordult meg itt, olykor a szülőkkel együtt játszottak – árulták el a Kutatók Éjszakáján „Legyél te is régész!” foglalkozást vezető hallgatók. – Formázhattak őskori tárgyakat gyúrmából, emellett honfoglalás kori képeket is színezhettek, de akadt, aki inkább saját kreativitásának engedett, így Micimackó is elkészült gyúrmából – mesélték nevetve az SZTE BTK régészetet tanuló hallgatói. Az ősi kultúrák régészeti emlékei iránt érdeklődő gyerekek falra rögzített anyagra barlangrajzokat festhettek, sőt homokban is kutathattak értékes tárgyak után. Az épp lelkes régészmunkát végző két kislány – Nagy Boglárka és Bianka – hozzátartozóival beszélgettünk, míg az ifjú kutatók az igazi régészek óvatosságával kincseket ástak elő a homokból.
Az SZTE Kutatók Éjszakája programon készült fotók itt megtekinthetőek.
– Tetszett az itt előkészített programok mindegyike – felelte kérdésünkre Skultéti Ágnes, aki az SZTE BTK Ásványtani Tanszékén dolgozott, így „hazai pályára” tért vissza a Kutatók Éjszakáján. A játékok közül érdekességként kiemelte: mikor a lányoknak jelenkori tárgyakat a régiekkel összehasonlítva kellett megtalálniuk a ma használatos darabokat, akkor a lovak felszerszámozását élvezték leginkább. Skultétiné Murvai Éva, aki nagymamaként kísérte el unokáit, szívesen hallgatta a középkori kerámiaedényekről szóló előadást. Aztán innen tovább indultak, mert a lányok „résztvevő” kártyát is kaptak, melyre minden műhely rányomta saját kis pecsétjét, ha teljesítették az ottani feladatokat. Így pedig a női viseletek felfedezése sem maradhat el, természetesen csak miután mindent értékes régiséget megtaláltak és azonosítottak is.
Az SZTE Régészeti Tanszéke gazdag betekintést engedett a régészek munkájába, ugyanakkor általános jellegű érdekességekkel és információkkal is gyarapította nemcsak a gyerekeknek, de a felnőtteknek a régészetről kialakított képét is. A Kutatók Éjszakáján a SZTE BTK régészei olyannyira ötletes játékokat kínáltak, melyekben akár a szülők, a felnőttek is örömüket lelték.
Ferencz Hedvig
Fotók: Bobkó Anna
Korábban írtuk:
Sorozatélmény a 19. században – az SZTE BTK színei a Kutatók Éjszakáján
Konfliktusszimulátorok – 7 történelmi társasjáték a Kutatók Éjszakája program bölcsészinnovációja
Középpontban a tudomány: több száz program a kutatók éjszakáján
Természettudományos érdekességek a Kutatók Éjszakáján
Egészségtudományi különlegességek a Kutatók Éjszakáján
Mezőgazdasági témájú programok a Kutatók Éjszakáján
Bölcsészettudományi érdekességek a Kutatók Éjszakáján
Társadalomtudományos szenzációk a Kutatók Éjszakáján
Szavazás és pályázatok a Kutatók Éjszakája programjai között