A Szegedi Tudományegyetemről indult Szabados Ágnes, a közismert televíziós műsorvezető. Az RTL Klub hétvégi híradójának szerkesztője 2018. június 11-én a 89. Ünnepi Könyvhét vendégeként mesélt az általa elindított Facebook kihívásról, melynek sikere igazolja, követőit sikerült „jó irányba provokálni” az akciója címével: „Nincs időm olvasni…”
– Hogyha egy tizenhat éves fiút csúfolnak, mert szünetben olvas és az ciki, akkor nagyon rossz irányba megyünk – idézett fel egy történetet Szabados Ágnes. Az SZTE egykori hallgatója ma ismert televíziós műsorvezetőként úgy véli: a médiaszemélyiségeknek egészséges és jó példát kell mutatniuk, mert a fiatal generáció rászorul erre.
A „Nincs időm olvasni – 12 hónap 12 könyv” nevű kihívás azért indult, hogy közösen bebizonyítsák önmaguknak és egymásnak az emberek: találunk időt, amit könyvekre szánhatunk, ha igazán szeretnénk. Szabados Ágnes egykori kollégájával, Márok Tamással, a Szeged TV munkatársával a 89. Ünnepi Könyvhéten a szegedi Dugonics téren beszélgetve kifejtette: fontos, hogy mindig nálunk legyen az aktuális könyv, hogy aztán bárhol előkaphassuk, akár tíz percre is. Hiszen villamoson, buszozás közben vagy akár a munkahelyi és iskolai ebédszünetben is lehet olvasni. De a legfontosabb talán, ha rászoktatjuk magunkat, hogy lefekvés előtt ne a közösségi médiát görgessük végig az okostelefonon, hanem egy könyvbe lapozzunk bele.
– Én is azt láttam, hogy a szüleim esténként, lefekvés előtt olvastak. Vagy nekem olvastak fel – idézte fel nekünk emlékét mosolyogva. – Ezt a szokást kellene visszahozni a mindennapokba. A fiatalok sokat olvasnak, a mindennapjaik része, de az internet böngészése inkább szolgálja az információszerzést, mint a szórakozást.
Szabados Ágnes olvasást népszerűsítő, a legismertebb közösségi oldalon indított kihívása egyre népszerűbb. A jelenleg hétezer tagú online csoport igazi olvasó közösségé alakult. A témát minden hónap elején Szabados Ágnes adja meg, de azon belül bárki bármilyen művet választhat a szórakoztató és szépirodalom gazdag tárházából. A lényeg, hogy mindenki belekóstoljon az olvasás örömébe és megtalálja a könyvet, vagy akár szerzőt, aki megszólítja őt. A csoport tagjai személyesen is találkozhatnak, néhány találkozó alkalmával és ez a könyvhét záró napján sem történt másképp: a JATE Klubban gyűltek össze a könyvmolyok. Ágnes szerint remek dolog ez, az emberek kilépnek az online térből és úgy beszélik meg olvasmányélményeiket, igazi barátságok és emberi kapcsolatok születnek.
A „Nincs időm olvasni…” akció júniusi témája a könyvborító körül forog: olyan könyvet kell választani, amely a borítója alapján nyerte el a tetszésünket – buzdított végül mindnyájunkat olvasásra.
Ferencz Hedvig
Fotó: Bánffi István
További információ:
89. Ünnepi Könyvhét – az SZTE irodalomtörténésze is kérdezett „a zEtna tüzérzékeny köteteiről”
89. Ünnepi könyvhét – „nagy gondolatok kertjében lakni, s olvasni, mint egykor” – Darvasi Lászlóval és Szilasi Lászlóval
89. Ünnepi Könyvhét – Drámapedagógiai kört indít, a fiatalokat vonzó programokat kínál a Szegedi Nemzeti Színház
89. Ünnepi Könyvhét – Nagy Gábor Dániel a társadalmi tőke és a vallás kapcsolatrendszeréről
89. Ünnepi Könyvhét – Az SZTE frankofón bölcsészei a felvilágosodásról, a művészet befogadásáról, az utazási irodalomról
89. Ünnepi Könyvhét – Boldizsár Ildikó mesekutató a történetek hatalmáról
89. Ünnepi Könyvhét – Vendégsátorban az Europe Direct az SZTE ÁJTK Nemzetközi és Regionális Intézettel
89. Ünnepi Könyvhét: 60 éves a Hupikék törpikék képregény – e műfaj kulcs az olvasás népszerűsítésében
89. Ünnepi Könyvhét – J. Nagy László: „A múlt benne van a jelenben – Algériában és Franciaországban is”
89. Ünnepi Könyvhét – Jancsák Csaba: Reform-hullámvasúton a tanárképzés
89. Ünnepi Könyvhét Szegeden: a programok több mint fele SZTE-s kötődésű
A 89. Ünnepi Könyvhét szegedi programjai: a professor emeritustól a gyerekig